Přejít k hlavnímu obsahu

Modřiny, noční pocení nebo únava: Některé příznaky zhoubného onemocnění, které byste neměli podceňovat

Krevních nádorů v Česku neustále přibývá. Každou 1,5 hodinu řeší lékaři nový případ pacienta s tímto typem rakoviny. Tak jako u jiných typů onkologických onemocnění, i u zhoubných onemocnění krve je klíčové včasné rozpoznání diagnózy. Je proto důležité všímat si svého těla a příznaků, jež mohou na nemoc ukazovat.

I když se může z pohledu zdát, že se mnohem více mluví o karcinomech prsu, prostaty nebo například plic, neznamená to, že jsou zhoubná onemocnění krve výjimečná. Leukémie, lymfomy a myelomy patří mezi významné zdravotní problémy, jež se netýkají pouze starších pacientů. Ačkoliv riziko vzniku těchto onemocnění s věkem roste, mohou tato onemocnění postihnout osoby všech věkových skupin, včetně dětí a mladých dospělých. Člověk jakéhokoliv věku by tedy měl vyhledat lékaře vždy, když se u něj začne opakovaně vyskytovat některý z příznaků. Čeho byste si měli všímat?

Příznaky zhoubných onemocnění krve

Příznaky mohou být často nespecifické a mohou zahrnovat únavu, časté infekce, neobvyklé krvácení nebo modřiny, noční pocení či úbytek na váze. Tyto symptomy mohou být snadno zaměněny za běžné zdravotní problémy, což může vést k opožděné diagnóze. „Také by měl být dobře vyšetřen každý, kdo má opakovaně zvýšenou teplotu bez jasné příčiny. Zvlášť, pokud trvá například dva týdny, opět sice sama odezní, ale zase se znovu objeví. Pak se může jednat o závažnější onemocnění, kdy myslíme nejen na nádorové onemocnění, ale také na chronické infekce nebo autoimunitní onemocnění,“ vysvětluje Prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D., přednosta IV. Interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Mohlo by se vám líbit

1 sklenice tohoto mléčného výrobku denně dokáže zlepšit trávení a posílit imunitu

Když se řekne kefír, možná vás napadne typický kyselý mléčný nápoj, který by babička se samozřejmostí vytáhla z lednice. Ale víte, že tento „zázračný“ nápoj může být tím nejlepším, co pro své tělo uděláte? Jen jedna sklenice kefíru denně totiž může pro vaše tělo znamenat opravdu velké změny od zlepšení trávení po podporu imunity. Kefír je zkrátka superhrdinou mezi mléčnými výrobky.
svetzeny.cz

Diagnóza neznamená špatnou prognózu

Onemocnění krve jsou stále opředena mnoha mýty. Jedním z nich je, že je rakovina krve nevyléčitelné a smrtelné onemocnění. Přitom tak to vůbec není. Díky pokrokům v léčbě a výzkumu je prognóza mnoha pacientů se zhoubnými onemocněními krve stále lepší. Mnoho těchto onemocnění je nyní léčitelných, pokud jsou včas odhalena a správně léčena. „Dnes už je možná léčba nejen pomocí chemoterapie, ale stále častěji také prostřednictvím cílené terapie a imunoterapie včetně speciálně upravených vlastních lymfocytů pacienta. Při správně diagnostikovaném onemocnění a vhodně zvolené terapii dosahujeme dramaticky lepších léčebných výsledků a výrazného zvýšení kvality života pacientů,“ vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., přední český lékař a vědec v oboru hematologické onkologie z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno. Jeho vědecká skupina je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Prevence zhoubných onemocnění krve existuje

Když se řekne rakovina plic, napadne asi každého, že prevence je nekouřit. Ale jaká je prevence pokud jde o onemocnění krve? Existují opatření, která mohou pomoci snížit pravděpodobnost vzniku těchto onemocnění, jako je zdravý životní styl, vyhýbání se rizikovým látkám. Je ale šance, že se některé z těchto onemocnění zachytí třeba během pravidelné prohlídky u praktického lékaře? „U určité skupiny hematologických malignit ano. Jde hlavně o chronické lymfatické leukémie, které se mohou náhodně zachytit, aniž by se zatím jakkoliv projevovaly a pacienty pak většinou jen sledujeme. Dále je v určitých případech možné rozeznat mnohočetný myelom,“ vysvětluje profesor Pavel Žák. 

Mohlo by se vám líbit

Jak podle odborníků snížit riziko vzniku rakoviny: Přestat kouřit rozhodně nestačí

Nějakým typem rakoviny v Česku onemocní každý třetí člověk. Na západě jsou statistiky ještě nemilosrdnější, v Americe je rakovina druhou nejčastější příčinou úmrtí. Nechcete-li v těchto statistikách skončit také, vsaďte na několik účinných způsobů, jak riziko rozvoje nemoci snížit.
svetzeny.cz

Léčba onemocnění krve jde stále dopředu

Odborníci se shodují, že se v posledních 10 letech v oblasti léčby rakoviny krve odehrávají doslova převratné změny. V České republice se výzkum nových způsobů léčby odehrává mimo jiné i v rámci Národního ústavu pro výzkum rakoviny, pod který spadá například výzkumná skupina Lékařská genomika profesorky Šárky Pospíšilové z brněnské Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Cílem výzkumu tamních vědců je umožnit včasný záchyt nemoci (případně předpovědět její nástup ještě před propuknutím příznaků), odhalit molekulární příčiny jejího rozvoje, rozklíčovat příčiny rezistence na léčbu a navrhnout terapeutické přístupy.

Nutné jsou nejen léky

Předpokladem úspěšné léčby onkologických pacientů je mimo jiné dostatek personálu a technického zařízení. Pacientům s chorobami krve poskytuje více než 70 let Ústav hematologie a krevní transfuze, kde se léčí také onkologická onemocnění krve. Nyní toto zařízení prochází rozsáhlou rekonstrukcí, kterou přibližuje její tajemnice Mgr. Andrea Daňková: ,,Finalizované akce zahrnují obnovu ozařovače krve, dodávku komplexního informačního systému a obnovu související infrastruktury, stavbu a vybavení pavilonu progresivní medicíny včetně kryoskladu a biobanky a projekty na posílení krizové připravenosti.“ Rekonstrukce probíhá díky financování z Evropské unie z fondu Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.

Věděli jste, že jen jedna sklenice mléčného výrobku denně dokáže zlepšit trávení a posílit imunitu

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: