Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená bez starostí? Řiďte se heslem „vždy připraven“!

Prázdniny už začaly a s nimi i doba dovolených. Ačkoli to ještě nedávno vypadalo, že se letos nikam za hranice nepodíváme, situace se změnila. Díky „semaforu“ ministerstva zdravotnictví je jasné, kam už je bezpečné vyjet a kam nikoli. „Dovolenkových“ zemí je už nyní na výběr docela dost, včetně té naší. Moře sice neslibuje, zato skvělou a bezpečnou dovolenou ano. Přinášíme proto několik tipů, jak se na dovolenou připravit a užít si jí bez starostí bez ohledu na to, jestli budete na pláži, v horách či ve městě.

Začněte správným výběrem místa

Nejjistější variantou je zůstat v Čechách. Naše země nabízí spoustu krásných míst a v případě dodržování hygienických opatření nehrozí žádná větší rizika. Navíc je právě nyní velice důležité podpořit tuzemský cestovní ruch a místní podnikatele. Pokud se však přeci jen rozhodnete vyjet do zahraničí, sledujte stránky ministerstva zdravotnictví nebo ministerstva zahraničních věcí a řiďte se „semaforem“ bezpečných zemí. V seznamu „zelených“ zemí najdete i tradiční dovolenkové destinace jako Řecko, Bulharsko či Španělsko. „Letošní dovolené si budou moci klienti více užit. I přesto, že zaznamenáváme velký zájem, očekáváme oproti loňsku jen cca 30 % klientů v prázdninových termínech, což znamená nepřeplněné pláže, klidnější místa a zvýšená hygiena jednotlivých hotelů,“ vysvětluje Petr Kostka, tiskový mluvčí CK EximTours. 

V případě, že vás pořád trochu děsí cestování letadlem, navštivte třeba Slovensko, Maďarsko nebo Chorvatsko. „V ideálním případě jeďte vlastním autem do soukromého apartmánu. Při cestě hromadnou dopravou a do většího hotelu bychom našli více epidemiologických rizik“ doplňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. epidemiolog a koordinátor pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény s tím, že pokud se dodržují základní preventivní opatření, riziko nákazy je ve většině zemí EU aktuálně podobné jako na našem území.

Před cestou navštivte lékárnu

Nejen na zahraniční dovolené se vyplatí být přípraven na možné nepříjemnosti. Abyste tedy měli jistotu, že vy i vaše děti budete připraveni, vybavte si před cestou lékárničku. Chybět by tam rozhodně neměly základní potřeby pro první pomoc, jako jsou obvazy a náplasti, pinzeta, nůžky a dezinfekce. Hodit se budou také masti na rány a štípnutí hmyzem, kapky do očí a uší a připravte se i na možné zažívací potíže. A pokud víte, že většinu své letní dovolené strávíte venku, mějte s sebou také kvalitní opalovací krém. Pro ty nejmenší je vhodný opalovací krém s minerálním filtrem. V případě, že byste se vy nebo děti spálily či dostaly úžeh, jsou jako první pomoc ideální chladivé obklady a krémy, ideálně s obsahem vitaminu B5 (známého jako panthenol). V případě vážnějších popálenin vyhledejte nejbližšího lékaře. „Potíže spojené s přemírou sluníčka jsou nejčastějšími problémy, které pojišťovny v létě řeší s klienty na dovolené u moře,“ doplňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Nezapomeňte se pojistit

Vybrat bezpečnou zemi a vybavit si lékárničku nestačí. Je třeba být připraven na případné nehody či nepříjemnosti, které vás po cestě mohou potkat. „Je důležité sjednat si komplexní cestovní pojištění. To kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou pojištěnému v důsledku onemocnění nebo úrazu během dovolené v zahraničí. Platí se z něj ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport. Kryje také případné trvalé následky úrazu, škody na zavazadlech nebo neúmyslně způsobené škody na majetku či zdraví třetích osob. Pro dovolenou v ČR je dobré myslet na úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti,“ vysvětluje Eva Svobodová s tím, že součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba v českém jazyce, která vám v případě nouze poradí ohledně dalšího postupu. Mějte proto její číslo uložené v mobilu. „V cizině nespoléhejte jen na průkaz veřejného zdravotního pojištění. Ten sice platí v zemích EU, nicméně zaplatíte lokálně běžnou spoluúčast a ta je zpravidla podstatně vyšší než v ČR. S cestovním pojištěním máte pokrytí nezbytných nákladů bez spoluúčasti,“ dodává Svobodová. 

Dbejte na hygienu

Nejen v důsledku dnešní doby je důležité dbát na pečlivou hygienu rukou. Buďte opatrní při jezení i pití, konzumujte především balenou vodu a raději se vyhněte kostkám ledu v drincích. Klíčové bude také dodržování odstupu a vyhýbání se přelidněním prostorům. „Jakákoli cizí osoba může být bezpříznakovým nakaženým nebo vylučovat virus v inkubační době nemoci. Ideální je proto zdržovat se ve vzdálenosti do 2 metrů od jiných lidí co nejkratší dobu,“ říká Rastislav Maďar. Pro jistotu si sebou nezapomeňte přibalit také několik roušek. S povinností nosit je se můžete setkat v uzavřených veřejných prostorách, hromadné dopravě či v taxi.

ČTĚTE TAKÉ:
TIP NA VÝLET: KOUZELNÉ ZAHRADY
ZA DOBRODRUŽSTVÍM DO ALPSKÉ PŘÍRODY
 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: