Přejít k hlavnímu obsahu

Chybí vám motivace k hubnutí? Pomůžeme vám!

Naše redaktorka vyzpovídala fitness trenéra Lukáše Kverku a snažila se zjistit, jak získat správnou motivaci ke cvičení. Sepsali pro vás společně DESATERO, které vám pomůže se odhodlat a začít na sobě pořádně makat.

Hned na úvod je důležité říct, že ani jeden z následujících bodů nebude funkční, pokud právě teď a tady v sobě samotném nenajdeme chuť něco změnit. Totiž ve finále to za nás prostě nikdy nikdo neudělá.

Vnitřní motivace je na prvním místě

„Nazval bych tento proces vnitřní motivací, kdy mám JÁ SÁM potřebu nějaké seberealizace. Je důležité si tento moment zapamatovat, protože přijdou chvíle, které prověří naši vůli a úsilí,“ vysvětluje Lukáš Kverka, který se živí jako osobní fitness trenér více než 14 let a pokračuje: „Vybavte si pocit a energii, která vás provázela ve chvíli vašeho rozhodnutí a posunuly váš život o další krok blíže k zdravějšímu já. V další fázi přichází možnost motivace vnější. Ta je dána převážně vlivy, které na vás působí zvenčí. Obě formy motivací najdete mezi tipy, které já sám objevuji, vnímám a tedy i aplikuji ve své trenérské praxi a osobním životě.“

1. ZDRA

Osobně si myslím a všem zdůrazňuji, že ZDRAVÍ je a bude vždy tou největší motivací k aktivnímu způsobu života. V zásadě se dá říct, že je jedno, jestli začínáte cvičit, běhat, hubnout, nebo si chcete jen vyčistit hlavu. Všechny zmíněné aktivity mají společný cíl. Tím je náš zdravotní stav. V tomto případě je vám odměnou zdravé tělo i duše,“ apeluje fitness trenér.

2. CÍLE

Lidmi velmi podceňovaný krok je právě nastavení cílů, kterých chci dosáhnout a kam své úsilí směřuji. Od tohoto bodu se odvíjí dost často úspěšnost a délka setrvání v konkrétní aktivitě. Vždy již záměrně klienty upozorňuji, aby se zpočátku nezahlcovali kvantitou a nerealistickou náročností svých cílů. Je potřeba začít STEP BY STEP. Plánujte své pomyslné mety v krátkodobém horizontu,“ vysvětluje Lukáš Kverka a dodává: „mojí radou a prvním cílem bývá PRAVIDELNOST, neboli rutina. Je to parametr, který se dá aplikovat ve všech zmiňovaných odvětvích a já jej řadím na první místo. Pokud se hned v úvodu obklopíte spoustou úkolů, získáte najednou pocit, že svůj život otočíte o 360 stupňů. Může se v případě, že nesplníte jeden z dílčích úkolů stát to, že dojde k deprivaci a nenaplnění svého předsevzetí. V tomto bodě bohužel hodně lidí své snažení ukončí a nová motivace pro opakovaný restart se může hledat složitě. Buďte trpěliví a stanovujte si reálné cíle.“

3. HLEDEJ SEBE A NEBUĎ OVCÍ

Lukáš Kverka radí: „Je velmi důležité si vybrat takovou aktivitu, které je vám blízká a případně máme již nějakou pozitivní předchozí zkušenost. Ono je totiž velmi pěkné, že Marie z druhého patra např. chodí běhat, ale pokud vím, že já mám problémy s kyčlí či pánví po porodu, je dost pravděpodobné, že mi běh v tomto případě v danou chvíli spíše uškodí. Tím chci říct, že není vhodné se srovnávat a porovnávat s druhými. Lidé si opět po nezvládnutí činnosti připadají neschopně, a to se podepíše na jejich výsledku. Hledejte aktivitu, která vás baví a je předpoklad, že u ní setrváte. Adrenalin může přijít až se dostanete do kondice a následně můžete soupeřit se sousedkou.“

4. I PĚKNÝ OUTFIT JE MOTIVACÍ

Než začnete se svým snažením, je fajn motivací např. nějaký konfekční doplněk nebo pomůcka, která nastartuje chuť do nového života. Tento pocit každý z nás již zná a ví, že funguje. Při aktivitě, kterou zvolíte, se chce člověk cítit dobře a pohodlně. To, jak sami sebe během sportu vnímáme, má obrovský vliv výsledek samotný.“

5. POZITIVNÍ MOTIVACE A ČAS VĚNOVANÝ SOBĚ

Díky PRÁVĚ TEĎ A TADY jste již zjistili, že stres a napětí, které vás provázelo, je pryč. Máte čas jen pro sebe a možnost svoji energii předávat dále. Čas sám pro sebe není známkou sobectví. Právě díky těmto chvílím jste poté mnohem aktivnější v osobním i profesním životě. Vnímejte tedy tenhle svůj nový benefit pozitivně a proměňte ho v radost, kterou živíte své tělo a děláte štastnějšími i své okolí,“ radí Lukáš.


6. CHVÍLE BLAHA PO DOKONČENÍ

Není hanbou tyhle chvilky označit za osobní orgasmus. Dobře známe rozdíl mezi návratem domů z práce a nebo po cvičení. Ten rozdíl je zřejmý. Zapamatujte si tenhle pocit přívalu endorfinů, kdy je tělo svým způsobem vyčerpané, ale šťastné. Motivací vám v tuhle chvíli je pocit po dokončení, protože ho chceme zažít znovu a znovu.“

7. DENÍK ČI VYUŽITÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ JE TAKÉ MOTIVACÍ

Každý jsme jiný, a tedy i formy motivací vstřebáváme rozdílně. Všiml jsem u spousty lidí, kteří mají rádi řád a systematičnost, že skvěle funguje i forma deníku, kde si postupně zapisujete své dosažené úspěchy. Je velkou motivací se následně za určitý čas procházet touto retrospektivou a sledovat svůj postup a výsledky. Je to i takové zpětné zrcadlo, jaký život jsem žil dříve a nyní. Co se týče sociálních sítí, tak jsem v tomto osobním ohledu opatrný, ale i toto je forma, jak sám sebe motivovat, nebo být motivován druhými. Bez ohledu na můj postoj k problematice srovnávání se, hledání krásy či pomyslné dokonalosti, každého jistě potěší hezká reakce kamaráda na sdílení svého úsilí nebo dosaženého cíle. Pochvala je vždy obrovskou motivací.

8. ODMĚNA

Věk je v této formě motivace až na posledním místě, protože každý z nás je takové malé velké dítě celý život. Tedy odměna je vždy skvělou motivací. Jistě, že má svá specifika a svou míru, ale modelově je to pro člověka spouštěč knoflíku štěstí a touha se neustále zlepšovat. Myslete na sebe tedy i v těchto případech a dělejte si radost.

9. STOP STAGNACI

Již jsi se dostal do fáze, že máš radost z pohybu a těší tě. Můžeš se, ale bohužel dostat do bodu kdy tvé tělo přestane obecně vykazovat známky stejného štěstí jako na začátku a případně mohou i tvé výkony klesat. Tento bod se nazývá STAGNACE a je velmi důležitý ho ve správný okamžik zachytit. Pokud se tak nestane, může být další fází částečné vyhoření a v horších případech kompletní vyhoření, které může vést opět k ukončení celého snažení. Zde je velmi důležité, aby jsi dokázal tělu správně dávkovat svou zátěž (tedy i vhodně regenerovat). Kvalitní spánek a strava jsou také velmi důležitý faktor úspěchu. Dále si zapamatuj, že ve fázi stagnace je potřeba ZMĚNY. Může se jednat o změnu na jiný tréninkový cyklus, metodiku či oběcně jinou sportovní aktivitu, která Vás ochrání před tímto bodem.

10. OSOBNÍ TRENÉR ČI SPARING

Musím říct, že pro většinu lidí je to jedna z těch největších motivací, kterou jsem si nechal na závěr. Ať už se jedná o kamaráda nebo osobního trenéra, tak tato forma motivace funguje velmi efektivně. Pocit, že nejsem sám a společně se o něco snažíme, je obrovský hnací motor. Z pozice osobního trenéra určitě doporučuji si alespoň na úvodní lekce dopřát komfort a servis osobního trenéra, který by všechny zmiňované formy motivace měl profesionálně využít k dosažení vašich cílů. Trenér je samozřejmě důležitý jako motivátor, ale díky své odbornosti by měl hlavně zajistit technickou správnost a bezpečnost při aktivitě samotné. Pro správný výběr osobního trenéra chtějte znát jeho odbornost, zkušenosti, reference a délku jeho profesní praxe. Investujete do svého zdraví, tedy s rozumem,“ uzavírá fitness Lukáš Kverka.