Přejít k hlavnímu obsahu

Výchova dětí podle Elona Muska: Tvrdí, že vysoká škola je zbytečná. Internet postačí

Patří k nejbohatším, ale také nejkontroverznějším lidem světa. Někdo jej pokládá za blázna a snílka, jiní zase za vizionáře a člověka, který díky svým aktivitám lidstvo posune o velký kus dopředu. Jeho názory každopádně občas vyvolají rozruch. Třeba ten, že vysokoškolské vzdělání je k ničemu.

Majetek jedenapadesátiletého Elona Muska se odhaduje zhruba na 34 miliard dolarů. Mimo jiné řídí společnost Tesla, je generálním ředitelem a hlavním inženýrem společnosti SpaceX a také otcem deseti dětí. Poprvé se stal otcem v roce 2002. Syn Nevada ale zemřel ve věku deseti týdnů na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Dále má osmnáctiletá dvojčata Griffina a Vivian, šestnáctiletá  trojčata Kaiu, Damiana a Saxona, syna se zvláštním jménem X Æ A-12, dcerku Exa Dark Sideræl a další  dvojčata Shivon a Zilis.

 

Vzdělání? Nejlepší je internet

Elon Musk si svůj rodinný život dost střeží, ale pokud jde o vzdělání a styl výchovy, své názory často veřejně prezentuje. Jeho mladší děti například nechodí do klasických škol, ale do školy Astra Nova, kterou založil v roce 2014 pod názvem Ad Astra  (v překladu „Ke hvězdám“). Funguje v rámci firmy SpaceX, a to v online modelu. Nemá tradiční klasifikační systém, ale vyučuje kurzy umělé inteligence, kódování a aplikované vědy, uvádí se na webových stránkách této školy.

Existuje posmrtný nebolí druhy život? Vědci tvrdí, že mozek lze snadno oklamat

Posmrtný život je věčným tématem bez konce. Dlouhá tisíciletí lidé věřili, že jejich duše se po smrti dostane na jiné, lepší místo. Podoba takového místa závisela na konkrétním náboženství. Moderní věda však existenci posmrtného života popírá a tvrdí, že vědomí člověka nemůže existovat bez fungujícího mozku.
svetzeny.cz

"Děti chodí do školy opravdu rády," řekl Musk v roce 2017 v čínské televizi BTV. "Myslím, že je to dobré znamení... Ve skutečnosti si myslí, že prázdniny jsou příliš dlouhé. Chtějí se vrátit do školy." V rozhovoru pro aplikaci Clubhouse v roce 2021 však Musk přiznal, že jeho děti vychoval internet. "Myslím, že moje děti vychovával hlavně YouTube a Reddit. Soudě podle množství času, který trávily online, to vypadalo, že většina jejich vzdělání vlastně pochází z internetu." A je to právě internet, který kontroverzní miliardář považuje za klíčové médium pro vzdělávání budoucnosti.

Tento názor prezentoval například už na konferenci Satellite 2020 ve Washingtonu DC, kde šokoval vyjádřením, že vysoká škola je zbytečná. Hlavní hodnotu vysoké školy vidí v prokázání plnění "otravných domácích úkolů" a v tom, že se před nástupem do zaměstnání studenti stýkají s lidmi stejného věku. „Myslím si, že vysoká škola je v podstatě pro zábavu a pro to, abyste si dokázali, že umíte plnit své povinnosti, ale ne pro učení," řekl Musk. Sám má dva bakalářské tituly - navštěvoval Queen's University v Kingstonu v Ontariu a Pensylvánskou univerzitu, kde v roce 1997 absolvoval Wharton School.

Důležité je také číst

Ačkoli vidí Musk internet jako nejlepší cestu ke vzdělávání, neznamená to, že by schvaloval, aby jeho děti trávily čas u počítače od rána do večera. Je totiž rozdíl mezi hraním a vzděláváním. Ve výchově dodržuje pravidlo, že dvakrát tolik času, co děti stráví hraním na počítači, musí pak věnovat čtení knih. Podle něj je to cesta, jak se děti nestanou na hraní počítačových her závislé. Své potomky vede také k samostatnosti a nebojí se je nechat prožít si neúspěch a zklamání. Jedině tak budou odolnější a dokážou se vypořádat se složitými situacemi v životě.

Zdroj článku