Přejít k hlavnímu obsahu

Pařížský klub Le Monocle: Nahlédněte dovnitř prvního lesbického podniku na světě

Divoká a nespoutaná Paříž třicátých let minulého století byla útočištěm rozličných umělců. Nočnímu životu vládla slavná čtvrť Montmartre a především vyhlášený klub Le Monocle. Ten byl vůbec prvním lesbickým klubem na světě. Jak to vypadalo uvnitř a proč dostal takový název?

Zatímco u nás ve třicátých letech oblažoval ženy Oldřich Nový (†83) svým šarmem a Adina Mandlová (†81) učarovala každému muži, v Paříži to byla pěkná divočina. 

Za zábavou na kopec

Město umělců různorodých profesí neřešilo rozdílnost pohlaví a lesby se nemusely před nikým schovávat. Naopak! Ve vyhlášené čtvrti Montmartre, které dominuje stejnojmenný kopec nebo nejznámější kabaret světa Moulin Rouge, se ve třicátých letech otevřel první lesbický klub. Dostal název Le Monocle, což v překladu opravdu nečekaně znamená monokl. Podle čeho jeho majitelé odvodili název?

Lesby nosily na jednom oku monokl

Ženy, které měly rády ženy, se v minulosti totiž odlišovaly. Nebylo tomu jako dnes, že u mnoha krásných žen vás jejich orientace překvapí. Ve třicátých letech nosily lesby smoking, krátký uhlazený účes a monokl, což byl typ brýlí pouze s jedním sklíčkem. Kulatý rám se pak vkládal mezi lícní kost a obočí. Obvykle byl připevněn řetízkem či provázkem k oblečení. Tehdejší lesby tak dávaly jasně najevo svou orientaci maskulinními prvky.

Jak vypadal takový normální večer v klubu Le Monocle?

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Rozmach prvního klubu pro ženy zmařila válka

Majitelkou klubu byla madam Lulu. Její podnik, jenž byl v té době jediným svého druhu, rychle získal své příznivce a hovořilo se o něm po celé Paříži. Samozřejmě klub nenavštěvovaly pouze ženy, ale útočiště zde nacházeli rozličné osobnosti bohémského nočního života. Byznys vzkvétal, všichni se skvěle bavili, ale druhá světová válka znamenala konec všem hrátkám, které se v klubu odehrávaly. Nacisté nesnášeli homosexuály a jejich úkol byl jasný. Pochytat tyto ‚‚nemocné” osoby a poslat je na smrt. Takový byl i osud návštěvníků Le Monocle, až na jednu výjimku.

Častá návštěvnice klubu donášela gestapu

Tou byla častá návštěvnice klubu a všestranná francouzská atletka Violette Morissová (†51). Statná sportovkyně se přidala na stranu gestapa a donášela nacistům. Během olympijských her v Berlíně ji s velkou pompou osobně přijal Adolf Hitler. Díky Morissové měli nacisté podrobný plán Paříže a její zrada měla velký dopad na pařížskou invazi v roce 1940. Takový podraz na všechny své přátelé z klubu a především na pařížský lid se ovšem neodpouští a po konci války si na ni počíhala odbojová skupina. Partyzáni napadli auto, ve kterém atletka jela se svými známými a všechny pasažéry postříleli. Violette pak pohřbili v neoznačeném hrobě.

Po válce se pak Le Monocle znovu otevřel, ale jak už to bývá, nedosáhl takového věhlasu a slávy, jako ve svých začátcích. Dodnes je však ve čtvrti Montparnasse vidět oprýskaný vchod ve tvaru monoklu.

Ve vyhlášeném klubu si lesbičky vychutnávaly chvíle s dívkami, co měly chuť experimentovat
Zdroj článku