Přejít k hlavnímu obsahu

K prevenci rakoviny mohou přispět domácí testy: Jaké jsou možnosti? Mnoho lidí může zachránit test na odhalení viru HPV

Rakovina je v našich zeměpisných šířkách druhou nejčastější příčinou úmrtí. Ačkoli má moderní medicína v rukou účinné způsoby léčby, stále jsou onkologické diagnózy velmi závažné. Při včasném záchytu onemocnění jsou šance na úspěšné vyléčení výrazně vyšší. Proto je velmi důležité chodit na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři a využívat možnosti screeningových programů. Varovné známky možného onemocnění v jeho rané fázi, nebo dokonce ještě před tím, než vznikne, může odhalit i samotestování.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Rakovina se dá v mnoha případech úspěšně vyléčit, což ale do velké míry závisí na tom, v jakém stádiu se na ni přijde. Pokud je to na začátku, šance bývají vysoké. Odhalení nemoci mají mnohdy lidé v rukou sami. Stačí využívat preventivních prohlídek a screeningových programů. Jenže ne každý člověk na tuto možnost slyší. Důvody bývají různé. Někteří lidé nemají žádné zdravotní potíže, tak je nic nenutí vyhledat odborníka. Někdo nemá čas, bojí se výsledku vyšetření nebo je mu nepříjemné už jen pomyslet na to, že by měl jít k lékaři. Právě především pro lidi, kteří se screeningového programu neúčastní, jsou domácí testy na rakovinu. „Jde o samoodběr biologického materiálu, naprosto bezbolestný, rychlý a jednoduchý. Takto lze provést vyšetření přítomnosti viru HPV ve stěru z poševní sliznice nebo třeba krve ve stolici,“ vysvětlil v rozhovoru pro magazín Žena-in.cz doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D., ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP v Olomouci a lékařský ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Co je to virus HPV

HPV (lidský papilomavirus) je velmi častý virus, který se přenáší především pohlavním stykem. Existuje mnoho typů těchto virů. Některé jsou neškodné, ale jiné mohou stát za vznikem rakoviny děložního čípku, konečníku, penisu, ale také ústní dutiny a hrdla. Je také důležité zmínit, že v rámci prevence existuje očkování.

Mohlo by se vám líbit

Prevence rakoviny: Na jaká vyšetření máme nárok a kdy?

Každý třetí Čech onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře. Medicína má sice stále lepší prostředky pro léčbu, ale není všemocná. Mnoho lidí zemře na následky karcinomu zbytečně, jen proto, že jej lékaři objeví pozdě. Přitom by kolikrát stačilo zajít na preventivní prohlídku, respektive využít možnosti screeningového programu. Je proto dobré vědět, na jaké prohlídky máte podle věku a pohlaví nárok. A hlavně na ně pak zajít.
svetzeny.cz

Jak si udělat domácí test na rakovinu

Samoodběrový test se používá velmi jednoduše, pomocí speciální odběrové sady, která obsahuje jemný štěteček nebo tyčinku. Tou si žena sama odebere vzorek biologického materiálu z poševní sliznice. Součástí odběrové sady je také informační leták, podrobný návod k použití, formulář pro písemný souhlas s provedením testu a návratovou obálkou s vyplněnou adresou příslušné laboratoře, do které se odebraný biologický vzorek vloží a odešle poštou. Výsledek se klientka dozví do zhruba 20 dnů. Co když je výsledek pozitivní? Neznamená to automaticky, že už má rakovinu, ale že je v těle přítomen vysoce rizikový typ HPV. Dalším krokem už by měla být návštěva gynekologa, který provede další vyšetření a doporučí následný postup. Bližší informace se lidé mohou dozvědět u lékaře nebo na webových stránkách Nadace pro výzkum rakoviny Česká republika. Zde je možné si testovací sady také objednat. Koupit se dají i u lékaře nebo u certifikovaných výrobců. „Pokud by byly tyto samotesty součástí úhrad ze zdravotního pojištění, bylo by to ještě lepší. Momentálně tomu tak ale není. Spokojenost klientek je přitom vysoká, protože výsledky těchto samovyšetření se shodují s odběry provedenými standardně ve zdravotnických zařízeních. V řadě zahraničních zemí je toto již běžný postup,“ doplňuje v rozhovoru docent Hajdúch.

Vědecký výzkum slibuje další možnosti

Vzhledem k tomu, že jsou samotesty vhodným doplněním screeningových programů, pracují vědci na vývoji dalších, které by mohly v budoucnu odhalit i jiné typy nádorů. Například v rámci Národního ústavu pro výzkum rakoviny pracuje v Olomouci vědecká skupina, jejímž cílem je přispět ke screeningu karcinomu plic, a to prostřednictvím testů složek obsažených ve vydechovaném vzduchu.

Mohlo by se vám líbit

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Rakovina patří mezi nejobávanější onemocnění současnosti. Není divu. Podle dat, která lze dohledat na stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP, zemře na nějaký druh karcinomu každých 20 minut v Česku jeden člověk. Ročně se objeví až 80 tisíc nových případů s tím, že za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Některým pacientům v pokročilém stadiu nemoci může pomoci nový trend v léčbě – precizní medicína.
svetzeny.cz

Čtěte také: Kašlete déle než tři týdny? Může to být rakovina i nemoc, kterou byste si s kašlem nespojili

Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit