Přejít k hlavnímu obsahu

Legendární Kamila Moučková: Před namířenými samopaly hlásila národu zprávu o okupaci. Komunisté ji chtěli odstranit, ale na statečnou ženu byli krátcí

Její hlas k nám promlouval onoho osudného srpnového rána roku 1968. Z televizního studia hlásila Kamila Moučková (†92) děsivé zprávy o překročení hranic tanky a o dění uvnitř republiky. Na záda jí přitom mířily samopaly. Hlasatelka pak ještě dlouho po vysílání seděla ve studiu a nemohla uvěřit tomu, co se právě děje v naší zemi. Komunisté si pak na ni „došlápli”, ale ani zákaz činnosti ji nezlomil a dokázala se k nelibosti soudruhů s klidem vyrovnat i s podřadnou prací.

V době okupace byla Kamila na vrcholu své kariéry. Skvělá hlasatelka, jež přinášela zprávy lidem, byla mezi nimi také velmi oblíbená. Doma měla konečně muže, vedle kterého našla životní jistotu a nemohla být šťastnější. 21. srpen 1968 jí však obrátil život vzhůru nohama.  

Se zbraněmi za zády začala Kamila vysílat děsivé zprávy 

Šokující informaci srpnového rána jí zavolal v půl čtvrté ráno kamarád Jiří Dienstbier. „Obsazují nás Rusové! Vstávej! Už přistávají na Ruzyni, přes hranice se valí tanky a transportéry, prostě armáda,” ozvalo se z telefonu. Vyděšená Kamila nejdříve zajistila své tři děti a nejmladšího Ondřeje odvezla k jeho tatínkovi. Cestou do televize viděla spoušť v ulicích a první mrtvé. Poté, co dorazila do studia, začala s kolegy okamžitě vysílat, bohužel v tu dobu už tam byli také vojáci. „Kamilo, máš za sebou dva sovětský vojáky se zbraněmi. Předpokládáme, že se nebude nic dít, ale nehýbej se ze studia, protože pak už by tě tam nepustili, hlídají vchod!” ozvalo se z režie a Moučková s vědomím zbraně za zády statečně informovala vystrašenou veřejnost o dění v zemi. 

Moučková byla nakonec „uklizena” z televize 

Ve studiu nakonec zůstala až do té doby než okupanti vypnuli vysílač Cukrák. „Až mi začali rýpat do žeber těmi samopaly, tak jsem se zvedla, odcházela jsem a oni bezprostředně za mnou,” popsala Kamila pro Pametnaroda.cz otřesné vzpomínky na vysílání, jež už nikdy nevymazala z hlavy. Další dny probíhalo zpravodajství ilegálně z hloubětínské Tesly. Ne na dlouho. Návrat československého vedení z Moskvy znamenal zákaz této činnosti. Vysílání bylo nakonec obnoveno v září, ale Kamila chtěla dát výpověď. Věděla, že to nebude jednoduché. „Nějaký čas jsem vysílala, ale byli jsme neustále odvoláváni a zase jsme se do vysílání vraceli, do toho já jsem pořád dávala tu výpověď. Bylo to pro mě utrpení,” svěřila hlasatelka, která byla nakonec odsunuta do dabingového studia, kde ji zasáhla zpráva o upáleni Jana Palacha

Mohlo by se vám líbit

Nezlomná bojovnice Věra Čáslavská: Sportovkyně, jež dala najevo nesouhlas s okupací před miliony diváků, režim ji uvrhl v nemilost

Jen těžko bychom hledali v řadách našich sportovkyň někoho úspěšnějšího, než byla Věra Čáslavská (†74). Gymnastka, jež si podmanila nejen svými sportovními výkony olympiádu v Mexiku v roce 1968. Nebála se dát najevo nesouhlas se srpnovou okupací téhož roku, a to před zraky miliony diváků. Po návratu do vlasti si na ni tehdejší režim pořádně posvítil, Věra se ale nenechala zlomit ke spolupráci.
svetzeny.cz

Hlasatelka byla kantýnskou, uklízečkou nebo lepila pytlíky 

Společně s přáteli pak Kamila jezdila po fakultách a snažila se přesvědčit mladé studenty, kteří mohli být údajnými pokračovateli Janova činu, aby to nedělali. Z veřejné scény se nakonec odsunula zcela do pozadí a začala pracovat jako kantýnská v hereckém klubu. Poté se stala uklízečkou a nakonec dlouhých deset let lepila pytlíky pro Výrobní družstvo invalidů. Nikdy si však nestěžovala a brala to jako součást své cesty. Celou dobu jí byl po boku její životní partner Jiří Zahajský. Známý herec byl po dvou nevydařených manželstvích tím pravým, alespoň po dobu třiceti let.

Zadržení a výslech kvůli podepsání Charty 

Po „odklizení” ze zpravodajství měla hlasatelka od komunistů relativně pokoj. Když však mezi prvními podepsala Chartu 77, byla zadržena a začalo kolečko výslechů. „Měla jsem srdce v kalhotách, to se přiznám,” prozradila Kamila s tím, že to soudruzi na ni zkoušeli přes tatínka, jenž byl zarytým komunistou. Vydírali ji, že mu to přece dcera nemůže udělat. Mohla. A dál se podílela na distribuci Charty. Pomáhala také ženám, jejichž muži byli vězněni. Na popud Václava Havla pro ně vybírala v uměleckých kruzích peníze. Ostatně s budoucím prezidentem ji pojilo velké přátelství. „Byl to jeden z nejlepších mužských, který prošel mým životem,” vysekla mu Moučková veřejně poctu v jednom ze svých fejetonů.  

Kamila se vrátila ke své původní profesi 

S nadcházejícím rokem 1989 neměla Kamila ani tušení, že nastane další obrat v jejím v životě. Přivydělávala si jako prodavačka a byla ráda, že je konečně trochu klid. Listopadová revoluce však pro ni znamenala znovuzrození. Částečně se vrátila do televize, kandidovala do zastupitelství, kde následně pracovala pro Prahu 1 a cítila se skvěle. Bohužel v roce 1993 se Zahajský zamiloval do kolegyně Jany Brejchové a Moučkovou opustil. Velkou bolest v srdci začala Kamila zahánět pořádným pracovním zápřahem. Skončila tam, kde začínala před příchodem do televize, a to v rádiu. Stala se zprávařkou Svobodné Evropy, kde nakonec pracovala dalších dvanáct let. 

Život legendární hlastelky byl velmi pestrý a strmý pád až na dno ji nezlomil. Komunisté měli smůlu, tváří v tvář se potkali s další statečnou ženou, která se držela svých zásad. Kamila Moučková zemřela v požehnaném věku a až do konce života byla velmi aktivní a svůj příběh s hrdostí vyprávěla. 

Kamila se bohužel dočkala také zadržení a výslechu od StB. Víte, jaké praktiky soudruzi s chutí využívali?

Kamila Moučková byla úžasná žena, která měla odvahy na rozdávání
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: