Přejít k hlavnímu obsahu

Obchodní dům Bílá Labuť slavnostně otevřel před 85 lety: Prohlédněte si dobové fotky a připomeňte si historii této pražské budovy

Před 85 lety proběhlo slavnostní otevření Bílé labutě. Šlo tehdy o největší a nejmodernější obchodní dům ve střední a východní Evropě, který se stal unikátním nejen svou architekturou a významem, ale také tím, že je do dnešního dne stále v provozu. Pojďte si společně s námi připomenout příběh Bílé Labutě od úplného počátku.

Slavnostní otevření Bílé Labutě

Kdo by u nás neznal Bílou Labuť? Obchodní dům byl slavnostně otevřen 19. března 1939 a od té doby zažil slávu i pády. Šlo o jeden z nejmodernějších obchodních domů své doby. Právě datum otevření ale nepadlo na úplně nejšťastnější období. V té době už totiž probíhala okupace nacistickým Německem, a tak slavnostní otevření doprovázelo projíždění armádních tanků na ulici před ním. Není tedy žádným tajemstvím, že právě kvůli načasování otevření byli mezi prvními nakupujícími právě vojáci wehrmachtu, tedy ozbrojených sil Třetí říše. Otevření obchodního centra ale nebylo situací nijak ovlivněno ani narušeno.

Budova Bílé Labutě je významná i po architektonické stránce „Investorem byla společnost Brouk a Babka. Stával tady dům “U Bílé Labutě”, tak použili ten název a skutečně si nechali vytvořit logo, které zdobí nejen průčelí, ale také věž. Je to stavba unikátní hlavně po technické stránce, protože to průčelí do ulice tvoří jedno obrovské okno, je to v podstatě taková skleněná závěsová stěna, což v té době byla naprostá novinka. Byly použity nejnovější materiály a byla to vlastně taková reklama na české sklo,” říká Zdeněk Lukeš, historik architektury. Autory byli mladí architekti Josef Hrubý a Josef Kittrich, interiéry obchodního domu měl na svědomí významný český architekt Jan Gillar. „Brouk a Babka měli síť obchodních domů po celé republice, ale tohle byla tzv. vlajková loď,” říká Lukeš a dodává, že zákazníci byli pohlceni především neony, které obchodní dům zdobily. Zmiňovaná labuť, která zdobí střechu obchodního domu, se otáčí a svítí, což je dnes naprosto běžné, ovšem v té době se jednalo o něco unikátního. „Jedná se nejspíš o nejstarší existující neon v Praze”, dodává historický architekt.

Školní jídelny za socialismu: Zavzpomínejte na tlusté maso pod stolem, páchnoucí tácy nebo přísné kuchařky

Každý z nás má určitě nějaké jídlo, které není schopný za žádných okolností pozřít. Tato nechuť velmi často pramení ze socialistických školních jídelen, kde se z obědů někdy stávalo utrpení. Na to, co se zde mnohdy nabízelo k obědu, mnozí z nás nikdy nezapomenou. Jak takové školní stravování tehdy vypadalo?
svetzeny.cz

Bílou Labuť navštívilo až 30 tisíc lidí denně

Nejen neonové zdobení obchodního domu a zajímavá architektura lákaly dovnitř tisíce lidí. Unikátní bylo také vybavení obchodního domu, které bylo v té době naprosto revoluční. Skleněná budova s železobetonovou konstrukcí měla celkem jedenáct podlaží, z nichž dvě byla pod zemí. Byla to první budova ve střední Evropě, která měla eskalátory vedoucí z přízemí do prvního patra. Dalším úžasným prvkem bylo 32 pneumatických pokladen, které byly propojeny potrubím a poskytovaly speciální topení a chlazení pro celou stavbu. „Uvnitř byla také klimatizace, novinkou byly i eskalátory, které nikdy předtím nebyly instalované uvnitř domu,” říká Zdeněk Lukeš. Během vrcholného období navštěvovalo obchodní centrum až 30 tisíc lidí denně, pro které pracovalo 500 zaměstnanců.

Poznali byste dnes krásnou Janu z pasáže, která okouzlila Lukáše Vaculíka? Osud se s Tatianou Kulíškovou příliš nemazlil

Když v polovině osmdesátých let vtrhl film Láska z pasáže na plátna kin, ihned se Tatiana Kulíšková (62) vyšvihla mezi hvězdy. Krásná Slovenka se stala snem mnoha mužů a ženy jí záviděly chvilky něžností po boku idola Lukáše Vaculíka (61). Bohužel osud si se sympatickou brunetkou nemile pohrál. Stejně, jako její postava Jany, přišla také herečka o svého milovaného muže.
svetzeny.cz

Úpadek popularity a Bílá Labuť dnes

Až do poloviny 70. let byla Bílá Labuť jedním z nejvyhledávanějších obchodních domů. Od roku 1991 je obchodní dům v majetku a pod správou české společnosti Transakta a.s. Během tohoto období prošla Bílá labuť několika klíčovými změnami, včetně rozšíření prodejních ploch a přeorganizování uspořádání jednotlivých obchodů. Mezi tyto změny patří zejména vložení mezipatra mezi přízemí a první patro obchodního domu a instalace dvou nových eskalátorů, které propojují tato podlaží. Tím došlo k vytvoření estetického prvku, který odkazuje na původní dřevěný eskalátor z roku 1939, který se v tomto prostoru nacházel.

Bílá Labuť je dodnes unikátním a nostalgickým obchodním domem, do kterého však už bohužel kvůli stále větší konkurenci dnes již tolik lidí nezavítá. Vzhledem k tomu, jak je tento obchodní dům unikátní ale nelze vyloučit, že se jednoho dne opět vrátí na výsluní.

Podívejte se, jak vypadala Bílá Labuť v období své největší slávy
Zdroj článku