Přejít k hlavnímu obsahu

První pomoc proti rakovině prsu: Vaše vlastní ruce.

Info ikona
samovyšetření prsou

Rakovina prsu je diagnóza, kterou nechce slyšet žádná žena. Přesto si ji každoročně vyslechne zhruba 7200 Češek, mezi nimi také známé osobnosti jako Anna Slováčková, Chantal Poullain nebo Michaela Kuklová. Naděje na vyléčení je ale dnes větší než kdy dřív.

Nejúčinnější metodou, jak svá prsa chránit a včas rozeznat sebemenší změny, je samovyšetření. Musí se ale provádět správně. Herečka Michalea Kuklová přiznává, že samovyšetření prsou dlouhá léta prováděla v podstatě tak, aby si žádnou bulku nenahmatala. Zlom přišel až na začátku roku 2020, kdy si během samovyšetření všimla bulky, která nešla přehlédnout. Následovalo mamografické vyšetření a screening, který přinesl překvapivý závěr.

„Bohužel patřím k malému procenut žen, u kterých ani jedna zobrazovací metoda nádor neodhalila. Protože jsem ale měla hmatatelný nález, podstoupila jsem ještě biopsii. Ta rakovinu bohužel potvrdila. Posléze jsem absolvovala magnetickou rezonanci, kde bylo vidět, že nádor už je velký,“ řekla Michaela Kuklová během říjnové tiskové konference Okamžiky radosti, kterou uspořádala biofarmaceutická společnost Gilead Sciences v rámci akce Pink October. 

Info ikona
Kuklová

Léčba šitá na míru


Vyřčením diagnózy se ale Michaele Kuklové paradoxně ulevilo. „Byla jsem ráda, že se konečně bude něco dít a budu se léčit. Navíc jsem měla obrovské štěstí, protože jsem se dostala k paní profesorce Petře Tesařové, přednostce 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je nejen fantastická onkoložka, ale také úžasná psycholožka, což je u této diagnózy zásadní. Celou dobu se mnou komunikovala tak, že jsem ani na malý okamžik nezapochybovala, že budu žít klidně do devadesáti let. Když jsem k ní přišla, říkala mi, že ji budu nenávidět, opak se ale stal pravdou a já se na všechny prohlídky k ní těším,“ řekla herečka a dodala, že oceňuje psychologické metody, které lékaři při léčbě rakoviny používají.

„V mém případě mi lékařka řekla: Přijdete o prsa, ale bude to dobrý, necháte si udělat nová. Nebo: Sice nezabírá chemoterapie, ale zabírá hormonální léčba,“ usmívá se herečka způsoby, jakými lékaři komunikují. „Dnes už se onkologická léčba takzvaně ušije na míru každé pacientce podle typu nádoru a jeho rozsahu, protože karcinom prsu není jedna nemoc. Je to spíše termín, který zastřešuje různé typy nádorů. A na každý máme jiné léčebné možnosti,“ říká prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., a dodává, že kvalita života žen s karcinomem prsu je pro lékaře stejně důležitá jako samotné uzdravení.

„Správná péče o pacientky už nespočívá jenom v podávání medikamentů. Pečujeme i o jejich psychiku, protože ta je nemocí samozřejmě ovlivněna,“ říká lékařka. 

Info ikona
Prof. MUDr. Petra Tesařová, Gilead Sciences

Představy jsou horší než realita

Těžké chvíle Michaela Kuklová přečkala nejen díky perfektní lékařské péči a psychologické pomoci, ale také díky synovi. „Můj pud sebezáchovy nepřipustil, že bych ho nedovedla k dospělosti. A vzhledem k tomu, že mužská dospělost nastupuje poměrně pozdě, klidně až okolo 35 let, tak jsem měla jasný cíl,“ doplňuje herečka s úsměvem a dodává, že její léčba stále pokračuje.

„Byla naplánována na pět let, takže mám ještě rok a půl před sebou. Paradoxně se ale lékem cítím chráněna, a tak mám jen malé obavy z toho, co bude po skončení léčby. Pravdou ale je, že každý rok, který je ‚čistý‘, přináší uklidnění,“ říká herečka. Podle jejích slov je důležité, aby se ženy nebály, protože představy o léčbě jsou často horší než realita.

„Ano, během léčby vám je špatně, ale jde jenom o pár dnů v roce, a to jde zvládnout. Život je nádherný, tak si ho vybojujme,“ uzavírá Michaela Kuklová.

Jak na samovyšetření podle LOONO 

  1. Každý měsíc si sahejte na prsa, ideálně 5. až 10. den od začátku menstruace. 
  2. Podívejte se na prsa do zrcadla a všímejte si, zda jsou stejná jako minule. Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu. 
  3. Všímejte si, jestli se neobjevil výtok z bradavek, změny na kůži, změny tvaru bradavek či prsu a změny velikosti prsu. 
  4. Prsa prohmatávejte nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky. 
  5. Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží a k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř. 
  6. Vyšetřujte vždy opačnou rukou: levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. Pokud máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
  7. Na závěr vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla. 

 

Prohlédněte si fotografie z akce Pink October
Měření