Přejít k hlavnímu obsahu

Pět signálů, které spolehlivě odhalí lháře: Nenechte se opít rohlíkem

Nesedí vám, co se vám druhý snaží sdělit, ale nechcete uvěřit, že by se vás snažil obelhat? Ať jde o prodavačku v butiku, partnera, vymlouvající se kolegyni, děti či dobrou kamarádku, naučte se rozpoznat několik zřetelných signálů, kteří ani sebelepší lháři nedokážou přelstít.

Rozhovor plyne a vy máte pocit, že není tak úplně pravdivý? Snaží se vás dotyčný obelhat? Všímejte si jeho hlasu, výrazu tváře i držení těla a snadno ho při snaze oklamat vás nachytáte. Ať už se vás lhář snaží oklamat z dobrých důvodů, zlého úmyslu nebo prostě chce jen být zajímavější, během lhaní vysílá nechtíc různé signály, které jeho klam snadno odhalí.

Problém udržet konzistenci

Všímejte si plynutí vypravěčova příběhu. Když vyprávíte o skutečné události, není pro vás problém udržet v příběhu konzistenci. Pokud vám někdo lže, snadno se do svého vyprávění zašmodrchá. Přidává zbytečné detaily, mění klíčové prvky, může si dokonce protiřečit. Všímejte si nesrovnalostí v neupřímném vyprávění, zpozorněte u detailů, které se v příběhu jeví jako nepřirozené nebo neočekávané. Budete-li mít doplňující otázky, může vypravěč snadno znejistět a zavalit vás další salvou zbytečných, opět i protiřečících si detailů. 

Těkavé oči

Ještě těžší než slova je udržet nevědomé a bezděčné výrazy tváře a řeč těla. Pokud se někdo snaží skrýt pravdu, zaměřte se na jeho oči. Lhář se snaží vyhýbat očnímu kontaktu, nebo o něj naopak usiluje s až nepřirozenou intenzitou. Jeho výraz je ale křečovitý, může mít dokonce zvětšené zornice, zrychleně pomrkává. V celém obličeji mu hraje rychlá, nezvykle výrazná mimika, typické je pozvednutí obočí, našpulení rtů, kulení očí. Rty mohou být více semknuté k sobě, úsměv řečovitý. Jde jen o bezděčné, rychlé mikrovýrazy.

Nervózní ruce i nohy

Neupřímnost s sebou často nese bezděčné pohyby, jako poklepávání prsty, přesouvání váhy z jedné nohy na druhou, pohrávání si s vlasy či drobnými předměty, které má dotyčný na dosah. Prozrazují jeho vnitřní neklid a napětí. Lhář chce mít věci pod kontrolou, automaticky tak dělá sebeuklidňující pohyby, jako je zapínáná knoflíku na saku, který je ale dávno zapnutý, upravování manžet košile nebo urovnávání kravaty.

Některá znamení jsou chorobnými lháři: Nikdy byste neměli věřit Štírovi ani Vodnáři. Kdo další často lže?

Snad každý už někdy alespoň trošku v životě zalhal. A kdo říká, že ne, tak lže. Někdo například zalže neúmyslně ve chvíli, kdy ještě v hlavě pořádně nestihne zpracovat odpověď na pokládanou otázku, ale jeho ústa odpovídají mnohem dříve. Tuto situaci zná mnoho lidí a je pochopitelná. Jedno je ale jisté, najdou se i jedinci, kteří lžou častěji. Nemusí být přitom zlí, nebo vám schválně něco tajit. Když už ale lžou, jsou v tom věrohodní a přesvědčiví. Koho z přesvědčivých lhářů jen tak neprokouknete?
svetzeny.cz

Tělo je v obranné pozici

Lhář ví, že se vás snaží oklamat, přirozená tak nebude ani pozice jeho těla. Podvědomě se staví do obranné či uzavřené pozice, protože se obává, že bude odhalen při klamání. Založené ruce na prsou, noha přes nohu, ruce v pěst - to vše signalizuje, že se před vámi snaží něco skrýt. 

Mluví vyšším hlasem

Při lhaní se proměňuje i lidský hlas, člověk je totiž ve stresu, a napětí má vliv i na rychlost, kterou mluví, tón hlasu či jeho hlasitost. Ve stresu lidé obvykle mluví vyšším hlasem, mohou se ale snažit také své klamání maskovat záměrným položením hlasu níž a mluvit pomaleji. Pokud se ale ve vyprávění rozohní, hlas jim nepřirozeně vyskočí. Napětím se zkrátka hůře kontrolují.

Vypravěč také nemluví takovou rychlostí, jako obvykle. Buď ho zdržuje vymýšlení příběhu, kterým se vás snaží oklamat, může ale mluvit naopak i rychleji, jak se snaží mít nepříjemnou lež rychle za sebou. Jeho řeč prostě neplyne tak, jak jste u něj zvyklí normálně. 

Všímejte si i hlasitosti. Aby vás zkušený lhář přesvědčil, bude mluvit s větší intenzitou. Je-li ale jemu samotnému lhaní nepříjemné, jeho hlas bude tišší, jako by mu dělalo problém vymyšlená slova vypustit z úst. Z nervozity může vymyšlené vyprávění vyplnit i náhodnými zvuky, jako je bezděčný smích či odkašlávání.

Každé znamení zvěrokruhu má psychopatický rys: Blíženci jsou ulhaní, Váhy zase promiskuitní

Negativní a pozitivní stránky obvykle tvoří ucelený charakter každého z nás. Někdo se umí ovládat a negativa potlačuje, jiný se prostě ovládnout neumí a projeví se. Jaký je váš psychopatický rys podle znamení?
svetzeny.cz

Oklamání se nevyhnete

Občas lžeme všichni, i když často jde o lži milosrdné, jako že kolegyni pochválíte nový účes, i když si nemyslíte, že by jí slušel, nebo se šéfovi vymluvíte, že za vaše zpoždění může dopravní zácpa, a nikoli zadrbání se s kamarádkou. Příroda vás sice vybavila instinktem, který by vám měl pomoci lži odhalit, ale nefunguje úplně spolehlivě. Často totiž vnitřní hlas vaší vlastní intuice utlumí vaše vědomá rozhodnutí. Podle výzkumu publikovaného v magazínu Psychological Science se tak lží necháme nakonec častěji oklamat, a to v 53 % případů. Odhalit lživé vyprávění od pravdivého mají dle vědeckých závěrů větší problém lidé empatičtější, k druhým totiž přirozeně pociťují důvěru.

Místo zloby nabídněte důvěru

Zjištění, že se vás někdo snaží obelhat, ve vás zřejmě vyvolá negativní pocity - hněv, zklamání, zlobu. Zkuste je překonat, povznést se nad ně a zareagujte naopak přívětivě. Lhář lže proto, aby se nějakým způsobem chránil - chce se vyhnout rozpakům, hanbě, odsouzení či jiným bolestivým emocím. Budete-li empatičtí a ukážete, že se dokážete povznést jak nad jeho pokus o lež, tak nad fakt, že měl nutkání se k ní snížit, spíše dosáhnete toho, že napříště se nebude obávat komunikovat s vámi upřímně. Pokud získá dotyčný pocit, že mu rozumíte a nesoudíte ho, je pravděpodobnější, že s vámi bude příště mluvit už jen otevřeně.

Zdroj článku