Přejít k hlavnímu obsahu

Endometrióza: Jaké jsou příčiny a příznaky nejčastějšího gynekologického onemocnění žen v reprodukčním věku?

Endometrióza není něco, co slyšíte každý den, ale pro mnoho žen jde o často utajované a bolestivé onemocnění. Ačkoli může znít slovo endometrióza jako z vědeckého slovníku, podívejme se z zblízka na tuto nemoc v jednodušším jazyce.

Nemoc žen, která má negativní vliv na jejich každodenní život

Nejprve trocha odbornosti! Co je endometrióza? Jedná se o nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Buňky endometria (sliznice dutiny děložní) se u nemocných žen nacházejí i mimo dutinu děložní, např. ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní. Mohou se dokonce objevit i jinde v těle.

Proč by to mohl být problém? No, protože endometrióza je většinou spojena s bolestí. Tkáň, která roste mimo dělohu, může způsobit zánět a jizvy, což vede k bolestem v břiše, pánevní oblasti nebo dokonce při sexu. Pro mnoho žen je tato nemoc silně bolestivá a může mít výrazný vliv na jejich každodenní život.

Madla lásky trápí hlavně ženy po 40: Výživový poradce radí, jak s nimi zatočit

V určitém věku se přirozeně začne tuk ukládat víc, než doposud. Větší břicho, ruce i stehna trápí většinu žen. A co teprve boky! Tzv. madla lásky zkrátka nevypadají lichotivě. Výživový poradce Michal Šetina radí, jak s nimi zatočit. Stačí pár jednoduchých cviků, které můžete dělat i doma před televizí.
svetzeny.cz

Endometrióza: Utajovaná nemoc žen, která postihuje každou pátou z nás 

O tom, že pacientka onemocněním trpí, často nemusí vůbec tušit až do chvíle, kdy se pokouší neúspěšně otěhotnět. Endometrióza je navíc léčitelná pouze do jisté míry a velmi často nastává recidiva. Jak tedy s nemocí bojovat? Prozradí primář Centra reprodukční medicíny ISCARE, MUDr. Jan Lacheta.

Pane primáři, jak přímo souvisí endometrióza s neplodností?

„Endometrióza může negativně ovlivnit plodnost na více úrovních. Při postižení vaječníků může být ovlivněna ovulace, může dojít k destrukci zdravé tkáně vaječníku a poklesu počtu folikulů. V případě endometriózy vejcovodů může nastat porucha transportu vajíčka, resp. embrya,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Endometrióza se vyskytuje u zhruba 20 % žen navštěvujících gynekologickou ambulanci. Onemocnění je charakterizované abnormálním výskytem děložní sliznice (endometriem) jinde než v děložní dutině. Typickými příznaky jsou bolestivá menstruace, pánevní bolesti mimo menstruaci, bolestivý pohlavní styk a porucha plodnosti.

Ženy nevědomky zanedbávají léčbu. Přitom jde opravdu o čas

Endometrióza je čím dál častější příčinou neplodnosti u žen. Ty ve většině případů ani netuší, že touto nemocí trpí a nevědomky tak přispějí k zanedbání léčby. U pacientek s endometriózou je také vyšší pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Endometrióza potřebuje pro svou existenci estrogeny. Nemoc je do jisté míry léčitelná. V současnosti existují dva způsoby léčby: farmakologický a chirurgický. Výběr vhodné léčebné metody se odvíjí od věku ženy a reprodukčních plánů.

„Pokud je žena mladá a těhotenství neplánuje, volíme kontinuální užívání antikoncepce nebo hormonální léčbu. U mladších žen, které dítě plánují, většinou provádíme umělé oplodnění za použití hormonů na útlum hypofýzy. Chirurgická léčba je možná u žen bez ohledu na věk, většinou k ní přistupujeme u žen, které mají výrazné příznaky nemoci a u žen s tzv. hlubokou pánevní endometriózou,“ doplňuje lékař.

 

Info ikona
Endometrióza

Jak probíhá rekonvalescence? 

Délka rekonvalescence se odvíjí od rozsahu operace, může být v řádu dnů, ale i několika měsíců. Obecně platí, že pokud se jedná o pacientku, která plánuje těhotenství, je vhodné co nejdříve po operaci plánovat umělé oplodnění. Endometrióza je léčitelná, její zrada však spočívá v častých recidivách. V postmenopauze je výskyt endometriózy extrémně vzácný. Když už se vyskytne, tak většinou u žen, které užívají hormonální substituční léčbu (s obsahem estrogenů). 

Zdroj článku