Přejít k hlavnímu obsahu

Tradiční čínská medicína prozrazuje potraviny, které pozitivně působí na naše orgány, ale i náladu

Ajurvéda ale i tradiční čínská medicína rozděluje potraviny na ty, jež zahřívají a naopak ochlazují naše tělo. Děje se tak na základě jejich vnitřní energie, jež působí na fungování jednotlivých orgánů, ale i na naši náladu a výkonnost. Co si nandat na talíř v zimě, abyste se cítili dobře?

Zimní měsíce jsou obecně obdobím, kdy se vše v přírodě zpomaluje a odpočívá. I náš organismus funguje v tomto režimu. Dochází ke zpomalení metabolismu, aby tělo šetřilo energii. Co na tom, že sedíme v přetopené místnosti a ven se teple oblékneme. Zimu kolem sebe musíme s ohledem na naše nastavení respektovat. Pokud často klepete kosu a chybí vám energie, je potřeba zahřát se zevnitř. Ideálně prostřednictvím potravin. Které to jsou?   

Polévky

Výživné a hutné polévky si vařili v zimních měsících už naši předkové. Ne nadarmo se říká, že „polévka je grunt“. Vždyť v našich zeměpisných šířkách bývala polovina roku chladná a bylo potřeba se zahřát i jinak než u kamen. Ideální prohřívací potravinou jsou silné masité vývary s luštěninami a zeleninou, které vás nejen zasytí, ale také zahřejí, dodají vašemu tělu dostatek živin i potřebné tekutiny. S kouskem celozrnného pečiva mohou nahradit hlavní jídlo ať jde o oběd či večeři.

Jsou zdravé, ale ne dietní: Potraviny, které jsou vysoce kalorické a vy nevědomky přibíráte na váze

Mají image zdravých potravin, které byste měli zařadit pravidelně do svého jídelníčku. Bezpochyby je to tak! Ale jedna věc jsou živiny, které tyto potraviny obsahují a které vaše tělo potřebuje. Druhá věc je ale jejich kalorická hodnota. Na jaké dobroty byste si měli dát v jídelníčku pozor?
svetzeny.cz

Kaše

Pohanka, jáhly, ale i rýže, oves nebo další obiloviny jsou skvělým základem pro nejrůznější kaše na sladký i slaný způsob. Opět jde o jídla, která často bývala na stolech našich předků. Jsou plná důležitých živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, ale dodají tělu i potřebnou vlákninu. Můžete do nich přidat i oříšky, med a čerstvé ovoce. Prohřívací účinky mají jablka a hrušky. Děláte-li si kaši naslano, přidejte černý kořen, topinambur, křen, červenou řepu, růžičkovou kapustu nebo tuřín.

Koření

Některé druhy koření mají prohřívací účinky opravdu silné a na vlastní kůži to pocítíte prakticky hned, jak je sníte. Řeč je především o chilli, ale také skořici, zázvoru nebo kurkumě. Můžete je přidat do polévek i kaší či dalších pokrmů. Kromě toho, že vás zahřejí, prospějí vašemu tělu i jinak. Například zázvor zlepšuje trávení, kurkuma má protizánětlivé účinky a kapsaicin obsažený v chilli působí jako přírodní antibiotikum.

Jídelníček Meghan Markle: Čtyřicátnice nikdy nevypadala lépe a ženy po celém světě se inspirují jejími návyky

Meghan Markle má velkou lásku k dobrému jídlu a pití. V letech 2014 až 2017 vedla svůj vlastní lifestylový blog The Tig (nazvaný podle jejího oblíbeného toskánského červeného vína Tignanello), kde pravidelně sdílela recepty. Jaké je tedy oblíbené jídlo manželky prince Harryho k snídani, obědu a večeři?
svetzeny.cz

Nápoje

K zimě patří hrnek teplého čaje. Je ale dobré vědět, že i čaj má zahřívací nebo ochlazující účinky. V zimě tedy vyměňte zelený za černý. Skvělý je například Pu-Erh, který má plnou zemitou chuť. Když si do něj pak přidáte trochu zázvoru a medu, vaše tělo se krásně prohřeje a vy získáte potřebnou dávku energie. Máte-li rádi víno, v zimě dejte přednost červenému.

Poslouchejte svoje tělo. Mnohdy ani nemusíme složitě bádat nad tím, co si dáme k jídlu a pití. Podvědomě saháme po tom, co nám udělá dobře. Takže až budete příště řešit, co k obědu, dejte si klidně misku hutné polévky, na kterou máte dost možná větší chuť, než na salát. Ten si nechte na léto, až bude potřeba se trochu ochladit..  

Zdroj článku