Americký psycholog rozdělil lásku do 7 typů: Dokonalá láska podle něj existuje, je to ta vaše?
svetzeny.cz
Chtěli byste vědět jak na to, aby si vás konečně všiml muž, po kterém už dlouho pokukujete? Bude třeba náhodě trochu pomoci a „vytasit“ psychologické zbraně. Poradíme vám 5 psychologických triků, jejichž efektivita byla vědecky prokázána.
Psychologové nazývají tento psychologický trik efektem chameleona. Studie z roku 1999 prokázala, že chameleonův efekt vede k usnadnění plynulosti interakcí a zvyšuje náklonnost, kterou partneři při interakci prožívají. Jedná se o projev neverbální komunikace, kdy napodobujete gesta, mimiku a další neverbální chování našeho protějšku. Můžete to dělat nevědomky, ale i cíleně, abyste muže okouzlili. Dle psychologů totiž máme tendenci mít rádi lidi, kteří jsou nám podobní. Takže pokud budete zrcadlit jeho neverbální projevy, může k vám pocítit náklonnost. Ovšem nepřehánějte to, aby to nebylo příliš nápadné.
Mnohdy se snažíme na potenciálního partnera zapůsobit až příliš vehementně, děláme ze sebe něco, co nejsme a hrajeme si na dokonalé. Myslíme, si, že od nás protějšek bude vyžadovat, abychom byli perfektní. To je chyba, většinu lidí ve skutečnosti „příliš dokonalí“ lidé děsí. Vědci z univerzity v Texasu zjistili, že naopak lidskost a chybování nás dělá pro druhé atraktivnější. Účastníci výzkumu byly rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina byla určena jako hodnotitelé, druhá skupina pak účastníci pohovoru, kteří měli absolvovat test. Následně pak hodnotitelé rozhodovali o jejich atraktivitě. Vědci schválně navedli některé „uchazeče“, aby na pohovoru byli nemotorní a vylili kávu. Ti, kteří na sebe kávu vylili, získali nejvyšší skóre atraktivity. Lidskost se tedy zdá být sexy. Proto se příště, až se vám někdo bude líbit, nebojte odkrýt svou lidskou stránku.
Není žádným tajemstvím, že první dojem dělá hodně. Podle studie publikované v časopise Social Psychological and Personality Science může už jen vaše pouhá jedna fotografie na seznamce přimět váš protějšek k tomu, že si udělá jasno v tom, co jste za člověka. Ve studii nechali vědci nejprve lidi prohlédnout si fotografii svých protějšků a zeptali se jich, jaký na ně dělají dojem. Poté je poslali na schůzku, kde se s protějškem setkali tváří v tvář. Zjistili, že první dojem z fotografie ovlivnil jejich úsudek, i přestože pak měli možnost se setkat osobně a svůj názor změnit. Proto na to pamatujte a už při prvním kontaktu si dejte záležet na tom, abyste na svůj protějšek zapůsobili.
Tomuto jevu říkají psychologové „efekt roztleskávačky“. Podle publikované studie amerických vědců se lidé zdají krásnější a přitažlivější, pokud vyrazí ven za zábavou ve větší skupině osob. A nezáleží přitom na tom, jak vypadají ostatní v dané partě. Výzkum ukázal, že i tváře, které by sólově byly hodnoceny jako průměrné, se ve skupině osob najednou zdály být mimořádně atraktivní. A jak velká skupina osob to musí být? Dle vědců na tom nezáleží, podobné skóre bylo zjištěno, ať už na fotografii byli 4 lidé, 9 lidí, nebo 16 lidí. Takže pokud toužíte někoho poznat, jděte ven jednoznačně v partě.
Pokud na někoho chcete dobře zapůsobit, psychologové radí, abyste v jeho přítomnosti skládali komplimenty druhým. Když o ostatních totiž mluvíte pozitivně, mají lidé, kteří si vaše komplimenty vyslechnou, tendenci spojovat si je s vaší osobou. Pokud tedy například na večírku pochválíte jiné dámě vizáž a uslyší to váš protějšek, bude si tento kompliment asociovat s vámi a pravděpodobně se od něj dočkáte věty: „To ano, skutečně jí to sluší. Avšak i vy dnes večer vypadáte úžasně.“
Zdroje: https://wikisofia.cz/wiki/Chameleon_effect, https://link.springer.com/article/10.3758/BF03342263,https://www.scientificamerican.com/article/the-cheerleader-effect/