Přejít k hlavnímu obsahu

Legendární Jiří Sovák si vychutnával dny v nevěstinci: Manželka vytáhla občas dokonce sekeru

Předtím, než se stal Jiří Sovák (†79) hercem, prožíval coby vyučení číšník spoustu času v neblaze proslulém hotýlku na pražském Žižkově. Prostitutky si zde podávaly dveře a bylo na denním pořádku, že tehdy dospívající mladík dostával lákavé nabídky na pár minut šťastných chvilek s jednou z lehkých slečen. Život s legendou nebyl jednoduchý a manželka přiznala, že párkrát chtěla manžela přetáhnout sekerou.

Do hostince U Vacků upsal Sováka jeho tatínek, jenž chtěl, aby se syn zocelil a nebylo z něho vystrašené tintítko. To se rozhodně povedlo, protože herec zažil věci nevídané.

V nevěstinci Sovák pokukoval po prostitutkách

Vyhlášené doupě neřesti se tvářilo jako hostinec s možností ubytování, ale vzhledem k tomu, že to nebyl žádný ‚‚hogo fogo” podnik, fungoval také jako nevěstinec. „Ve Vackově to bylo dnes a denně na nůž. Hotel byl navíc i bordel, v pokojích působily ku*vy. Ale žádná velká honorace, to nejlevnější zboží,“ popsal herec upřímně v knize Sovák a jeho spisy. Podle svých slov však Jiří nikdy nevyužil nabídek přítomných pánů, kteří mu ochotně nabízeli, že si také může zaskotačit s dámami, které si zaplatili. „Ovšem přiznám, že jsem byl kluk zvídavej a že jsem se rád podíval – tu stehýnko, tam prdýlka – pořád někde něco vykukovalo!“ dodal Sovák, jenž tak byl skvěle připraven na budoucí život umělce a jen tak něco ho nepřekvapilo.

Jiří byl přes den dělníkem, večer hercem

Tatínek, jenž byl hostinský, doufal, že mu syn bude pomáhat a jednou také živnost převezme. Mladý pan Schmitzer (pseudonym Sovák si dal později) měl ale zcela jiné plány. Když se doma zmínil, že chce hrát divadlo a rozhodně netouží pobíhat po place a obsluhovat hosty, vypuklo peklo. Otec samozřejmě s takovým rozhodnutím nesouhlasil, mladý Jiří si však šel za svým snem. Začal hrát v ochotnickém spolku, ale ze začátku to budoucí hvězdu českého filmu neuživilo. Sovák tak bral přes den různé práce, pracoval například jako dělník, aby mohl po večerech vystupovat na prknech, co znamenají svět.

Legendární herec Jiří Sovák: Nesnášel natáčení s dětmi, dokonce jim sprostě nadával

Nezapomenutelný Jiří Sovák (†79) má na svém kontě nespočet rolí, ve kterých ztvárnil tatínky, pohádkové bytosti a mnoho dalších oblíbených postav. Během natáčení se nevyhnul dětským hercům, a to pro něho bylo doslova peklo. Malé uličníky neměl rád a pro sprosté slovo na jejich adresu nešel daleko. Co vše si musely malé hvězdičky vyslechnout a nechaly si to líbit?
svetzeny.cz

Manželka Anna brala sekeru do ruky

Nesporný talent vyšvihl Jiřího postupně mezi ty nejznámější a nejobsazovanější herce. Popularita s sebou nesla i negativní stránky a se slávou se každý vyrovnává jinak. Herci zkrachovala dvě manželství. Štěstí našel až do třetice. Manželka Anna byla světice a se Sovákem vydržela neuvěřitelných 40 let. Samozřejmě život s populárním hercem, který měl mnoho obdivovatelek, nebyl jednoduchý, ale Anna vše s grácií zvládla. „Byl s ním nádherný život i přes všechny peripetie, přesto, že jsem občas brala do ruky sekerku s nadějí, že se mi ho podaří trefit hned napoprvé, ale všechno se dalo překonat jen proto, že on byl naprosto jedinečný,” svěřila paní Sováková v rozhlasovém pořadu Tobogán s tím, že důležitá byla především také vzájemná úcta. 

Legendární herec vydědil syna

Herec svou Andulku miloval a vždy o ní mluvil s respektem a láskou. Totéž se bohužel nedá říci o jeho synovi, známém herci a písničkáři Jiřím Schmitzerovi (74). O rozkolu syna a otce se všeobecně ví. Mladší Jiří způsobil během natáčení oblíbeného filmu Marečku, podejte mi pero! (1976) v opilosti smrtelnou nehodu. Sovák mu to nedokázal odpustit a Schmitzera vydědil. ‚‚Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ uvedl tehdy legendární herec a se synem už nikdy nepromluvil. Méně už se ví o tom, že Sovák se údajně dopustil stejného činu. V opilosti usmrtil chodce a ujel! Ve spisech Veřejné bezpečnosti je několik nepřímých důkazů - poškození auta, svědectví o barvě auta, ovšem žádný přímý důkaz. 

Po rozjetí vyšetřování měl být herci odebrán řidičský průkaz a byl obviněn z řízení v opilosti. Na to už ale nedošlo. Velevážený umělec podal tehdy stížnost na postup vyšetřovatele, která byla adresována přímo ministrovi. Jestli byl nakonec Sovák alespoň za alkohol potrestán, nebo byl jeho spis zameten pod kobereček se už asi nikdy nedozvíme…

Jiří Sovák ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí
Zdroj článku