Přejít k hlavnímu obsahu

Metličky: Estetický, nebo zdravotní problém?

Info ikona
Řešení problémů s metličkami na nohách

Objevily se vám přes léto na nohách nehezké žilky? Tento zprvu estetický problém může časem přerůst v něco mnohem vážnějšího. Přitom metličkové žilky se dají jednoduše odstranit laserem nebo sklerotizací. Proto neváhejte a včas svůj problém konzultujte s cévním specialistou.

Proč je vyšetření důležité?

„Ne všechny křečové žíly jsou viditelné pouhým okem. Moderní ultrazvukové vyšetření nám spolehlivě ukáže, kde jsou žíly zdravé a kde krev proudí špatně. Na základě toho naprosto přesně odhadneme, jakou nejvhodnější operační metodu zvolit," vysvětluje MUDr. Marek Šlais z Institutu Asklepion.

Metličkové žilky nemusejí nutně ukazovat na poruchu vnitřního systému

Pokud se žilky tvoří na vnější straně stehen, obvykle není třeba se znepokojovat. Tvorba metliček na lýtkách však často souvisí s žilní nedostatečností. Důležité je žíly nejprve vyšetřit a mít jistotu, že zvolené ošetření je správné.Křečové žíly jsou především chronickým onemocněním, které je třeba řešit s cévním specialistou. Varixy nelze vyléčit žádným lékem, mastí nebo speciální dietou. Neexistuje ani žádná operace, která by z nemocné žíly dokázala udělat žílu zdravou. Křečovou žílu nelze vyléčit, je nutné ji odstranit. Její funkci pak převezme a nahradí zbytek žilního systému," říká MUDr. Marek Šlais.

Malé žilky o průměru jeden až čtyři milimetry se běžně řeší takzvanou sklerotizací. Lze ji použít jak na metličky estetického charakteru, tak na malé křečové žíly. Někdy se také využívá pro větší varixy v kombinaci s dalšími metodami jako je např. laser. Žilky se napíchnou speciálním roztokem, který je chemicky zničí. Drobné žilky zmizí doslova před očima již při ošetření, větší během několika týdnů. Kompresní punčochy, které mají vliv na průběh hojení, je doporučeno po sklerotizaci nosit asi jeden týden.

Info ikona
Sklerotizace metliček

Laser vás zbaví křečových žil s 98% úspěšností 

Pro řešení větších křečových žil existuje několik metod. Oproti klasickému operačnímu postupu, kdy se postižené žíly z těla vytrhávají a okolní tkáň se značně poškodí, se v Asklepionu specializujeme na nejmodernější postupy, které jsou ambulantní, šetrné, nevyžadují narkózu ani dlouhou rekonvalescenci.

Tyto metody se zaměřují na uzavření postižené žíly zevnitř, nejčastěji vláknem diodového laseru pod kontrolou ultrazvuku, nebo sklerotizační látkou. Takto ošetřenou žílu tělo bez problému vstřebá. Bolestivost je minimální a odeznívá v řádu několika dní. Prakticky okamžitě se můžete vrátit k normální aktivitě bez výrazného omezení. Není proto divu, že zájem o laserové metody řešení křečových žil je u klientů enormní.

Info ikona
Ošetření cév doprovodnou laserovou diodou

Zajímá vás, jak probíhá vstupní konzultace na cévním oddělení? Podívejte se na následující video a získáte odpověď.

Měření