Změňte sama sebe: 3 tipy, jak zlepšit svoje slabé stránky!

Nemusíte se se měnit od základu. To byste pak už nebyla vy. Ale svoje slabé stránky, které vás v životě omezují a dělají vám ho těžší, se můžete pokusit změnit. Není to až tak složité, jak byste si myslela! Jak tedy být:

Odvážnější

Chodíte poslední dobou do práce se staženým žaludkem. Od chvíle, kdy jste požádala šéfa o přeřazení na jiné pracoviště kvůli neshodám s kolegyní, máte pocit, že 
s vámi jedná jako s kolem u vozu. V práci jste nespokojená už několik let, ale ani teď, když se situace vyhrotila, nenacházíte odvahu udělat kroky ke změně. Strašpytel jste i v soukromém životě. Nedávno jste odmítla úžasnou nabídku jet si zalyžovat do Alp kvůli tomu, že to nezvládnete, přitom jste zdatná lyžařka.
Co s tím: Strach ze změn či z něčeho dosud nepoznaného vás může svazovat natolik, že raději nic nepodniknete, a přicházíte tak o možnost cokoliv v životě změnit. Je třeba se k situaci postavit čelem a objektivně vyhodnotit všechna rizika. Na pomyslné váhy si postavte to, co můžete získat a co ztratit. Nejspíš zjistíte, že riziko je mnohem menší, než jste se domnívala. 

Pohotovější

Zlobíte se na sebe, protože pokaždé na všechno zareagujete jako poslední. Když sudičky rozdávaly humor, stála jste poslední v řadě. Ve společnosti se neumíte prosadit, neumíte odpálkovat nejapné poznámky a vtipy zásadně neříkáte nahlas ze strachu, že se ztrapníte.
Co s tím: Rada je jednoduchá. Chce to trénink. Nacvičujte si reakce v konkrétních situacích. Pohrávejte si se slovíčky, sledujte rozhovory druhých, to vám pomůže improvizovat v nečekaných situacích. Snažte se vyjádřit svůj názor jednoduše, nezamotávejte se do dlouhých souvětí. Když neumíte na sarkastické poznámky reagovat se stejnou dávkou drzosti, přejděte je s úsměvem, tím většinou nic nezkazíte. 

Systematičtější

Budíte se uprostřed noci a pak už se vám nedaří usnout. V hlavě se vám honí seznam úkolů, které s sebou vlečete už z minulého týdne. Nestihla jste zaplatit dovolenou, nevyzvedla oblečení z čistírny, nedodělala překlad z angličtiny a ve schránce máte přes stovku nevyřízených mailů. Pod náporem každodenní práce pak panikaříte, paralyzuje vás stres a seznam odkládaných věcí se rozrůstá.
Co s tím: Obrazně řečeno, stejně jako si uklidíme ve skříni, tak bychom si měli uklidit i v diáři, potažmo v čase. Když v něm panuje chaos, brzy se dostanete do začarovaného kruhu. Každý se může naučit být manažerem svého času. Do diáře si přesně rozepište všechny úkoly a držte se harmonogramu. Za důslednost se pochvalte, odměnou vám bude velká úleva od stresu.

Odolnost a sebedůvěra

Podle psychoterapeutky Karin Řehákové je možné některé návyky změnit. Například lze systematicky pracovat na lepší odolnosti vůči stresu. "Při dlouhodobě nevyhovujících podmínkách v práci, a zvláště pak ve vztahové rovině, potlačujeme mnoho negativních emocí, což ohrožuje naše fungování. Pokud vás trápí, že jste málo pohotová a spíše uzavřená, snažte se využít svůj dar pozorování, důvěřujte si," radí psychoterapeutka.

@svetzeny