Hubnutí: Jediný mýtus o hubnutí zničí celou vaši dietu. Výživový poradce vám prozradí největší chybu
svetzeny.cz
Břišní tuk je tvrdohlavý a ztěžuje život mnoha ženám. Pokud se vám konečně podaří překonat své slabší já, jíst zdravěji nebo více sportovat, o to větší je zklamání, když tuk na břiše stále nemizí. Může to být jednoduše proto, že za tuk na břiše jsou zodpovědné vaše hormony. Existuje pět hlavních hormonů, které mohou hrát roli při přibírání na váze: inzulín, kortizol, hormon štítné žlázy, progesteron a estrogen. Když se některý z těchto hormonů dostane do nerovnováhy, může to vést k nárůstu hmotnosti, zejména v oblasti břicha. Měli byste dávat pozor na následující příznaky.
Toto jsou známky nerovnováhy vašich hormonů:
Jíte skutečně zdravě a vyváženě, dostatečně sportujete a přesto jsou vám džíny stále těsnější? Pak může být důvodem vaše špatná hormonální rovnováha. Hormonální tuk na břiše se často pozná podle toho, že se objeví velmi rychle a nečekaně. S přibývajícím věkem se například mění regulace inzulinu v těle, což způsobuje ukládání tuků místo jejich spalování. Často se proto v menopauze stává, že přibíráte.
Pár sladkostí nesmí chybět, ale všimli jste si, že v poslední době máte extra chuť na cukr? To může být také způsobeno inzulinovou rezistencí, která může negativně ovlivnit hormon leptin. Leptin je zodpovědný za regulaci našich pocitů hladu a říká mozku, že jsme sytí. Pokud se tak nestane, sníme více, než bychom měli, a tloustneme na břiše.
Pokud se k břišnímu tuku přidají extrémní výkyvy nálad, může to být také známka toho, že za to mohou hormony. Pokud se hladina estrogenu dostane tak nějak mimo mísu, například během menstruačního cyklu nebo menopauzy, může se nejen hromadit tvrdohlavý břišní tuk, ale může to také rozrušit vaši náladu.
Měli jste v poslední době pocit, že vás i ty nejmenší věci zahlcují a zatěžují? Pak může být na vině hormon kortizol. Pokud toho tělo uvolňuje hodně, vyvíjíme stres, který následně zajišťuje tvorbu břišního tuku. Je to proto, že tělo přejde do „režimu přežití“ a dělá vše, co je potřeba, aby nás udrželo v pořádku. Snaží se odbourávat stres, ale i vytvářet tukové zásoby.
Často ležíte večer celé hodiny vzhůru v posteli, stěží udržíte oči otevřené, ale také nemůžete usnout? Pak by na vině mohla být i hladina kortizolu. Může vést k nedostatečné činnosti štítné žlázy, která je zodpovědná za přibírání na váze. Pokud tedy kromě přibírání na váze trpíte i akutní nespavostí, rozhodně byste si měli nechat u lékaře zkontrolovat štítnou žlázu.
Nejedli jste žádné potraviny, které způsobují nadýmání, ale váš žaludek je stále zevnitř nafouknutý. I to může být příznakem takzvaného hormonálního břicha.
Tip: Jděte na hormonální analýzu. To je nejlepší způsob, jak porozumět své situaci a rozhodnout se, jaké kroky jsou pro vás nyní nejlepší a hlavně udržitelné.
Freudin