Přejít k hlavnímu obsahu

Princezna s nosem až do Německa: Jak žije představitelka princezny Bosany ze Tří Veteránů?

Info ikona
Vida Neuwirthová v pohádce Tři Veteráni

Pohádku Tři veteráni jsme viděli snad úplně všichni. Zatímco hlavní hrdiny jsme mohli zaznamenat i v dalších filmových počinech, po představitelce princezny Bosany se téměř slehla herecká zem. Jaký život zvolila Vida Neuwirthová, rozená Skalská?

Z princezny průvodkyní v koncentračním táboře

Původním plánem bylo založit si vlastní loutkové divadlo pro děti. A jelikož ho chtěla dostat do podvědomí lidí, zvolila práci jako průvodkyně, aby mohla turistům své divadlo představit a nalákat je do něj. Postupem času však zjistila, že jí toto zaměstnání baví, a proto se rozhodla u něj nějakou chvíli zůstat. Vzhledem ke svým Židovským kořenům má k Židovské tematice odjakživa velmi blízko. Proto působila jako průvodkyně hlavně ve starém Židovském městě v Praze, ale také třeba v koncentračním táboře Terezín.

Práce s dětmi

Myšlenka práce s dětmi ji ale neopustila. Rozhodla se však, že kromě loutkového divadla zkusí i psaní. Po splnění svého snu, tedy založení dětského loutkového divadla Fiegele ležícího při pražské židovské čtvrti, se do psaní opravdu pustila. Vydala dvě knížky pro děti s židovskou tematikou, s cílem ji dětem trochu přiblížit - Opuštěný palác a jiné židovské pohádky a nebo Dobře ukryté poklady aneb Příběhy z Mirdaše. 


 

Info ikona
Vida Neuwirthová dnes

Jak se zapsala do paměti

Ať už pro nás Vida Neuwirthová bude navždy panovačná princezna s dlouhým nosem a očima zvláštně daleko od sebe, průvodkyně židovským městem či Terezínem, a nebo spisovatelka snažící se přiblížit téma židovství těm nejmenším, jedno je jisté. V paměti všech z nás zanechává tato žena dodnes vyjímečnou stopu. Nejenom, že nás jako malé děti princezna Bosana naučila, že se máme chovat hezky, jinak budeme potrestáni (v jejím případě nosem dlouhým přes celou Evropu). Dodnes lidem jako průvodkyně a spisovatelka předává kus historie a snaží se ji předávat i těm nejmladším z nás.

Zdroj článku