Přejít k hlavnímu obsahu

První transgender žil v 18. století: Špión Charles d'Éon de Beaumont se cítil být ženou

Vynikající špión, diplomat a voják Charles d'Éon de Beaumont (†81) se proslavil nejen svými schopnostmi, ale také tím, že skoro půlku života strávil v ženských šatech. Nejdříve to bylo trochu z donucení, ale poté si svou novou roli pořádně vychutnával. Po jeho smrti pak pitva odhalila překvapivé tajemství o historicky prvním trans člověku.

V dnešní době už není ničím zvláštním, když se muž přizná, že se cítí být ženou a naopak. Také záliba v ženských šatech je společností tolerována a takzvané Drag Queen jsou se svou show velmi oblíbené. Své by o tom mohl vyprávět Ondřej Gregor Brzobohatý (40), jenž dámské převleky miluje. 

Králův špion

Charles pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny. Byl velmi inteligentní, šarmantní, vystudoval práva a velmi rychle zapadl mezi tehdejší smetánku. Společenské styky mladíka dostaly až k samotnému králi. Ludvík XV. z d'Éona učinil jednoho ze svých špionů tajné společnosti Le Secret du Roi (Tajemství krále). První jeho misí byla cesta do Ruska, kde měl s carevnou Alžbětou Petrovnou probrat diplomatické vztahy mezi její zemí a Francií. Zde také začala jeho životní pouť, co by ženy.

d'Éon získal titul rytíře

V převleku za dvorní dámu se Charles dostal k carevně a jeho skvělé vyjednávací schopnosti zlepšily diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Králův špion velmi riskoval, protože kdyby ho někdo odhalil, mohlo by ho to stát život. Za svůj hrdinský čin dostal tučnou odměnu a jako kapitán dragounů se vrhl do sedmileté války. Opět zde ukázal svou inteligenci, když díky jeho pomoci byla válka ukončena mírovou smlouvou. Mimo odměny se mu dostalo také velké pocty - byl mu udělen titul rytíř.

Česká královna Eliška Rejčka: Manželé jí zajistili bohatství, její srdce však patřilo o 21 let staršímu milenci

Eliška Alžběta Rejčka, také známá jako Alžběta Polská nebo Richenza, vstoupila do historie dvakrát jako královna česká a byla také polskou panovnicí. Jelikož na ni manželé štědře mysleli, mohla se po jejich smrti usadit ve svých věnných městech v Hradci Králové a strávila také necelých 15 let svého života v Brně. Tam založila klášter a také pivovar. Opravdovou lásku ale nenašla u králů, milovala o 21 let staršího muže.
svetzeny.cz

Výstřední bytost s garderobou od krále

Přes všechny své zásluhy králi se ale dostal do nemilosti a musel se uchýlit do anglického exilu. Po smrti Ludvíka XV. se nakonec mohl vrátit do své rodné země, ale pod jednou podmínkou. Bude dál žít jako žena a zůstane inkognito. Charles totiž nešel pro ostré slovo daleko, svou upřímností si stihl udělat spoustu nepřátel a být ve Francii ženou pro něho mělo být jednodušší. Ihned po návratu tak d'Éon požádal vládu, aby ho uznala za ženu. Nový panovník Ludvík XVI. mu vyhověl a ještě podpořil velkou garderobou. ‚‚Tato výstřední bytost dlouho požadovala povolení k návratu do Francie, ale bylo nutné najít způsob, jak ušetřit rodinu, kterou urazil urážky a kterou uvidí po jeho návratu. Byl proto nucen vrátit se do kostýmu toho pohlaví, kterému je ve Francii vše prominuto,” vyjádřila se Madame Campan, vychovatelka a služka na Charlesovu adresu s tím, že se dokonce s královnou Marií Antoinettou dělil o krejčího. 

První trans žena v historii 

Zbytek života si tak vychutnával jako žena a nevzdal se ani svého oblíbeného šermu. Na dobových obrazech tak můžeme vidět muže šermujícího proti ženě. Za svůj vzhled se Chevalière Charlotte d'Éon, jak znělo jeho nové jméno nestyděl a hrdě se hlásil ke svému ženskému já. Byl tak bezesporu první trans ženou. Po jeho/její smrti pitva odhalila překvapivé tajemství. Charles byl skvěle vybaven, jako muž, ale zároveň měl také pořádně napěchovaný hrudník. Pokud jsou tedy dochované dokumenty pravdivé, byl d'Éon intersexuálem neboli hermafroditem a opravdu se cítil být ženou, ač s mužským pohlavním orgánem.


 

Charles d'Éon de Beaumont byl oblíbenou předlohou mnoha malířů své doby
Zdroj článku