15x nejlepší čtení na dovolenou

1. Gavriel Savit: Anna a Vlaštovčí muž (vyd. Paseka, zde za 199 Kč)

Americký bestseller konečně vychází u nás! Podobným stylem jako známý příběh Zlodějka knih vypráví o sedmileté Anně, která se v Krakově roku 1939 ocitá sama, poté co jí gestapo zatkne tatínka. Naštěstí potká Vlaštovčího muže, a tím začíná jejich společné dobrodružství. Knihu nelze nemilovat, ale pozor, pokud nemáte rádi knihy, které vás rozbrečí, tahle není pro vás.

2. J. Evanovich, L. Goldberg. Podfuk (vyd. Mystery press, zde za 195 Kč)

Pokud máte rádi televizní kriminálky, Podfuk o agentce a agentovi FBI, kteří se nenávidí, ale musejí spolupracovat kvůli vystopování a zajetí zkorumpovaného investičního bankéře, vás bude bavit. O tom, že je to dílo velmi povedené, vás možná přesvědčí fakt, že jeden z jeho spisovatelů je zároveň autorem scénáře seriálu Můj přítel Monk.

3. Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce (vyd. Argo, zde za 186 Kč)

Krátké povídky vás utvrdí v tom, že je každý den plný zázraků, které člověk vidí, jen když chodí po světě s otevřenýma očima i srdcem. Navrch se dozvíte spoustu nových věcí o strakách, historii města Santa Fe, keramice i tělesných pochodech.

4. Klaus Modick: Koncert bez básníka (vyd. Host, zde za 237 Kč)

Obraz Jarní podvečer vysloužil svému malíři Heinrichu Vogelerovi v roce 1905 Zlatou medaili za umění a vědu. Pětiletá práce na mistrovském dílu pozvedla jeho kariéru, nicméně se také tvrdě podepsala na umělcově manželství a přátelství. Román své čtenáře vnese do života předválečných géniů a ukáže, jak i umění umí být místem, kde politika a peníze mají velkou moc.

5. Kristin Hannahová: Slavík (vyd. Argo, zde za 338 Kč)

Další válečný román vypráví o sestrách, které jsou si velmi blízké. Mladší Isabelle žije v Paříži, zatímco Viann je spokojená s klidným životem na venkově s manželem a dcerou. Ale je rok 1939 a Viannin manžel musí narukovat. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše.

6. Salman Rushdie: Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí (vyd. Paseka, zde za 279 Kč)

Držitel několika prestižních literárních cen, jeden z horkých kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu a také spisovatel, jenž byl kvůli své knize z 80. let cílem několika teroristických útoků (od letošního roku byla v Íránu cena za jeho zabití navýšena na 4 miliony dolarů) – to je Salman Rushdie. Jeho vědecko-fantastická novinka vypráví o období „podivna“, které zasáhne celý svět. Během následujícího tisíce a jedné noci – 2 let, 8 měsíců a 28 dnů – se v zápase o všechno utká dobro a zlo.

7. Katarina Bivaldová: Čtenáři z Broken Wheel doporučují (vyd. Host, zde za 280 Kč)

Vzpomeňte si na magický příběh Čokoláda, který ve filmové verzi s Juliette Binoche a Johnnym Deppem dodnes těší spoustu diváků. Podobná nálada srší i z románu K. Bivaldové. Dopisování dvou zcela odlišných žen konečně skončí návštěvou, při které však nedojde k přátelskému povídání nad kávou. Sara totiž objeví přítelkyni Amy mrtvou. Krásné knihy, které po ní zbudou, pak prodává v knihkupectví, které narychlo zřídí. Přes nesouhlas místních se Sara brzy musí vrátit domů. Jak to dopadne?

