Přejít k hlavnímu obsahu

Umíte poznat a vycítit povahu druhého člověka? Pomoci vám může pouze jedna otázka a jeho odpověď vám hodně ukáže

Chcete během chvíle zjistit, co se skrývá v nitru druhého člověka? Nemusíte se pouštět do dlouhých rozhovorů ani analyzovat jeho chování dny a týdny. Stačí jedna jediná otázka, která vám rychle odhalí jeho skutečnou povahu. Na co se zeptat a jaké výsledky z odpovědi vyvodit?

Stoprocentní návod, jak odhalit člověka a číst v něm jako v otevřené knize, samozřejmě neexistuje. Dají se ale použít různé kroky, které vám o dané osobě napoví základy, podle kterých si můžete utvořit obrázek, na základě kterého budete s konkrétním člověkem jednat. Pokud tedy nejste natolik sociálně zdatní, abyste osobu okamžitě odhadli, nechte si pomoct. Existuje totiž celkem jednoduchý návod.

Magická otázka, která prozradí více, než si myslíte

Možná si říkáte, že musí jít o něco komplikovaného, co vyžaduje hlubokou psychologickou analýzu. Opak je pravdou! Stačí se zeptat na zdánlivě nevinnou věc: „Co si myslíš o (dosaďte jméno jiné osoby)?“ Na odpovědi totiž můžete rozpoznat mnoho, Například jak dotyčný uvažuje o druhých lidech, zda je pozitivní či spíše kritický, jestli se vyžívá v pomluvách, zda umí být diplomatický, nebo jde bez okolků k věci, zda je optimista či pesimista. Pokud se okamžitě pustí do negativního hodnocení a začne vám sdělovat různé "zaručené informace" o jiných, zbystřete. Lidská povaha je taková, že lidé, kteří lehce pomlouvají ostatní, budou stejně snadno pomlouvat i vás. Naopak, pokud se dotyčný snaží o objektivní pohled nebo najde na druhé osobě i něco pozitivního, můžete předpokládat, že jde o vyrovnaného člověka s jistou emoční inteligencí.

"Vaše vnímání druhých prozrazuje hodně o vaší vlastní osobnosti. Vidět ostatní pozitivně odhaluje naše vlastní pozitivní vlastnosti. S negativním pohledem na ostatní je spojena obrovská řada negativních osobnostních rysů. Prostá tendence vidět lidi negativně ukazuje na větší pravděpodobnost deprese a různých poruch osobnosti,“ vysvětluje výzkum profesora psychologie z Wake Forest University Dustina Wooda z roku 2010.

Mohlo by se vám líbit

Psychologové radí 5 superschopností, které byste měli ovládnout, pokud musíte zůstat ve vztahu s narcistou

Pokud se rozhodnete zůstat ve vztahu s narcistickým partnerem, potřebujete si osvojit několik zásadních dovedností, které vám umožní lépe zvládat náročné situace. Psychologové doporučují pět „superschopností,” které mohou být v takovém vztahu klíčové. Tyto strategie vám pomohou minimalizovat negativní vlivy narcismu a posílit váš vlastní duševní klid a sebevědomí.
svetzeny.cz

Jak se správně ptát

Klíčem k úspěchu je nejen samotná otázka, ale také způsob, jakým ji položíte. Doporučuje se nevést konverzaci příliš přímočaře, ale zvolit lehčí, nenucený přístup. Například:

"Jak se ti spolupracuje s (jméno kolegy)?"
"Jak na tebe působí (jméno dotyčné osoby)?"
"Jaký máš dojem z (jméno osoby)?"

Tento přístup působí přirozeněji a lidé se většinou uvolní a odpovědí bez předchozího promyšlení.

Analýza odpovědí

Krátká, neutrální odpověď („Je fajn, pracuje se s ní/m dobře.“) – Tento člověk se snaží být objektivní, nevidí důvod ke kritice, ale je také opatrný.

Nadšený popis („Je skvělý, hrozně ochotný a chytrý!“) – Optimistický typ, pravděpodobně pozitivně naladěný člověk, který dokáže vyjít s každým a nevyhledává zbytečné problémy.

Výrazně negativní odpověď („Je nemožný, každého otravuje a ničemu nerozumí.“) – Kritický typ, který se zaměřuje spíš na chyby než na klady. Na druhou stranu je upřímný a řekne věci na rovinu, jak je cítí.

Vyhýbavá odpověď („Raději se nebudu vyjadřovat…“) – Tento člověk se buď snaží být diplomatický, nebo má s dotyčnou osobou komplikovaný vztah. Na jednu stranu je sice ohleduplný, ale upřímnost od něj asi moc nečekejte.

Co dělat, když dostanete odpověď?

Neberte však odpovědi doslova. Předsudky a zkušenosti hrají velkou roli v tom, jak hodnotíme druhé. Je dobré se nad odpovědí zamyslet, ale dále si dotyčnou osobu ověřit podle vlastních zkušeností. Zatímco většina z nás se snaží působit na druhé co nejlépe, odpovědi na jednoduchou otázku mohou odhalit pravou povahu každého člověka. Pokud se naučíte dobře naslouchat a analyzovat odpovědi, brzy zjistíte, komu můžete důvěřovat a kdo by mohl být problematický, ať už jako přítel nebo kolega v práci. Takže až příště budete chtít někoho proklepnout, vyzkoušejte tuto jednoduchou, ale účinnou metodu.

Zajímá vás psychologie? Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak jí rozumíte.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie nevěry: U koho hledají štěstí aneb proč naši muži odcházejí za jinými

Nevěra je strašákem každého vztahu, a je jedno, jak jste spolu dlouho. Zrada je vždycky zdrcující a často vyvolá řadu bolestných otázek. Pořád se ptáme sami sebe dokola, proč k tomu došlo. A odpovědi nenacházíme. Proč se muž rozhodne hledat uspokojení a štěstí jinde, přestože má rodinu, stabilní vztah či oddanou partnerku? Jistě, nejen muži, i ženy bývají nevěrné. Ale co muže vede k mimomanželským vztahům, jaké mají potřeby a touhy a jaké faktory mužskou nevěru ovlivňují?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit