Přejít k hlavnímu obsahu

Kateřina z Komárova: Krutá šlechtična řádila na tvrzi v Pičíně, poddané nechávala stahovat z kůže

Svými krutými mučícími praktikami je z historie známá především paní Bathory neboli Čachtická paní, pravdou ale je, že měla svoji neméně děsivou předchůdkyni. V 16. století se totiž v mučení a zabíjení poddaných vyžívala také urozená šlechtična Kateřina z Komárova, později Bechyňová z Lažan. Z jejích bezcitných praktik se dodnes tají dech.

Kateřina z Komárova pocházela z rodu Pešíků. Její rodiče byli otec Kunata Pešík a Kateřina z Vrby a měli spolu šest dětí. Kateřina údajně už v dětství projevovala sadistické sklony, kdy trápila zvířata, navíc byla panovačná. Již ve dvanácti letech měla své vlastní služebné, ty s ní ale nevycházely, a tak se u ní poměrně často střídaly.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším tělem, když budete pít pivo každý den: Může mít zdravotní výhody, je ale třeba dodržovat určitá pravidla

Pivo je oblíbený nápoj po celém světě, ačkoliv mnoho lidí ho spojuje pouze se zábavou a odpočinkem. Tedy upřímně, zejména my, Češi, jelikož se jedná o náš národní nápoj. Pravdou ale je, že v přiměřeném množství může mít tento nápoj i určité zdravotní benefity, jak říkají studie. Nicméně, jako u všeho, co pijeme nebo jíme pravidelně, i u piva platí, že musíme dodržovat určitá pravidla, abychom předešli negativním důsledkům.
svetzeny.cz

Nešťastná láska a znásilnění

Kateřině v mládí také hrozil skandál, když se zamilovala do chlapce neurozeného původu. Jednalo se o kováře Kryštofa, kterého měla Kateřina pozorovat při svých projížďkách na koni, a později se s ním dokonce scházet. To se ovšem nelíbilo její rodině, a tak přikázala Kryštofovi, aby se oženil s dívkou na jeho úrovni. Kateřina jeho svatbu nedokázala přijmout a údajně měla kováře srazit koněm. Říkalo se také, že byla během jedné ze svých projížděk znásilněna. Oba tyto skutky pravděpodobně vedly k tomu, jaké skutky později vykonávala.

Její rodiče chtěli Kateřinu dobře vdát, a tak jí jako ženicha vybrali Jana Bechyňu z Lažan, který se později stal purkrabím na Karlštejně. Kateřina se za ním přestěhovala na tvrz v Pičíně na Příbramsku a spolu s jeho povýšením i ona postoupila na společenském žebříčku. Manželství ale údajně příliš šťastné nebylo a manželé navíc nezplodili žádné potomky. Jan Bechyňa musel za prací dojíždět na Karlštejn, a tak bylo logické, že se Kateřina stala správcovou jeho panství. A v té chvíli jejich poddaným nastaly opravdu zlé časy.

Mohlo by se vám líbit

Krvelačná Alžběta Báthory: Čachtická paní byla krásná a vzdělaná, přesto mladé dívky mučila k smrti a koupala se v jejich krvi

Když se řekne Alžběta Báthory neboli Čachtická paní, každého, kdo má trochu přehled v historii, musí zamrazit. Tuto šlechtičnu totiž provází krvavá pověst, kterou zná snad každý. Kdo byla žena, která se údajně ráda koupala v krvi panen, a jaký byl vlastně její trest za zmařené lidské životy?
svetzeny.cz

Krev, sůl a fekálie

Při mučení nevinných obětí byla Kateřina velice vynalézavá a své mučící praktiky si vyloženě užívala. Některé oběti její praktiky nevydržely a řádění Kateřiny tak pro ně končilo smrtí, přeživší na tom ale nebyli o mnoho lépe, protože si často nesli celoživotní následky. Kolik jich zmrzačila, není známo, usmrtila údajně čtrnáct lidí.

Své oběti ráda pálila rozžhaveným máslem, polévala je vařící a ledovou vodou, zaživa jim odřezávala maso z těla, do otevřených ran sypala sůl, a dokonce je nechávala stahovat z kůže. Poddané proti sobě také štvala, aby si ubližovali navzájem. Známý je též případ děvečky na Karlštejně, kterou Kateřina umučila k smrti, a nakonec ji prohodila hradním záchodem, takže tělo mladé dívky skončilo na hromadě fekálií.

Mohlo by se vám líbit

Smolné knihy ve středověku: Krvavé záznamy popisovaly mučení zločinců i čarodějnické procesy

Smolné knihy, někdy také nazývané „černé knihy“ nebo „knihy soudních přestupků“, představují významný pramen historických informací o středověkém právním systému. Byly vedeny soudy nebo právními institucemi ve středověkých městech a obcích a obsahovaly zápisy o zločinech, trestech a dalších právních rozhodnutích. Co všechno v nich bylo napsáno?
svetzeny.cz

Pomsta ze záhrobí

Kateřina naštěstí skončila potrestána. K soudu se dostala víceméně náhodou, v podstatě vinou svého manžela. Ten se tehdy z neznámých důvodů soudil s Václavem Hájkem z Libočan, a právě ten dal k soudu Kateřinu předvolat. Hájek se údajně doslechl o jejích sadistických praktikách, což mu mohlo u soudu pomoci. Vina nakonec Kateřině byla dokázána a krvelačná tyranka dostala na tu dobu neobvyklý trest.

Trvalo tři roky, než byl rozsudek vynesen, ale nakonec se soudní tribunál shodl na tom, že paní Kateřina má být uvězněna a zcela ponechána svému osudu, což v praxi znamenalo smrt hladem. 27. února 1534 byla proto umístěna do Prašné věže Mihulka na Pražském hradě, kde vytrvala dva týdny, než podlehla hladu a zemřela. Ve věži ji údajně po smrti našli s okousanými prsty, což značilo, že před smrtí opravdu trpěla. Kateřina však řádila i po smrti. Pouhé čtyři dny po jejím skonu totiž zemřel jeden z jejích soudců Vojtěch z Pernštejna. Má se za to, že za jeho smrt mohla Kateřina z Komárova, která na něj ze záhrobí vyslala strašlivou kletbu.

Zajímá vás, jak vypadal život v minulosti? Přečtěte si, jak tehdy fungovali kati.

Mučení si ve středověku užívaly Čachtická paní i Kateřina z Komárova:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit