Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte legendární prvorepublikové herce a co o nich víte. Otestujte se a zavzpomínejte s námi

Během období První republiky v Československu se české divadelní a filmové scény rozkvétaly díky talentovaným a výrazným osobnostem. Například Vlasta Burian, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Eduard Vojan, Lída Baarová, Karel Hašler a další patřili mezi ikony té doby, jejichž umění a výkony zanechaly nezapomenutelnou stopu v historii českého herectví. Kolik toho o těchto a dalších hercích víte? Otestujte své znalosti.

Významní prvorepublikoví herci v Československu

Během éry První republiky v Československu, která trvala od roku 1918 do roku 1938, vzkvétalo české divadlo a filmový průmysl, a to především díky řadě významných osobností, které formovaly kulturní scénu té doby. Mezi ně patřili herci a herečky, jejichž talent a charisma oslnilo publikum po celém Československu. A ačkoliv je tato doba již dávno za námi, s radostí a nostalgií na filmy a herce z této éry vzpomínáme dodnes.

Jedním z nejvýraznějších komiků této doby byl Vlasta Burian. Jeho schopnost ztvárňovat různorodé komické postavy ho učinila legendou na divadelních prknech i ve filmu. Jeho nezaměnitelný humor a geniální výkony zanechaly nezapomenutelný otisk v české kultuře. Oldřich Nový, další významná osobnost tohoto období, exceloval svou schopností pohybovat se napříč žánry. Jeho precizní herecké výkony na divadelních jevištích a před kamerou mu vynesly uznání a obdiv diváků. Stal se ikonou filmového průmyslu své doby. Mezi další významné herce patřil i Eduard Vojan, nejen talentovaný herec, ale i významný divadelní režisér. Jeho přínos k rozvoji divadelního umění byl nepopiratelný a jeho vliv přesáhl hranice divadelního jeviště. Zapomenout nesmíme ani na Karla Hašlera, multitalentovaného umělce, který se proslavil jako herec, zpěvák, textař a hudební skladatel, přinesl do této éry nezapomenutelné písně a herecké výkony plné života a expresivity.

Významnou roli v této sféře ale sehrály i některé ženy. Adina Mandlová, známá svou grácií a něžnými výkony, oslnila diváky svou schopností přinášet do rolí emocionální hloubku a autentičnost. Její talent ji katapultoval mezi přední divadelní a filmové hvězdy První republiky. Mezi další významné osobnosti tohoto období patřila i Lída Baarová, charismatická herečka, která se stala jednou z předních filmových hvězd své doby. Působila sice na přelomu první a druhé republiky, ovšem její talent a půvab ji učinily ikonou českého filmového průmyslu.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Připomeňte si legendární dvojici Kaisera a Lábuse. Kolik si toho pamatujete z jejich nesmrtelných scének?

Jen málokdo by neznal legendární dvojici komiků a herců Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Scénky z oblíbených pořadů Možná přijde i kouzelník nebo Ruská ruleta ve své době bavily diváky v celém Česku. Schválně, kolik si toho z legendárních scének Kaisera a Lábuse pamatujete vy.
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Kolik toho víte o významných prvorepublikových hercích? Otestujte se!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku