Přejít k hlavnímu obsahu

Velikonoce 2021: Kdy je Velikonoční pondělí a co ještě nevíme o tomto svátku?

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek a každý rok se slaví v jiný den. Jaké tradice bychom neměli opomíjet během Velikonoc, a kdy bude Velikonoční pondělí v letošním roce? To vše si pro vás připravil Svět ženy.

Kdy jsou Velikonoce?

V roce 2021 připadá Velký pátek na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. V roce 2020 poznamenala Velikonoce karanténa a problémy s koronavirem, které se nevyhnou ani letošním svátkům. V loňském roce jsme neviděli koledníky chodit od domu k domu, osoby mohly trávit čas maximálně ve dvou a tabu byly i rodinné sešlosti.

Co o Velikonocích oslavujeme?

Velikonoce jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které s sebou nese i mnoho lidových tradic spojených s vítáním jara, které ovšem nijak nesouvisí se samotným křesťanským svátkem. Už týden před Velikonoční nedělí probíhá tzv. Pašijový týden, během kterého si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista.

Popeleční středa

Pro křesťany začínají Velikonoce Popeleční středou, která letos proběhla 17. února. Od té doby začíná postní období, které trvá 40 dní, a příprava domácnosti na nejdůležitější křesťanské svátky.

  • Květná neděle je 28. března 2021 a připomíná Ježíšův vjezd do Jeruzaléma, začíná svatý týden
  • Modré pondělí a Žluté úterý jsou nenáboženský tradiční název, kdy se v domácnostech začínalo s jarním úklidem a vymetaly se pavučiny.
  • Sazometná (škaredá) středa je den, kdy Jidáš zradil Ježíše.
  • Zelený čtvrtek je památka poslední večeře Ježíše.
  • Velký pátek je den umučení Ježíše Krista.
  • Bílá sobota je dnem jeho pohřbení, v noci na neděli pak vstal Ježíš z mrtvých
  • Slavnost Zmrtvýchvstání Páně (Velikonoční neděle, dříve Boží hod velikonoční) je dnem vzkříšení, končí svatý týden.
  • Na Červené pondělí neboli Velikonoční je tradiční pomlázka (nenáboženská tradice). Žena nebo dívka má být tento den pošlehána čerstvými pruty, aby byla svěží a zdravá. Podle jednoho z mnoha výkladů je pomlázka symbolem oplodňovacího aktu. Dobrým logickým důkazem je i fakt, že ženy za pošlehání pomlázkou děkují předáním vajíček.
Info ikona
Velikonoce

Velikonoční symboly

Beránek v křesťanství představuje Ježíše Krista, který je obrazně beránkem, jež se obětuje za spásu lidstva.

Zajíc je v pohanských rituálech oslavou jara, avšak historicky najdete, že zajíc v určitých kulturách představoval Ježíše Krista. 

Vajíčko je symbolem nového života, představuje plodnosti.

Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček