Přejít k hlavnímu obsahu

Milostné vzplanutí britského vojáka a zachráněné dívky z Osvětimi: Láska jim vydržela po celý život

Cesty lásky jsou nevyzpytatelné a Amorův šíp může zasáhnout i v těch nejhorších chvílích života. Dospívající Edith, které nikdo neřekl jinak než Eci byla společně s maminkou zachráněna spojeneckými vojsky z koncentračního tábora v Osvětimi. Jedním z vojáků, který se na osvobození Židů podílel, byl John Mackay. Ani ve snu by krásnou dívku nenapadlo, že na pozadí tragických událostí potká lásku svého života.

Do koncentračního tábora se Eci dostala v roce 1944. Osvětimi vládl šílený Anděl smrti Josef Mengele, o jehož nechutných pokusech na vězních se napsalo už mnoho. Eci a její maminka se naštěstí nedostaly do hledáčku brutálního vraha, ale vyhráno ještě neměly.

Záchrana na cestě na věčnost

S blížícím se koncem války sice všem vězňům svítala naděje, ale nacisté se snažili, aby ještě pozabíjeli co nejvíce Židů. Eci s matkou poslednímu záchvěvu příslušníků SS také unikly, ale čekala je cesta do jiného koncentračního tábora v Bergen-Belsenu. Tam už naštěstí nedošly, protože by je tam čekala poprava. Cestou byli všichni Židé kráčející na smrt osvobozeni britskými jednotkami. Jedním z vojáků, který se podílel na jejich záchraně byl John Mackay. 

John se zamiloval do Eci na první pohled

Příslušník speciální jednotky měl za sebou už mnohé a při osvobozování byl připraven na vše. Na to, že potká krásnou maďarskou dívku a zamiluje se na první pohled však nikoliv. Britská jednotka uspořádala pro zachráněné Židy velkou oslavu, kde se také tančilo. Edith padla Johnovi ihned do oka, ale styděl se ji oslovit. Vyslal proto za ní kamaráda, aby se zeptal, jestli si s Makayem zatančí. Rázná Eci ho ale poslala zpět se slovy, že si zatancuje, ale až John přijde sám. Voják se nakonec odhodlal a po prvních krocích, kdy držel dívku v náručí, věděl, že je zcela ztracen.

Neuvěřitelný příběh lásky překonal vše

Tak začala nikdy nekončící láska, která dokázala překonat všechny nástrahy světa. Po konci války neměla Eci logicky žádnou státní příslušnost, žádný pas, nic, co by prokazovalo její totožnost. To však byl ten nejmenší problém po tom, čím vším si musela projít. John by pro svou milou udělal vše. Absenci dokladů zařídil a společně s budoucí tchyní si Eci odvezl do rodného Skotska. V roce 1946 se konala svatba a od té doby se od sebe manželé nehnuli ani krok. 

Sir Nicholas Winton ožívá v novém filmu: Proč zachránce židovských dětí svůj čin 50 let tajil

Britský Schindler. Tak média často označovala sira Nicholase Wintona, bankéře, který na počátcích druhé světové války v pouhých třiceti letech zachránil 669 českých dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech. Jak se vlastně britský mladík ocitl v Praze? A proč o svém hrdinství 50 let mlčel?
svetzeny.cz

Oddanost vojáka a židovské dívky byla neskutečná

Šťastnému páru se narodily dvě děti - Peter a Sharon. Společně provozovali více než třicet let hotel Atholl Arms v Pitclochry, který koupil Johnův otec. Když už věděli, že nezvládají starost o hotel a nechtěli být na obtíž svým dětem, odebrali se do domu s pečovatelskou službou v Broughty Ferry. Tam spolu bok po boku trávili další čas a jejich nekonečná láska vháněla slzy do očí všem, kteří je znali. ‚‚John je opravdový gentleman. Pořád kontroluje, jestli je Eci šťastná a oba si navzájem stále říkají zlatíčko. Jejich oddanost je jasná každému, kdo s nimi stráví byť i jen chviličku,“ uvedla Pamela Shaw z pečovatelského domu pro deník Daily Mail.

Ruku v ruce si John s Eci prošli společným životem a v manželství strávili neskutečných 71 let. Není divu, že jejich nádherný příběh byl také předlohou pro knihu. Bohužel ani jeden z nich už nežije, Edith zemřela v roce 2017 a John o dva roky později. Jejich nehynoucí láska by ale mohla být příkladem pro všechny, že pravá láska opravdu existuje a může vás potkat i na místě, kde byste spřízněnou duši nikdy nehledali.

Zdroj článku