Přejít k hlavnímu obsahu

Dagmar (51): Syn se mění k nepoznání, možná za to mohou drogy. Toto nechce zažít žádná máma. Jaká je rada psychologa?

Info ikona
Nešťastná máma

Dagmar (51) je na syna úplně sama. Ten už roky situaci značně ztěžuje. Nyní má navíc jeho matka pocit, že si možná zahrává s drogami. Bojí se o něj a chtěla by mu nějak pomoci. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Mám dvacetiletého syna. Puberta s ním začala mlátit ode zdi ke zdi zhruba před čtyřmi lety, ale když dosáhl plnoletosti, rapidně se to zhoršilo. Kouří a chodí domů opilý. Nejdřív jsem se snažila mu domlouvat, potom jsem byla přísnější. Ano, zaznělo i takové to otřepané „Dokud bydlíš pod mojí střechou...“ Bez účinku. 

Jsem na syna sama. Manžel zemřel před šesti lety. Od té doby jsem měla jednoho partnera, ale nevyšlo nám to. Syn si ním nerozuměl, i to hrálo roli. 

Bere drogy?

Před pár měsíci jsem si začala všímat několika změn v synově chování. Přicházely postupně, ale byly čím dál znatelnější. Je roztěkaný, jindy usíná i za chůze, nebo má naopak energie, že vypadá jako hračka na klíček. Také dost zapomíná. Jednou mi něco slíbí, ale druhý den o tom neví.

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Každou chvilku se někde toulá, chodí domů už jen spát… a někdy ani to ne.

Co vím, tak přítelkyni momentálně žádnou nemá. Čas tráví s partou, z níž tedy já nikoho neznám, kromě jednoho mladíka. Syn ho přivedl domů, aby u nás přespal. Rozhodně nikoho neodsuzuji kvůli vzhledu, ale ten chlapec prostě smrděl a byl špinavý. V koupelně strávil snad dvě hodiny. Když vylezl, měl na sobě synovo oblečení, které mu už nevrátil. Možná byl v nouzi a synovi křivdím, ale byl to opravdu podivný člověk.

Nevím, co se to s mým synem děje. Občas se pohádáme, jindy vše raději přejdu mlčením. Zajímalo by mě, co by si o tom všem myslel váš odborník.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, 

s dospělým synem máte omezené možnosti, jak dosáhnout výrazných změn. Syn už samozřejmě „neposlouchá“ a žije si život podle svého. Vy vnímáte, že je se synem něco nepořádku, signály jsou více než jasné. Autoritativní ani přehlížející přístup není to, co syn potřebuje. Syn potřebuje mimo jiné porozumění a nasměrování  - to je zřejmě něco, co dlouhodobě postrádal v dětství, v citlivém věku přišel o otce, o autoritu i o pomyslný strom, o který se mohl opřít. Neukotvený a nezralý se vydal vstříc životu. Bezpochyby se to ale stává i v rodinách, kde fungují oba rodiče. Děti jsou svéhlavé a stává se, že nejsou schopni reflektovat míru nebezpečí, které svými experimenty navozují.   

Pavel: Přítelkyně mě opustila i se synem, když jsem nebyl doma. To, co jsem našel na stole, mě zničilo. Jaká je rada psychologa?

Komunikace je jedním ze základních pilířů spokojeného vztahu. Její nedostatek může vést až k rozchodu. Do redakce nám tentokrát přišel e-mail od muže. Pavel žil v domnění, že je přítelkyně spokojená, ta ale jednoho dne nečekaně odešla. Dosud mu své rozhodnutí nevysvětlila.Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Nepochybně chlapci chyběl mužský vzor, někdo, kdo by mu ukázal, co je vůle, disciplína, tah na branku a vytrvalost. To vše jsou tzv. mužské principy, které do určité míry obsáhne i žena, ale jiným způsobem a v jiné míře. 

Pomohlo by, kdyby se syn mohl svěřit někomu s tím, co se s ním děje. Já vím, že není jednoduché dospělé dítě přimět k tomu, aby zašel za odborníkem s problémem, který popisujete. Typickou odpovědí mladého muže je, že nic nepotřebuje a že je v pohodě…

Přesto byste neměla nečinně přihlížet. Pokud nemáte komunikaci nastavenou tak, že o všem otevřeně mluvíte, trvejte na tom, že někoho sám vyhledá nebo mu s hledáním kontaktů nabídněte pomoc. Pravděpodobně odmítne jít za „psychoušem.“ Slyšet by ale mohl na návrh navštívit kouče osobního rozvoje, který ho může namotivovat a vhodnými metodami dovést k životním změnám. Pokud se syn skutečně potýká se závislostí, je potřeba nasměrovat ho ke specialistovi. 

Tip:  Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In o.p.s. je nestátní nezisková organizace zaměřující se na poskytování zdravotnických a sociálních služeb především uživatelům nealkoholových drog, jejich rodinám a blízkým.  


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Karolína (24): Koronavirus ukázal pravou tvář mého partnera. Místo plánované svatby chci rozchod. Jaká je rada psychologa?

Svatba je životní krok, proto není divu, že před ní panuje určitá nervozita. Karolína však prožívá mnohem víc. Pandemie koronaviru totiž poškodila její vztah. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Život dětí Boženy Němcové: smrt, celibát i zahořklost ze své matky

Z manželství Boženy a Josefa Němcových přišly na svět čtyři děti. Hynek, Karel, Theodora a Jaroslav. Pojďte se podívat, jaký život vedli.
svetzeny.cz