Přejít k hlavnímu obsahu

Hrůzy v nacistických táborech, o kterých se léta nemluvilo: prostituce byla denním chlebem

Z hrůz, které nacisté páchali na nevinných lidech, jde mráz po zádech. Mezi takové příběhy patří i prostituce, ke které byly vězenkyně koncentračních táborů nuceny nacisty. K tomuto účelu dokonce v táborech přímo vznikaly nevěstince. Podmínky byly šokující a ženy, které dokázaly přežít, se staly hrdinkami.

Nevěstince v táborech smrti

S myšlenkou zřídit v táborech smrti nevěstince přišel tehdejší šéf SS Heinrich Himmler. Budovy s tímto účelem nechal zřídit celkem v deseti táborech smrti, z nichž největší se nacházel v Osvětimi, kde k tomuto účelu pracovalo 21 vězenkyň. Protože byli tehdy Němci velmi pečliví ve veškeré dokumentaci, je dnes k dispozici spoustu informací o tom, jak tyto nevěstince fungovaly. Z příběhů žen, které byly k této práci nuceny, jde mráz po zádech.

Co bylo motivací?

Himmlerovou motivací pro založení nevěstinců v koncentračních táborech bylo především to, že chtěl pracujícím mužům poskytnout „povyražení” v podobě sexuálního styku za dobře odvedenou práci. Tímto aktem chtěl obecně pozdvihnout pracovní morálku v táborech. Realita byla však taková, že většina pracovníků byla v tak zubožených stavech, že sex byl to poslední, na co mysleli. Muži byli často tak vyčerpaní, že jejich přirozené tělesné funkce zkrátka nefungovaly.

Info ikona
Tábor číslo 5: Dívčí peklo

Láska mezi brutálním nacistou Goebbelsem a Lídou Baarovou: Zničila svou sobeckostí celou rodinu nebo byla prostě jen zaslepená?

Byla to talentovaná herečka a muži jí padali k nohám. Dodnes se o ní mluví jako o nejkrásnější a nejnadanější české herečce, která odmítla i slávu v Hollywoodu. Na druhou stranu jí dodnes mnozí nemohou odpustit její poměr s nacistou Josephem Goebbelsem.
svetzeny.cz

Jak to fungovalo v praxi?

Ženy vybrané pro tuto funkci musely být k dispozici každý večer na dvě hodiny a celé nedělní odpoledne. I pro ženy v těchto pozicích platily určité podmínky – nesměly být Židovského původu. Pravidla pro nevěstince byla nastavena velmi přísně. Dozorci hlídali, aby i zde byly dodržovány určité rasové zákony. Němci, kteří chtěli tyto služby využívat, mohli jít jen k Němce, slovanský zajatec zase jen k slovanské ženě. V praxi fungovaly nevěstince tak, že povolení vězňům k návštěvě vydávali dozorci a dozorkyně. Každý vězeň měl na návštěvu striktně vyhrazeno 15 minut a povolena byla pouze poloha misionáře. Celý akt byl pod přísným dohledem dozorců. Po každém styku se žena umyla vodou z kýble a čekala na dalšího vězně. Pouze privilegovaní vězni měli prostředky k tomu, aby nevěstince mohli využívat častěji.

Info ikona
ilustrační foto

Světla Amortová: Nacisté herečku týrali krutými pokusy, které zanechaly následky. Možná proto zahořkla natolik, že chtěla smrt kolegyně

Může někoho utrpení změnit natolik, aby pak sám ubližoval? Pokud ano, herečka Světla Amortová, která si zahrála například v seriálu Třicet případů majora Zemana, by toho byla příkladem.
svetzeny.cz

Jak nacisté verbovali ženy?

V celém nacistickém Německu panovala velká manipulace a ani koncentrační tábory nebyly výjimkou. Za tuto práci nacisté ženám nejprve slibovali, že je za půl roku z pracovního tábora pustí. Tyto sliby však překvapivě nikdy nebyly dodrženy. Některé z nich byli nacisty vybrány a zkrátka jim nezbývalo nic jiného, než potupnou a traumatizující funkci v táboře vykonávat. Jiné se k této funkci přihlásily samy s vidinou vyššího přídělu jídla a nadějí, že možná neskončí v plynové komoře. Některé ženy díky tomu pobyt v pracovních táborech opravdu přežily.

Absolutní tabu po válce

Po skončení druhé světové války se o tomto tématu téměř nemluvilo. Stalo se z něj absolutní tabu a i to může být důvodem, proč o fungování nevěstinců v pracovních táborech moc lidí neví ani dnes. Ženy se styděly a bály o hrůzných zkušenostech a traumatech mluvit. Trvalo několik desítek let, než některé z nich svůj strach překonaly a sebraly odvahu k tomu o těchto událostech promluvit nahlas.

Zdroj článku