8. Anastázie Harris: Alžběta II.: Pracující žena (vyd. Mladá fronta, zde za 224 Kč)

Při příležitosti letošní oslavy královniných 90. narozenin vychází další z mnoha životopisů této nejdéle vládnoucí panovnice na britském trůně. Málokdo dnes ví, že se stala princeznou jen díky abdikaci svého strýce nebo že se za 2. svět. války pravidelně stýkala s Winstonem Churchillem. Koho baví pravdivé příběhy z královského prostředí, nebude zklamaný.

9. Philip Roth: Klam (vyd. Mladá fronta, zde za 215 Kč)

Ve většině ze svých románů k potěšení svých čtenářů Roth hledá a zároveň zamlžuje to skutečné a opravdové z vlastního života. V Klamu máte možnost naslouchat důvěrným rozmluvám autora s jeho anglickou milenkou v jeho ateliéru, kde se patrně odvíjejí i něžné chvíle s přítelkyněmi z Československa a Polska. Zvrat nastává v momentě, kdy spisovatelova manželka vyslechne část rozhovorů. Philip Roth to ironicky řeší budováním dalších fikcí.

10. Radka Třeštíková: Bábovky (vyd. Motto, zde za 224 Kč)

Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má její sestra tak špatný vztah se svou dcerou. Jak se cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil a kdo je bude muset nakonec vrátit? Nová kniha Radky Třeštíkové čtenářky překvapí upřímnou zpovědí žen, v jejichž vzájemně propletených příbězích nechybí ironie, humor, bolest, nenávist.

11. John Irving: Ulice Záhadných tajemství (vyd. Odeon, zde za 366 Kč)

Nejnovější Irvingův román je příběhem o tom, co se přihodí mladému chlapci na Filipínách, kde se jeho minulost srazí s jeho budoucností. Čtrnáctiletý Juan Diego, který se narodil a vyrůstal na skládce odpadů v mexické Oaxace, má o rok mladší sestru Lupe. Dívka je přesvědčená, že zná svou vlastní i bratrovu budoucnost. Je také čtenářka myšlenek – ví, co si myslí většina lidí… Na Filipíny cestuje Juan už jako starší muž.

12. Robert Galbraith: Ve službách zla (vyd. Plus, zde za 292 Kč)

Slavná autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová napsala pod mužským pseudonymem již třetí pokračování putování detektiva Cormorana a jeho asistentky Robin za zločiny londýských zlodějů, podvodníků a vrahů. Tentokrát jde někdo přímo po nich. Když jim do kanceláře přijde uříznutá lidská noha, Cormoran hned ví, za kterými muži poslat policii. Jen zbývá zjistit, který z těch tří ho nenávidí nejvíc.

13. Jojo Moyesová: Než jsem tě poznala (vyd. Ikar, zde za 230 Kč)

Zfilmovaný příběh se díky popularitě dočkal již 3. dotisku. Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivní Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise

14. Harper Lee: Postav hlídku (vyd. Mladá fronta, zde za 251 Kč)

Nová kniha, která byla napsána již před vydáním fenomenálního Jako zabít ptáčka se odehrává dvacet let poté. Mladá Jean Louise se vrací domů do Alabamy, aby navštívila svého stárnoucího otce. S hrůzou zjišťuje, jak se její město i blízcí lidé pod tlakem politických i rasových motivů změnili. Najednou se jí začnou vybavovat vzpomínky na dětství a to, čemu vždy věřila, se začíná drolit. Prožívá také vztah se svým vyvoleným, který vzhlíží k jejímu otci. Ovšem ona sama si přestává být jista, zda je to stále ten neochvějný hrdina, jenž stojí vždy na straně práva a spravedlnosti, jak se jevil v mládí…

15. Petra Dvořáková: Sítě (vyd. Host, zde za 254 Kč)

Držitelka ceny Magnesia Litera ve své nové knize ukazuje na třech příbězích, jak moc nízké sebevědomí ovlivňuje náš život. Jste ohroženi jen do té míry, do jaké sami sobě nevěříte. Kde je nízké sebevědomí, tam stojí nablízku i manipulátor. A hledá, jak by vás využil ve svůj prospěch.

@svetzeny