Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Co si pamatujete o MDŽ za dob socialismu? Slavilo se v práci, doma poté čekal ženy obvyklý kolotoč

Mezinárodní den žen (MDŽ) byl za socialismu jednou z nejvýznamnějších oslav v roce. I když byl oficiálně prezentován jako svátek emancipace a ocenění pracujících žen, v mnoha případech se proměnil v povrchní formalitu s karafiáty, bonboniérami a organizovanými podnikovými oslavami. Vzpomenete si, jak MDŽ vypadalo za minulého režimu?

MDŽ byl poprvé slaven v roce 1909 v USA a jeho kořeny souvisejí s bojem za rovná práva žen, především s jejich snahou o lepší pracovní podmínky a volební právo. Vznik Mezinárodního dne žen se často spojuje velkou stávkou newyorských švadlen v roce 1857, které protestovaly za volební práva žen. Až v roce 1909 však oslavu Dne žen uspořádala Americká socialistická strana. Po roce 1948, kdy v Československu nastoupil komunistický režim, se MDŽ stal jednou z klíčových součástí oficiální propagandy. Režim zdůrazňoval rovnoprávnost žen, jejich nepostradatelnou roli v socialistické společnosti a potřebu jejich zapojení do výroby i politiky.

Jak se MDŽ slavil?

Oslavy MDŽ byly především organizované hromadné akce. Ve fabrikách, ředitelnách, kancelářích i zemědělských družstvech se konaly schůzky, na kterých vedoucí podniku předávali ženám drobné dárky. Nejčastějšími dary byly karafiáty, bonboniéry nebo lahve vína. Kromě toho se pořádaly společenské večery s hudbou a proslovy. Nechybělo samozřejmě tradiční občerstvení v podobě chlebíčků s vlašským salátem a také zákusků jako věnečky, kremrole či punčáky. Kdo si chtěl přihnout něčeho ostřejšího, měl na výběr z laciného vína Hradní svíce, nebo staré dobré Myslivecké.

Mnoho žen ale tyto akce nevítalo. Oslavy byly nucené, formální a plně organizované režimem. Během nich se často konzumoval alkohol, což vedlo k situacím, kdy se z oslav stávaly bujaré večírky, při kterých žny musely snášet nevhodné poznámky a chování mužů, o něž pak navíc doma musely pečovat.

Mohlo by se vám líbit

Samoobsluhy za socialismu: Prázdné regály, vůně mleté kávy a fronty na banány. Připomeňme si, co jsme nakupovali k jídlu

V porovnání s dnešními obřími nákupními centry nacpanými nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů všeho druhu byly komunistické „sámošky“ slabým odvarem, obzvlášť tehdy, když police v nich zely prázdnotou a na všechno se stály fronty. Přesto se na tuto dobu často vzpomíná s nostalgií.
svetzeny.cz

Pracující ženy a jejich domácí povinnosti

Socialistická propaganda tvrdila, že ženy mají stejná práva jako muži, ale realita byla jiná. Ženy tvořily významnou součást pracovní síly, ale jejich mzdy byly nižší než mužské. Zároveň na nich zůstávala starost o domácnost a děti, což znamenalo dvojí zatížení. MDŽ mělo tímto ženám projevit údajnou úctu společnosti, ale ve skutečnosti jejich postavení neřešilo.

Pro mnohé ženy byl MDŽ za socialismu spíše nutným zlem než radostnou událostí. Doma sice dostávaly květiny a drobné dary od svých partnerů, ale na jejich každodenní povinnosti to nemělo žádný vliv. Většina z nich musela i v tento den pokračovat ve své každodenní činnosti, vaření, úklid a pečování o rodinu.

Mohlo by se vám líbit

Kadeřnictví za socialismu: Jak vypadala péče o vlasy? Kadeřnice dostávaly úplatky, nosil se chemlon

Kadeřnictví v dobách totality nefungovala jen jako salony krásy, kde vám šikovné kadeřnice na hlavě v rámci možností vytvořily skvělý účes, ale též jako informační kancelář. Kadeřnice byly vážené ženy podporované úplatky, neboť krom úpravy vlasů často mohly poskytnout potřebná sdělení. A když nebylo na kadeřnici, přicházela na řadu domácí péče.
svetzeny.cz

Pád socialismu a proměna MDŽ

Ve zemích, kde socialismus nebyl dominantním politickým režimem, měl Mezinárodní den žen jiný charakter. Zpravidla upozorňoval na nerovnosti a diskriminaci žen v různých oblastech společnosti. Oslavy často zahrnovaly demonstrace, pochody a politické akce, které se snažily upozornit na potřebu boje za práva žen, včetně práva na rovné platy, vzdělání a politickou participaci.

Po roce 1989 došlo ke změně v náhledu na MDŽ i u nás. Mnoho lidí ho začalo vnímat jako nepříliš lákavou vzpomínku minulé doby a jeho popularita rapidně klesla. Částečně ho nahradil Den matek, který je vnímán jako autentičtější oslava žens ké role ve společnosti. V posledních letech se MDŽ znovu vrací do povědomí, tentokrát v kontextu původního feministického poselství – tedy jako den, kdy se připomíná rovnost pohlaví a boj proti diskriminaci žen.

Baví vás kvízy? Otestujte se, jak dobře znáte výrazy z dob socialismu.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Školní jídelny za socialismu: Zavzpomínejte na tlusté maso pod stolem, páchnoucí tácy nebo přísné kuchařky

Každý z nás má určitě nějaké jídlo, které není schopný za žádných okolností pozřít. Tato nechuť velmi často pramení ze socialistických školních jídelen, kde se z obědů někdy stávalo utrpení. Na to, co se zde mnohdy nabízelo k obědu, mnozí z nás nikdy nezapomenou. Jak takové školní stravování tehdy vypadalo?
svetzeny.cz
Co si pamatujete o MDŽ za socialismu?
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit