Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

Rozchody k životu patří a mohou mít různé důvody i intenzitu. Někdy nás ovšem bývalý partner nemile překvapí až nějaký čas poté, co se naše cesty rozešly. To potkalo Sylvu, která teď má pocit, že někde udělala chybu. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Před deseti měsíci jsme se po třech letech rozešli s přítelem. Náš vztah skončil hlavně kvůli tomu, že už jsem začala mluvit o miminku. On se na rodinu ještě necítil. Možná  jsem mu měla dát čas, ale asi nám oběma došlo, že si přejeme jinou budoucnost než ten druhý.

Před týdnem ke mně přišla na návštěvu kamarádka a ptala se mě, jestli už vím tu novinku. Netušila jsem vůbec nic. Prozradila mi, že se říká, že Martin, tedy můj bývalý přítel, chodí s nějakou slečnou, a dokonce už spolu čekají dítě.

Dostalo mě to. Vůbec nechápu, co se stalo, a užírám se tím, že chyba byla ve mně. On mi nejspíš lhal a asi chtěl rodinu, ale uvědomoval si, že ji nechce se mnou. Jak jinak bych si to celé měla vysvětlit, že? 

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

To jsem snad ani neměla vědět

Podívala jsem se k expříteli na instagramový profil, kde jsem snadno zjistila, jak najdu i ten její. Je tam hodně aktivní, protože píše blog. Chlubí se ultrazvukovými snímky; kousky, co nakoupila do výbavičky, a dokonce i Martinem. Další ránou byla fotka s prstýnkem. O Vánocích ji požádal o ruku!

Já jsem celou dobu sama. Chtěla bych si někoho najít, ale vůbec se mi to nedaří. Pořád jsem nepotkala někoho, u koho by vzájemně přeskočila jiskra. Je tedy opravdu možné, že jsem ta špatná? 

Ráda bych proto poprosila o radu psychologa. Vlastně o dvě: jak se vyrovnat s tím, že bývalý partner takhle rychle čeká rodinu s jinou, a kde mám zjistit, co dělám špatně?

Děkuji.

Svůj příběh do redakce zaslala Sylva.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Sylvo, 

v momentu rozchodu s přítelem jste oba chtěli něco jiného. Řekl Vám, že se na rodinu ještě necítí. Možná by názor časem změnil, Vy jste se v tu chvíli rozhodla podle svých pocitů, vnímala jste jeho reakci jako odmítnutí, byla jste zklamaná. Přítel byl zaskočený, nebyl na změnu připraven a zřejmě cítil tlak.

Nikdo kromě něj Vám nemůže odpovědět na otázku, zda rodinu zatím nechtěl, a nebo ji nechtěl s Vámi. Rozumím ale tomu, že Vás to trápí, Začala jste o sobě pochybovat, možná si vyčítáte, že jste se k věci nepostavila jinak. Abyste mohla dosáhnout vnitřního klidu a navázat nový vztah, je důležité, abyste si neubližovala tím, že se budete označovat „ za špatnou“, jak píšete. Došli jste spolu k nějakému rozhodnutí, přičemž přítomný okamžik je souhrnem okolností a postojů všech zúčastněných, který je v tu chvíli takový, jaký je, tedy správný. V terapiích se pracuje s pochopením, přijetím a odpuštěním. A také s uvědoměním, že nevzniká prostor pro křivdu a vinu, protože se lidé nějak rozhodli a lépe to v tu chvíli neuměli. 

Karolína (24): Koronavirus ukázal pravou tvář mého partnera. Místo plánované svatby chci rozchod. Jaká je rada psychologa?

Svatba je životní krok, proto není divu, že před ní panuje určitá nervozita. Karolína však prožívá mnohem víc. Pandemie koronaviru totiž poškodila její vztah. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Sylvo, vyrovnat situací je možné jedině tak, že přijmete, že jste neudělala nic špatně. Vzpomeňte si na události ve Vaší minulosti, kdy něco nedopadlo z Vašeho pohledu dobře. Nakonec události nabraly jiný směr a přinesly něco, co byste nezískala, kdybyste se rozhodla jinak. 

Sylvo, zaměřte se na sebe, na svou budoucnost, pracujte s osobními záměry, věnujte se tomu, co máte ráda a co Vám dělá dobře na těle i duši. Věřte mi, že jednou nastane okamžik, kdy pocítíte vděčnost a pokoru k životu, protože vše bude tak, jak má být…


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Dagmar (51): Syn se mění k nepoznání, možná za to mohou drogy. Toto nechce zažít žádná máma. Jaká je rada psychologa?

Dagmar (51) je na syna úplně sama. Ten už roky situaci značně ztěžuje. Nyní má navíc jeho matka pocit, že si možná zahrává s drogami. Bojí se o něj a chtěla by mu nějak pomoci. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Pavel: Přítelkyně mě opustila i se synem, když jsem nebyl doma. To, co jsem našel na stole, mě zničilo. Jaká je rada psychologa?

Komunikace je jedním ze základních pilířů spokojeného vztahu. Její nedostatek může vést až k rozchodu. Do redakce nám tentokrát přišel e-mail od muže. Pavel žil v domnění, že je přítelkyně spokojená, ta ale jednoho dne nečekaně odešla. Dosud mu své rozhodnutí nevysvětlila.Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz