Přejít k hlavnímu obsahu

Nepřítel v hlavě nese jméno OCD. Včasná pomoc může zachránit vztahy i zdraví

Obsedantně-kompulzivní porucha, ve zkratce OCD (obsessive compulsive disorder), je chronické duševní onemocnění, které začíná obvykle v dětství či dospívání a v různých intenzitách a projevech přetrvává do dospělosti. Některé odborné zdroje uvádějí, že se dokonce jedná o druhé nejčastější duševní onemocnění v populaci. Psychoterapeutka Radka Dydňanská radí, jak se s OCD vypořádat a kde najít podporu.

O čem je řeč? Jedná se o chování, v jehož projevech sledujeme tzv. obsese a kompulze. Obsesemi označujeme vtíravé a opakující se myšlenky, obavy, představy, pochybnosti, obrazy. Kompulze jsou pak souborem nutkavého chování, kterým postižený člověk své obsese „neutralizuje“. Častými kompulzemi jsou např. opakující se kontrolování, mytí, uklízení, přerovnávání, hromadění věcí, ale také určitý způsob myšlení, které má vést k úlevě. Kompulze zpravidla dělíme na tzv. nápravné, jako je např. mytí, uklízení, odříkávání „zaříkadel“, a ujišťující, kterými jsou např. dožadování se ujištění od okolí, kontrolování.

OCD přichází plíživě

Od propuknutí prvních příznaků trvá často mnoho let, než jedinec vyhledá odbornou pomoc. Kromě obav a studu to bývá dáno i tím, že symptomy se zpočátku objevují nenápadně a člověk s nimi zvládá obstojně fungovat. U dětí mívají podobu rovnání věcí, odmítání některého materiálu na oblečení, odmítání některých druhů jídel, výraznější hygienické návyky, dlouhá příprava do školy včetně učení se, což zároveň nemusí odpovídat školním výsledkům. Některé děti bývají citlivé na překročení pomyslných hranic, kterými si vyznačují své teritorium jako třeba postel nebo místo u stolu.

Mohlo by se vám líbit

Pokud se příliš často myjete, možná jste závislí na hygieně. Vaše tělo vám ale nepoděkuje

Modelka Andrea Bezděková byla účastnicí pořadu Survivor. O svých zkušenostech a zážitcích se podělila v rozhovoru pro časopis Lifee.cz, kde mimo jiné zmínila, jak vypadala hygiena na pustém ostrově. V dnešním světě se často zdůrazňuje, že udržování správné hygieny je nezbytné pro zdraví a pohodu. Pokud se však hygienické návyky stanou nadměrnými a nutkavými, mohou překročit zdravou mez. Dotyčný se stává na hygieně závislým. Co znamená závislost na hygieně a jak může škodit našemu tělu?
svetzeny.cz

Nepřítel v hlavě nese jméno OCD

Neléčené symptomy však časem mají tendenci přerůstat do takové intenzity, že znemožňují běžné fungování a ovlivňují tak život nejen samotného člověka, ale i jeho okolí.

Pan Karel se bojí kontaminace domácnosti. Nejdříve se všichni členové jeho rodiny museli před příchodem domů osprchovat. Nyní už po nich vyžaduje, aby se po příchodu osprchovali, umyli si vlasy a všechno oblečení ihned dali do pračky a vyprali. Děti si domů nemohou vodit spolužáky, nechodí k nim žádní přátelé. Pan Karel ze strachu z kontaminace začal pracovat z domova. Již pro něj bylo neúnosné trávit po každém příchodu z práce minimálně dvě hodiny v koupelně, kdy se snažil ze sebe smýt všechnu špínu. Nyní uvažuje o zkrácení pracovního úvazku, neboť mu osobní hygiena (ačkoliv už téměř nevychází z bytu) a desinfikování domácnosti, zabírají skoro 8 hodin denně.

Iracionální prevence katastrof

Lidé s OCD jsou doslova vězněni v obavách, že něco zanedbají. Vnímají, že jejich strach není založen na racionalitě, ale i přesto vykonávají své kompulze, neboť mají strach, že když tak neučiní, někoho tím poškodí. Věří, že mají moc odvrátit nebezpečí nebo jej přivolat. Pan Karel z příkladu výše má utkvělou představu, že jakmile by nezajistil, že se všichni členové rodiny „pořádně umyjí“, povede to k masivní kontaminaci bytu viry a bakteriemi, kterými by se děti a manželka mohly nakazit a následně zemřít. On by byl tím, kdo by tuto katastrofu dopustil.

Mohlo by se vám líbit

Zoe Black, účastnice reality show Big Brother, ví, proč je tak důležité cítit se dobře ve vlastním těle

Do pořadu Na kafeečko webu Lifee.cz tentokrát zavítala transžena Zoe Black, účastnice reality show Big Brother, která před dvěma lety bývala mužem. Ta se zde mimojiné rozpovídala o tom, jak je pocit ze sebe samé tak moc důležitý pro šťastný a spokojený život.
svetzeny.cz

OCD je zkouškou vztahů

Partneři ale i jiní blízcí rovněž trpí chováním svého protějšku s obsedantně-kompulzivní poruchou. Zažívají pocity hněvu, ale i frustrace a bezmoci. I přes hněv se ale nechají partnerem „ovládat“. Více či méně trpělivě odpovídají na opakující se otázky typu: „Umyl/a jsem se dostatečně?“, „Zavřel/a jsem tu vodu pořádně?“. Podřizují se nařízením typu – „Nekupuj syrové maso, rozmnožily by se nám tady bakterie“, „Chtěl/a bych, abys z bytu odcházel/a poslední, abych nemusel/a zamykat.“. Časté bývá omezení či přerušení intimního života, neboť sex se stává pro lidi trpící OCD zdrojem znečistění.

OCD bohužel ovlivňuje kvalitu vztahu. Obě strany si zaslouží odbornou podporu. Rodinní příslušníci či jiní blízcí v tom, aby věděli, že je potřeba držet si svůj postoj a nenechat se vtáhnout do pasti ujišťování a vykonávání partnerových požadavků. Zároveň ho „netrestat“ ponižováním a devalvací jeho hodnoty, což naopak ještě více posiluje partnerovo nežádoucí chování. K tomu mj. pomáhá pochopit mechanizmus obsesí a kompulzí, což právě odborník může dobře vysvětlit.

Mohlo by se vám líbit

Psychologové radí 5 superschopností, které byste měli ovládnout, pokud musíte zůstat ve vztahu s narcistou

Pokud se rozhodnete zůstat ve vztahu s narcistickým partnerem, potřebujete si osvojit několik zásadních dovedností, které vám umožní lépe zvládat náročné situace. Psychologové doporučují pět „superschopností,” které mohou být v takovém vztahu klíčové. Tyto strategie vám pomohou minimalizovat negativní vlivy narcismu a posílit váš vlastní duševní klid a sebevědomí.
svetzeny.cz

Odborník pomůže strachy zvládnout

Lidé trpící OCD potřebují podporu v tom, aby v bezpečném prostředí mohli zažívat porozumění a přijetí a postupně se učili, že svým chováním nemohou způsobit neštěstí. Také je důležité vědět, že každou vykonanou kompulzí mechanismus obsedantně kompulzivního chování posilují, a právě proto má OCD tendenci zintenzivňovat. Čím dříve vyhledají podporu, tím dříve se naučí se svými strachy pracovat a eliminují tak riziko rozpadu vztahu či zhoršení symptomů, které může vést až k získání invalidního důchodu.

Ideální podporou v obou případech jsou psychoterapie. Ať již individuální, nebo párové, případně rodinné. Pro toho, kdo se ještě k takovému kroku neodhodlal nebo chce účinek psychoterapie posílit, může využívat například tyto doplňující formy péče:

  • EEG Biofeedback

  • Programy virtuální reality

  • My OCD Fighter (mobilní aplikace)

  • OCD.app Anxiety, Mood and Sleep (mobilní aplikace)

  • Limoterapie (mobilní hra).

Mgr. Radka Dydňanská Ph.D.

Upřednostňuji podpůrný styl práce. Společně vytvoříme místo, kde je možné mluvit o všem. Místo, kde se setkáte s přijetím a pochopením, ať už přijdete s čímkoliv. Pro svou práci využívám, kromě klasického rozhovoru, terapeutické pomůcky a dále pracuji se sny a imaginacemi. Věřím, že každý v sobě máme sílu a sami nejlépe víme, jak si život zařídit, abychom se v něm cítili spokojeně, i když je to někdy dřina. Pracuji s dospělými klienty a působím také jako krizový intervent. Nejčastějšími tématy, se kterými se na mě klienti obracejí, jsou úzkosti, depresivní stavy, panické ataky, obsedantní chování, vztahové problémy, samota, ztráta smyslu života, myšlenky na sebevraždu, zneužívání a seberozvojová témata. Najdete mě na portále Terapie.cz.

www.terapie.cz

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit