Přejít k hlavnímu obsahu

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.

Manželství Marie Antoinetty bez lásky

Marie Antoinetta se narodila 2. listopadu 1755 ve Vídni jako patnácté dítě a poslední dcera císaře Františka I. Štěpána a císařovny Marie Terezie. Již od dětství jí matka připravovala na budoucí roli francouzské královny a vybrala jí za manžela Ludvíka Augusta, syna Ludvíka XV. Ve Vídni v roce 1770 se za něj v zastoupení provdala, poté se za nim vydala s družinou na cestu do Francie. Podle zvyku na hranicích obou říší proběhlo předání arcivévodkyně, Marie Antoinetta se musela svléci a odložit vše rakouské včetně svého psíka mopse.

První setkání s Ludvíkem nebylo příliš nadšené. Marie Antoinetta ho popisovala jako tlustého, neohrabaného a nevzhledného mladíka, který se jen málo zajímal o ni i o politiku. Ludvík byl zase zklamán z její malé postavy, bledé pleti a nedostatku vzdělání. Navíc byl velmi plachý, stydlivý, neuměl se s ní bavit a byl špatný v posteli. Jejich manželství zůstalo dlouho neplodné, což vyvolávalo spekulace o jejich sexuálním životě.

Milostné hrátky v době temna? Za nemanželský vztah dostala žena kruh kolem krku, otcové museli na nemanželské děti platit výživné

Za období temna je označováno pobělohorské období, tedy období české historie po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Důsledky bitvy měly zásadní vliv na politické, náboženské, společenské i kulturní poměry českých zemí. Na všední aspekty života z tohoto období se zaměřil historik Jaroslav Čechura, který se je snaží přiblížit lidem díky publikovaným knihám. Jeden z aspektů je právě milování v období temna.
svetzeny.cz

Romantický únik na zámeček Malý Trianon

Marie Antoinetta, unavená etiketou a náročností francouzského dvora, tehdy trávila čas nejraději v zámečku Malý Trianon v zahradách versaillského sídla, který dostala od manžela jako odměnu za první porod. Zde byl její život mnohem jednodušší a uvolněnější. Do zámku zvala pouze ty lidi, které sama vybrala a s kterými ji bylo dobře.

Tajný milenec Marie Antoinetty

Mezi nimi byl i hrabě Axel von Fersen, švédský šlechtic a důstojník, který se do Marie Antoinetty zamiloval na první pohled. Byl to krásný muž s modrýma očima a blond vlasy. Fersen se stal jedním z nejčastějších hostů Malého Trianonu a také jedním z nejvášnivějších a nejnebezpečnějších milenců Marie Antoinetty. Jejich láska byla tajná, ale také silná a upřímná. Psali si šifrované dopisy, ve kterých si vyznávali své city a touhy. Fersen jí pomohl i při pokusu o útěk z Paříže v roce 1791, ale bohužel neúspěšně. Zemřel v roce 1810 za nevyjasněných okolností.

 

Info ikona
Marie Antoinetta

Osud exotické tanečnice a nejslavnější špionky Mata Hari. Před popravou si odmítla nechat zavázat oči

Posledních 100 let byla Mata Hari uctívána jako symbol femme fatale – svůdná, okouzlující exotická tanečnice, která se během první světové války stala špionkou a špehovala Němce. Uchvátila představy lidí po celém světě ještě dlouho poté, co byla roku 1917 popravena.
svetzeny.cz

Další milenci Marie Antoinetty

Dalšími muži, kteří Marie Antoinettě dělali společnost, byli bratři Ludvíka XVI., hrabě de Provence a hrabě d'Artois. Oba se později stali francouzskými králi. Marie Antoinetta také údajně udržovala intimní vztahy s několika šlechtici, jako byli vévoda de Lauzun, markýz de Coigny nebo hrabě de Vaudreuil. Dokonce se spekulovalo o její lásce k jejímu osobnímu strážci a kadeřníkovi Leonardu Autieovi. Marie Antoinetta byla také obviňována z toho, že pořádala orgie na svém soukromém sídle Malý Trianon a že zneužívala svého syna Ludvíka Karla. Podle některých zdrojů syna zneužívala před zraky svých milenců a sluhů. Tento skandál měl dokonce vést k tomu, že král Ludvík XVI. se rozhodl nechat svou manželku zabít. Nicméně, tyto pomluvy nebyly nikdy potvrzeny a mohly být vymyšleny jejími nepřáteli aby vyvolaly nenávist lidu. 

Skandál náhrdelníku

Jedním z dalších největších skandálů, který poškodil pověst Marie Antoinetty, byla aféra s diamantovým náhrdelníkem v roce 1785. Šlo o velmi drahý šperk, který si objednal kardinál de Rohan pro královnu jako dárek. Kardinál byl ovšem podveden podvodnicemi Jeanne de Valois-Saint-Rémy a Rétaux de Villette, kteří mu představili falešnou královnu a podepsali falešnou smlouvu o koupi náhrdelníku. Když se podvod provalil, byl kardinál zatčen a souzen spolu s podvodnicemi. Marie Antoinetta se sice ničeho nedopustila, ale lid ji podezříval z účasti na podvodu a obviňoval ji z mrhání penězi na luxusní šperky.

Starověcí Řekové své ženy nelíbali, sukně jim připadaly mužné a další věci našich předků, které dnes již nejsou k pochopení

Existuje určitá představa o romantice ve starověku, kterou v lidech umocnily snímky jako Trója, Gladiátor nebo seriál Spartakus. Ale pokud se na historii podíváte více zblízka, zjistíte, že v minulosti nebylo vše tak romantické, jak se může zdát, a uvidíte i bizarní postupy jako je praní prádla v moči, nošení ananasu na večírky jako symbol bohatství a další.
svetzeny.cz

Revoluce a pád

Marie Antoinetta se stala největším terčem nenávisti a pomluv během Velké francouzské revoluce, která vypukla v roce 1789. Byla obviňována z plýtvání, korupce, podpory nepřátel Francie a incestu se svým synem. Ve stejném roce byla královská rodina donucena opustit Versailles a přestěhovat se do Tuilerijského paláce v Paříži, kde byla pod dohledem revolucionářů. V červnu 1791 se spolu s Ludvíkem a dětmi pokusila uprchnout z Paříže v přestrojení za služebnictvo, ale byla dopadena a vrácena zpět.

V srpnu 1792 byl Tuilerijský palác napaden davem a královská rodina byla uvězněna v Templu. Téhož roku byla monarchie zrušena a vyhlášena republika. Ludvík byl obviněn z velezrady a odsouzen k smrti. Marie Antoinetta se s ním naposledy viděla 20. ledna 1793, den před jeho popravou gilotinou.

Poprava a odkaz Marie Antoinnety

Marie Antoinetta byla držena v samovazbě v Conciergerii, kde trpěla špatnými podmínkami a šikanou. Byla odsouzena k smrti a popravena gilotinou 16. října 1793 na Place de la Révolution (dnes Place de la Concorde). Její poslední slova byla: „Promiňte mi, pane, nechtěla jsem.“

Zdroj článku