Přejít k hlavnímu obsahu

Smutný osud Milevy Einsteinové: Svou ženu génius zneužíval, peníze po rozvodu utratila za nemocného syna

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena, říká se. Vědec a držitel Nobelovy ceny za fyziku o tom věděl své. Za některými jeho myšlenkami totiž zřejmě stála jeho neméně chytrá manželka Mileva Marić. Život po boku génia ale nebyl procházkou růžovou zahradou.

Mileva Marić se narodila v roce 1875 v Srbsku a už od dětství prokazovala nadprůměrnou inteligenci. Naučila se hned několik jazyků včetně němčiny, řečtiny, francouzštiny a latiny, ovládala hru na klavír a výborně zpívala. V čem však excelovala především, byla matematika a fyzika, nebylo proto divu, že šla studovat na vysokou školu. V roce 1896 složila maturitu a začala studovat medicínu na univerzitě v Curychu, ale byla tam jenom jeden semestr, neboť jí lákala matematika.

Jako pátá žena v dějinách se dostala na Polytechniku v Curychu, kde studovala jako jediná žena své generace. Mezi jejími kolegy studenty byl i mladý nadějný fyzik Albert Einstein, který se brzy do Milevy zamiloval, a to proti vůli své matky. Té se nelíbilo, že Mileva nemá židovský ani německý původ, je o čtyři roky starší než Albert, a navíc kvůli vrozené vadě kyčle kulhá. Rodiče se Albertovi snažili vymluvit i sňatek s nadanou studentkou, to jim ale nevyšlo.

Manželka Petra Fialy o popularitu nestojí. Neuvěříte, kam ji vzal premiér na první rande!

O manželce prezidenta Petra Pavla víme lecos, v kampani paní Eva vyzradila ze svého soukromí i mnoho citlivých informací. O manželce premiéra Petra Fialy se neví téměř nic. A málo byla o sobě ochotna říct i ve chvíli, kdy její manžel potřeboval získat proti Andreji Babišovi každý hlas. Čím tráví čas paní Jana, manželka předsedy vlády, kdy ho doprovází a co má ráda?
svetzeny.cz

Utajený porod Milevy Einsteinové a potomek

Dřív, než k němu však došlo, podařilo se Albertovi a Milevě způsobit skandál, který se nakonec ututlal. Mileva totiž ještě před svatbou otěhotněla, dítě však dojela tajně porodit do Srbska a dodnes se neví, zda dcera Lieserl zemřela v kojeneckém věku, nebo byla dána k adopci. O její existenci se historici dozvěděli až z Einsteinových zveřejněných dopisů.

Mileva se nicméně ke studiu již nevrátila, pomáhala ale dále svému nastávajícímu. Oba totiž věděli, že dokud nebude mít Albert ucházející místo, nemohou se vzít. Mileva, která na rozdíl od Alberta vždy studovala s výborným prospěchem, mu proto pomohla napsat odborný článek, podepsal se pod něj ale jen on. "Ukázal jsem náš článek strýci, který je jedním z nejvlivnějších fyziků v Itálii... Jak budu šťastný a hrdý, když naši práci o relativním pohybu dovedeme do vítězného konce," psal Einstein ve svých dopisech Milevě a dokazoval tak, že za jeho velkými myšlenkami stáli oba.

Mileva Einsteinová a večerní lekce matematiky

Když v roce 1902 získal Albert konečně místo v Bernu, nic nestálo zamilovanému páru ve štěstí a konečně mohlo dojít ke svatbě. Novomanželé byli zpočátku šťastní, Mileva se starala o chod domácnosti, Albert vydělával a společný čas trávili bádáním a výpočty. Sám Albert ve společnosti jednou přiznal, že je s matematikou na štíru a potřebuje k ní svoji ženu. Jenže romantická spolupráce a matematická idylka netrvaly věčně. O deset let později se totiž Albert znovu zamiloval, a to dokonce do své sestřenice Elsy. Aby jí mohl být nablízku, našel si práci v Berlíně, kam ho Mileva se syny odmítla následovat, a raději zůstala v Curychu. Einstein byl ochotný udělat cokoliv, aby mohl být se svojí novou láskou, a tak ochotně souhlasil s alimenty i s tím, že pokud získá Nobelovu cenu, půjdou peníze z její výhry na konto Milevy. Rozvod přišel v roce 1918.

Manželky slavných Čechů, které neznáte: Jak vypadají a co dělají? Paní Donutilová vlastní kavárnu v Praze

Být manželkou slavného muže jistě není snadná disciplína. Ženy, jejichž manželé jsou veřejně známí, se vypořádávají se situacemi, které rozhodně musí být náročné. Každá žena by jistě nebyla schopna zvládnout velké časové vytížení, pozornost médií a také mlsné slídění ostatních žen kolem jejich manželů. Ale ne nadarmo se říká, že za každým úspěšným mužem stojí schopná žena. Co tedy dělají paní Rosáková, Donutilová a další?
svetzeny.cz

Skromný zbytek života manželky Alberta Einsteina

O několik let později se tak také stalo a Mileva získané peníze chytře investovala do několika nemovitostí. Ty ale musela záhy rozprodat, protože u jednoho ze dvou synů se projevila schizofrenie a ona potřebovala peníze na jeho léčbu. Nakonec žila skromně a příjem měla jen z lekcí fyziky a občasných plateb bývalého manžela.

Mileva se na svůj podíl na zásluhách Alberta Einsteina nesnažila upozorňovat, ani na něm vydělat. Sám Einstein jí prakticky naznačil, že taková snaha by stejně byla marná, protože by jí jakožto neznámé osobě stejně nikdo nevěřil. I když se její příbuzní snažili její podíl na teorii relativity dokázat, Mileva nakonec v roce 1948 zemřela bez veřejného uznání.

Švédská královna Marie Eleonora Braniborská: Po smrti manžela zešílela, jeho srdce si pověsila nad postel

Ne každý příběh princezny je pohádkou se šťastným koncem. Historie zná mnoho zajímavých osudů, jež umí chytit za srdce. Ten, který se týká švédské královny Marie Eleonory Bavorské, budí spíše rozpaky. V životopisech se popisuje jako hysterická a rozmařilá žena, jež vešla do dějin nejen kvůli tomu, že nedokázala dát Švédsku dědice. Dceru odvrhla jen proto, že byla ošklivá. Po smrti manžela Marie Eleonora zešílela úplně.
svetzeny.cz
Zdroj článku