Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Chytáky z češtiny, které potrápí i ty největší znalce. Dokážete projít testem bez chyby?

Čeština je krásný jazyk, který patří mezi ty nejtěžší na světě. Pro cizince je téměř nemožné se ji naučit, aniž by dělali chyby. Chyby totiž dělají i Češi, jelikož je čeština plná chytáků a ojedinělých znaků, které ne každý perfektně ovládá. Otestujte se v našem kvízu a zjistěte, jak dobře zvládáte chytáky v češtině.

Jak vznikla česká gramatika

Čeština spadá mezi západoslovanské jazyky a je jedním ze tří hlavních zástupců slovanských jazyků spolu s polštinou a slovenštinou. Její historie sahá až do 9. století, kdy začala vznikat raná podoba češtiny. Postupně se vyvíjela z staroslověnštiny, kterou do střední Evropy přinesli byzantští slovanští misionáři Cyril a Metoděj. Název "český jazyk" pochází z etnonyma kmene Čechů, kteří obývali území dnešní České republiky.

Kvíz: Šatlava nebo žebřiňák. Tato slova vaše děti už znát nebudou. Otestujte si svoje znalosti

Čeština je krásný a bohatý jazyk, který se vyvíjí stejně rychle jako všechno, co nás obklopuje. Víc než kdy dříve z něj mizí některá slova a jsou nahrazována jinými. Vývoj sice nezastavíme, ale pečovat o náš jazyk bychom měli. Třeba tak, že se pokusíme úplně nevymýtit zastaralá slova, která dříve patřila k běžným výrazům. Jak jste na tom se znalostí zastaralých slov vy? Otestujte se v našem kvízu.
svetzeny.cz

Chytáky v češtině

Čeština je opravdu těžká a náročná. Ve spoustě případů musíme při psaní slov dbát na kontext věty. Řeč je například o slovech tip a typ. Zatímco slovo tip používáme v momentě, kdy něco odhadujeme, slovo typ užíváme, když něco rozlišujeme mezi ostatními. Chytákem mohou být také slova kůra a kúra. Víte, kdy psát ú a kdy ů? Písmeno ů volíme v případě, že se jedná o kůru stromu. Naopak ú píšeme v případě, že se jedná o léčebnou kúru. Stejně tak píšeme ú v přejatých slovech jako jsou manikúra a pedikúra. Spousta lidí chybuje také v případě, že píše slovo hold či holt. Vzdáváte někomu hold, nebo je vám to holt jedno?

Nezapomeňte na výjimky

Samotné slovo výjimka patří mezi ta, která rozhodně dokáží potrápit. Mnoho lidí totiž neví, které písmeno je v tomto případě dlouhé. Další výjimkou je slovo tchyně, které v psané verzi píšeme vždy s krátkým ypsilon, ačkoliv jej vyslovujeme dlouze.

Čeština v sobě ukrývá opravdu spoustu výjimek a chytáků, které dělají problém mnohým z nás. Otestujte se a zjistěte, jak jste na tom s češtinou vy. Dokážete projít testem bez chyby?

Otestujte své znalosti v zábavném kvízu

Kvíz: Poznáte největší světové umělce? Otestujte své znalosti. Testem projdou jen opravdoví znalci

V historii vzniklo několik významných děl, která formovala konkrétní období a jistě zanechala hluboký dojem v každém z nás. Autoři těchto děl jsou považováni za nejvýznačnější umělce všech dob. Někteří z nich představovali ikony určitého uměleckého směru, zatímco jiní dokonce vytvořili svůj vlastní unikátní styl. Jak dobře znáte světově známá umělecká díla a jejich autory? Otestujte se v zábavném kvízu.
svetzeny.cz
Zdroj článku