Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Je tam "ů", nebo "ú". Myslíte si, že je to jednoduché, když jsou jen dvě možnosti? Vyzkoušejte si náš pravopisný kvíz

Ú nebo ů? Na první pohled banální rozdíl jednoho znaménka a hlavně jen dvě možnosti. To může být jednoduché, nemyslíte? Jenže právě tohle znaménko dokáže potrápit i dospělé rodilé mluvčí češtiny. Nejde jen o poučku ze školy. Správné užívání těchto dvou podob písmene "U" má svůj systém, historii i logiku. A možná vás překvapí, že většina chyb vzniká v důsledku rutiny, nepozornosti nebo falešné intuice. Připravili jsme pro vás kvíz, který vám pomůže se v tom znovu zorientovat. Zvládnete ho bez chyby?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Náš dnešní kvíz bude velmi jednoduchý, protože možnosti jsou většinou jen dvě, i když v některých otázkách jsme ještě nějaký ten chyták přidali. Vyzkoušejte si, jestli byste zvládli doplňovačku jako děti na prvním stupni základní školy.

Proč nás ú nebo ů plete?

V češtině jsou některé pravopisné jevy natolik zakořeněné, že je používáme automaticky. A možná právě v tom je problém. Psaní „ú“ a „ů“ je klasickým příkladem toho, kdy pravidla známe, ale náš jazykový cit nás někdy zradí. Nejde o výjimky jako „být“ a „bít“, ale o logiku tvoření slov a jejich pozic. Jedno se píše na začátku slova, druhé uprostřed, což zní jednoduše, že? Jenže co když přijde slovo jako „půlka“ nebo „úředník“? Najednou si nejsme jistí.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Znáte klasická díla české literatury? Pokud jste vášnivým čtenářem, jistě dáte všech 10 správných odpovědí

Pro některé z nás byla literatura ve škole nutné zlo a povinná četba za trest. V tu dobu jsme nedokázali příliš ocenit knihy, které jsou dodnes národním pokladem. Pokud jsme však byli ke čtení vedeni od dětství, rádi se vracíme k četbě klasiky, kterou jsme ve škole nedokázali pochopit. Pamatujete si spisovatele, kteří dokázali zanechat stopu také ve světě nebo jste vyrostli na jejich pohádkách? Zkuste si náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom s českou literaturou.
svetzeny.cz

Historický kontext pomáhá chápat pravidla

Pro správné pochopení rozdílu mezi „ú“ a „ů“ může pomoci krátký exkurz do historie českého pravopisu. Zatímco „ú“ vzniklo jako prosté dlouhé u, „ů“ je pozůstatek po staročeském diftongu, tedy dvojhlásce „uo“, který se ve výslovnosti změnil, ale graficky přežil v podobě kroužku. To je důvod, proč se „ů“ nikdy nepíše na začátku slova, protože v té pozici se nikdy neobjevoval původní tvar „uo“. 

Logika pozice ve slově

Pokud si nejste jisti, zda napsat „ů“ nebo „ú“, sledujte pozici písmene ve slově. Obecné pravidlo zní: na začátku slova píšeme „ú“, uvnitř slova „ů“. Takže „úhel“, „ústa“, „úrok“, ale „kůň“ (ale pozor, pak je tu i kúra, že?), „kůra“, „dům“, „kůže“. Problém často nastává u složenin nebo předpon. Třeba „původ“ není výjimka, ale ukázka historického vývoje – předpona „pů-“ je odvozena z původního tvaru „po-uod“, dnes „původ“. A je tu i "úvod". I zde se tedy zorientujete pozicí písmene ve slově.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zjistěte, jestli jste více humanitní, nebo technický typ člověka. Poznáte to podle odpovědí na 10 otázek. Málokdo je jen v jedné "škatulce"

Díváte se na svět spíš skrze čísla, pravidla a přesnou logiku, nebo vás přitahuje svět jazyků, příběhů, kultury a emocí? A ovládáte kromě mateřštiny i jiný jazyk, ve kterém přemýšlíte či sníte? To, jaké myšlení u nás převládá, zásadně formuje nejen naše zájmy a profesní směřování, ale i způsob, jakým se vyjadřujeme, jak chápeme svět kolem sebe a co nás v životě naplňuje. Zkuste zjistit, zda vás víc charakterizuje technický, analytický přístup, nebo spíš humanitní vnímání reality emocemi, popisy a slovy. A možná v sobě objevíte vzácný typ člověka, který zvládá obojí.
svetzeny.cz

Největší chytáky

Podle lingvistky a učitelky češtiny na 1. stupni, Jany Hoffmannové, je právě psaní „ú/ů“ jednou z nejčastějších typů pravopisných chyb u žáků na prvním stupni. „Na rozdíl od i/y, kde existují určité logické skupiny, psaní ú a ů je čistě o paměti a citu pro jazyk. Děti si často nejsou jisté, protože na rozdíl od jiných pravopisných jevů jim chybí logické vodítko,“ vysvětluje odbornice. "Přitom pamatovat si začáteka konec slova, až na skutečně pár výjimek, není takový problém." Chyby ale nedělají jen děti. V textových zprávách, na sociálních sítích i v e-mailech dospělých se „ů“ objevuje na začátku slova a „ú“ uprostřed. To je důsledek rychlého psaní, kdy jazykový cit ustupuje tempu klávesnice.

Pomůže čtení i rytmus

Zkušenosti učitelů češtiny ukazují, že nejlepší prevencí chyb v tomto pravopise je četba. Čím více slov s tímto jevem čteme, tím více si je vizuálně zapamatujeme. V češtině totiž slova s „ů“ uprostřed mají často specifický rytmus a délku to je důvod, proč je psaní „dům“ přirozené, zatímco „dum“, kdy bychom na kroužek zapomněli, vypadá nepatřičně. Jazykový cit se tak trénuje podobně jako hudební sluch, opakováním a vnímáním vzorů.

Ale teď už si pojďme vyzkoušet kvíz!

Pokračovat

Není to zkouška z gramatiky, ale ze vnímání jazyka

Pravopisná dvojice „ú/ů“ není žádná záludná past, ale spíše test pozornosti, zvyku a citlivosti ke struktuře jazyka. Nejde jen o školní diktáty, protože zvládnutí tohoto rozdílu je i vizitkou toho, jak si rozumíme s vlastním jazykem. A právě proto má smysl si takový pravopisný kvíz čas od času vyzkoušet. Ne kvůli známce nebo egu, ale kvůli sobě.

Baví vás naše kvízy? Zkuste kvíz pro pamětníky: Co všechno si pamatujete? Otestujte své všeobecné znalosti pro seniory v 10 otázkách z 10 okruhů

Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit