Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: "Zdravý jako řípa" a další česká přirovnání. Vyzkoušejte, zda znáte všechna. Budete mít 13 možností obstát

Náš mateřský jazyk, tedy český jazyk, je překrásný a bohatý. Jeho bohatství si užíváme zejména v oblasti stylistiky. Půvabně jej pak dokreslují mimo jiné i nejrůznější přirovnání. Některým z nich dnes už moc nerozumíme, jiná si člověk musí dát do dalších souvislostí, další jsou zcela zřejmá. V našem kvízu si můžete otestovat ve 13 otázkách, zda je znáte všechna.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Český jazyk se, stejně jako všechny jazyky, neustále mění a vyvíjí, přičemž každé slovo a každá fráze přináší svůj vlastní kousek barvy do bohaté palety našeho dorozumívání. Mezi nejkrásnější a nejživější části patří česká přirovnání, která představují krásná spojení jazykových obrazů s naší každodenní realitou.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Umíte správně psát mně a mě? Tato slova matou i pokročilé

Psaní mě/mně nebo mne je jedno z nejzákeřnějších pravopisných pravidel češtiny. Kolik z nás se u něj při psaní zasekne, protože zrovna tohle se ve škole moc dobře nezautomatizovalo? Pokud si myslíte, že psát mně nebo mě je často otázka intuice, pak jste na omylu. Intuice je totiž často zrádná. Ale pravidlo existuje, nebo alespoň pomůcka. Pojďme si to vyzkoušet v našem kvízu.
svetzeny.cz

Víte, co jsou metonymie a metafory?

Česká přirovnání jsou často plná metonymie a metafor, což jsou stylistické figury, které umožňují přenést význam slov na základě jejich vnitřního vztahu nebo podobnosti s jinými pojmy. Obrazně řečeno, jsou to barvy českých přirovnání. Metonymie je použití slova nebo výrazu, který je spojen s původním pojmem, ale nemusí s ním mít přímý vztah. Například v přirovnání "brát nohy na ramena" je výraz "nohy" použit jako metonymie pro celou osobu, což naráží na rychlost nebo úzkost dané situace. A pak jsou zde metafory, které přenášejí význam jednoho pojmu na jiný na základě jejich podobnosti. Například, "tichý jako myš" je metafora, která spojuje vlastnost ticha s chováním myši.

Metafory v každodenní mluvě

Vyzkoušejte si česká přirovnání. Česká přirovnání obohacují náš jazyk a přinášejí nové rozměry našemu dorozumívání. Přirovnání jako "hloupý jako pučtok" nebo "silný jako býk" nám pomáhají snadno a jasně komunikovat charakteristiku určité osoby. Jsou to výrazy, které v sobě nesou nejen samotný význam, ale i příběh a tradici. Další přirovnání mohou odkazovat na přírodu nebo každodenní život. Například, "plakat jako želva" evokuje obrázek pomalého a trpělivého pláče, zatímco "bít se jako pes a kočka" nás přenáší do situace, kdy jsou dva lidé neustále v konfliktu.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zvládli byste pravopisná úskalí ú a ů? Vyzkoušejte si to

Ú nebo ů? Na první pohled banální rozdíl jednoho znaménka a hlavně jen dvě možnosti. To může být jednoduché, nemyslíte? Jenže právě tohle znaménko dokáže potrápit i dospělé rodilé mluvčí češtiny. Nejde jen o poučku ze školy. Správné užívání těchto dvou podob písmene "U" má svůj systém, historii i logiku. A možná vás překvapí, že většina chyb vzniká v důsledku rutiny, nepozornosti nebo falešné intuice. Připravili jsme pro vás kvíz, který vám pomůže se v tom znovu zorientovat. Zvládnete ho bez chyby?
svetzeny.cz

Česká přirovnání oživují jazyk

Česká přirovnání jsou nejenom prostředkem k vyjádření určitého významu, ale také oživují naši mluvu a dávají jí jedinečnou barvu a dynamiku. Obohacují náš jazykový projev a pomáhají nám lépe porozumět světu kolem nás. A tak, když budete příště hovořit nebo psát, nezapomeňte se inspirovat českými přirovnáními. Jsou to perly našeho jazyka, které stojí za to objevovat a uchovávat pro budoucí generace.

Pokračovat

Baví vás jazyk? Pak se na něj podívejme ještě z jiné stránky: Jak dobře znáte slovní druhy? Poznáte bezpečně spojku od předložky? Zkuste odpovědět na všech 10 otázek správně

Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit