Přejít k hlavnímu obsahu

Jaký je nejhorší zvyk u žen? Obětovat se pro druhé. Jak mít sebe na prvním místě tak, aby netrpělo vaše zdraví, ale i psychika

Info ikona
Obětovat se pro druhé

Na první pohled se jeví sebeobětování jako pozitivní věc, ale všechno je jinak. Syndrom hodných holčiček se od nás vyžaduje již od dětství, pokud se ale celý život budete obětovávat pro druhé, tak bude trpět nejen vaše zdraví, duše, ale i psychická pohoda. Kde se nachází hranice mezi pomocí a obětováním sebe sama?

Ve většině případů je právě žena energickým zdrojem pro svou rodinu, udržuje rovnováhu, pečuje o partnera i děti a nestihne se ani zastavit k odpočinku. Říká se, že když se obětujete, pomáháte tím druhým. Jste považováni za laskavé, velkorysé a nesobecké jedince a ruku na srdce, většinou se takové sebeobětování očekává právě od žen. Z tohoto důvodu má mnoho lidí problém pochopit, proč sebeobětování není vždy dobrá věc. I když není nic špatného na tom, když jste velkorysí a přicházíte na pomoc těm, které máte rádi, existují určité hranice. Psychologie definuje sebeobětování jako vzdání se svých osobních zájmů pro blaho někoho jiného.

Jak se to může projevovat?

Odpíráte si určité potřeby a osobní přání, potlačujete své emoce nebo ignorujete své pocity, což znamená, že se vzdáváte důležité části sebe sama. Ztrácíte na svojí hodnotě a ceníte si druhých mnohem více než sebe sama. Vše jde na úkor vaší fyzické a duševní pohody, a nakonec vás to vyčerpá. Lidé, kteří se takto chovají jsou neustále v jednom kole a zabývají se životy druhých, takže žijí v neustálém stresu. V důsledku toho mají tendenci potýkat se s úzkostí, depresemi, pocity nelibosti a vyhořením. Často pak dochází k hádkám a scénám.

Energetičtí upíři: Vyvolávají ve vás pocit viny, nebo vás bez rozmyslu bodnou do zad. Máte někoho takového ve svém okolí?

Cítíte se občas ve společnosti některých lidí zvláštně? Jste úplně vyčerpaní a otrávení a to všechno bez zjevného důvodu. Možná jste právě narazili na energetického upíra. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Takoví lidé jsou běžnější, než si myslíte.
svetzeny.cz

Na úkor svého zdraví

Příklady sebeobětování jsou všude kolem nás. Nejčastěji se právě matky vzdají své kariéry, aby mohly zůstat doma a starat se o rodinu. Do určité míry je samozřejmě v pořádku, aby se matka starala o své dítě, nýbrž dítě má (většinou) svého otce, který by se měl aktivně zapojit, alespoň tak, jak mu to dovolí pracovní vytížení. Právě ženy jsou v tomto období nejvíc křehké a vyčerpané a potřebují nějakou tu pomoc. Pokud nepřichází, zabředávají v tomto začarovaném kruhu, až si na to celá rodina zvykne a diví se, když se žena znenadání zhroutí. Než se tak ale stane, předchází tomu různé příznaky, které vám mohou nepěkně zamávat se zdravím.

  1. Problémy se spánkem
  2. Nechuť k jídlu nebo přejídání
  3. Časté obavy a strach
  4. Slabá imunita
  5. Pobledlá a unavená pleť
  6. Chronické zdravotní problémy

Znaky, jak poznáte, že vedle sebe máte toxickou partnerku. Říká věci jako musíš se změnit nebo má vždy pravdu

„Toxic person“ je někdo, kdo vykazuje známky toxického chování, jež ubližuje nám, ale ve finále i jemu samotnému. Tentokrát si posvítíme na toxické chování žen ve vztahu, které muži rozhodně nechtějí zažít. Týká se vás jeden z těchto bodů?
svetzeny.cz

Jak poznáte, že dáváte příliš mnoho?

Už od malička se učíme být laskaví, vstřícní a starostliví, což je v pořádku. Všichni se proto v určité míře někdy obětujeme pro druhé. Ve skutečnosti blízké vztahy vyžadují oběti, a i když to není vždy snadné, může to potenciálně zvýšit důvěru a štěstí. Výzkumy odhalily, že páry s větší pravděpodobností zůstanou ve svých vztazích, pokud jsou oba partneři ochotni obětovat se jeden pro druhého. Ale všechno má své hranice a nemůžete pomáhat na úkor svého zdraví či nepohody. Nenechte si vzít všechno energii, na prvním místě by měl mít každý sám sebe, až pak může efektivně pomáhat ostatním.

 

Zdroj článku