Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte, co víte o českých a československých prezidentech. Kvízem projde bez chyby jen opravdový znalec

Prezident a jeho funkce hrají v českém národě obrovskou a nenahraditelnou roli. A jinak tomu nebylo ani v minulosti. Někteří prezidenti byli oblíbení více, jiní méně. Pravdou ale je, že bychom o nich měli mít všichni alespoň minimální povědomí. Jak jste na tom vy? Otestuje své znalosti v zábavném kvízu.

Významní prezidenti na našem území

Od vzniku Československa v roce 1918 až po současnost zemi vedlo mnoho významných prezidentů, kteří formovali její politický vývoj a vztahy jak doma, tak i v zahraničí. Prvním prezidentem nově vzniklého státu byl Tomáš Garrigue Masaryk, často nazývaný "Otec národa". Masaryk byl významným intelektuálem a politikem, který sehrál klíčovou roli při formování Československa.

Po Masarykově rezignaci v roce 1935 se prezidentského úřadu ujal Edvard Beneš, který hrál důležitou úlohu nejen během meziválečného období, ale i druhé světové války. Jeho politická kariéra však byla poznamenána těžkými rozhodnutími, včetně rezignace v roce 1938 po Mnichovské dohodě. Následně přišlo období protektorátu, během kterého byl prezidentem Emil Hácha. Jeho krátké období ve funkci bylo poznamenáno německou okupací. Po válce se k moci vrátila Benešova vláda, ale nakonec byl nucen podat rezignaci v roce 1948 po komunistickém převratu.

Klement Gottwald se stal prvním komunistickým prezidentem Československa, což znamenalo začátek tvrdého komunistického režimu a silného ovlivnění ze strany Sovětského svazu. Po Gottwaldově smrti v roce 1953 se prezidentem stal Antonín Zápotocký, který pokračoval v komunistické vládě. Následovala éra Antonína Novotného, který byl prezidentem během období tzv. "pražského jara". Jeho vláda ale čelila tlaku ze strany občanské společnosti, což vedlo k jeho odstoupení.

Kvíz: Otestujte své znalosti o Praze. Jen málokdo zodpoví všechny otázky o hlavním městě správně

Všichni samozřejmě víme, že hlavním městem naší země je Praha. Kolik toho ale o Praze doopravdy víte? Hlavní město České republiky má bohatou historii, zajímavosti o něm se ale vážou i do současnosti. Otestujte, co všechno o stověžaté Praze víte.
svetzeny.cz

Ludvík Svoboda se stal prezidentem po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Jeho vláda se snažila obnovit stabilitu, ale byla poznamenána pokusem o "normalizaci" a obnovením komunistické kontroly. Gustáv Husák se stal prezidentem v roce 1975 a hrál klíčovou roli v období normalizace. Jeho vláda byla spojena s omezením politických svobod a tvrdým potlačováním opozice.

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se stal prvním prezidentem Československa Václav Havel, významný disident a dramatik. Po rozdělení země se stal prvním prezidentem České republiky. Následoval jej Václav Klaus, ekonom a politik, který byl prezidentem od roku 2003 do roku 2013. Jeho období ve funkci bylo spojeno s ekonomickými reformami a kontroverzními politickými názory.

Následným prezidentem České republiky byl Miloš Zeman, který se ujal úřadu v roce 2013. Jeho vláda byla charakterizována silnější orientací na východ, zejména v rámci vztahů s Ruskem a Čínou a různými kontroverzními prohlášeními. Od loňského roku je pak ve funkci prezidenta armádní generál ve výslužbě, Petr Pavel.

Kvíz: Vyzkoušejte své znalosti v hospodském kvízu: Zjistěte, jaké je váš vědomostní přehled ze světa vědy, umění i sportu

Hospodské kvízy se staly oblíbenou kratochvílí nejen během víkendových večerů. Řada restaurací i barů napříč republikou si organizuje vlastní kvízové večery, případně se můžete domluvit s vedením a uspořádat si vlastní vědomostní soutěž. Pokud se vám ale nechce z tepla domova a přesto si toužíte otestovat znalosti, zkuste náš online kvíz!
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Kolik toho víte o českých a československých prezidentech? Otestujte své znalosti!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku