Přejít k hlavnímu obsahu

Kouzlo jiskření 1

Kouzlo jiskření 1

Nemusí to vždycky vypadat jako ve filmu Četník se žení. Zkrátka, netřeba zamilováním rovnou vyhodit pojistky, ale bránit se mu by byla velká škoda. Vždyť je máj, lásky čas!

Jak často se zamilováváme? To je různé, protože někdo je v tomto ohledu vnímavější, jiný chodí s klapkami na očích a má delší vedení. Záleží to na temperamentu i na okolnostech. Pokud jste někdy rozdělávali oheň, tak jistě víte, že suché dřevo vzplane snáz než mokré. Ale nakonec chytne vždycky, jen to občas déle trvá. První plamínek ovšem nezaručuje dlouhotrvající oheň. K tomu je třeba přikládat a mít připravenou zásobu paliva, protože to počáteční rychle shoří. A také se vyvarovat všeho, co by mohlo oheň uhasit. Na druhou stranu oheň nemusí, a dokonce nesmí vzniknout z každé jiskřičky – to by to dopadlo. Stejně tak není žádoucí, aby z každého zamilování vzplála láska, natož vztah. Ale i jiskřička zazáří a zahřeje, že? I když jen na chviličku…

Přirovnání k ohni není vůbec od věci, protože výraz, že mezi dvěma lidmi „přeskočila jiskra“ je snad nejběžnějším způsobem, jak popsat zamilovanost. Je to stav  prudký, žhavý, pronikavý, ale… prchavý. To sice může vyznívat trochu smutně, ale ve skutečnosti je to nadějné. Právě díky tomu se lze zamilovat často. Třeba každý den, budete-li chtít.

* Velkoformátové zamilovanosti

Většina lidí se s nimi potká nejméně jednou, ale spíše dvakrát až pětkrát v životě. Obvykle vydrží zhruba dva roky. Pak se některé z nich změní v lásku, jež může trvat dlouhá léta (třeba až do smrti, či dokonce „za hrob“). Jiné však vyšumí – chvíli to bolí, ale pak se s tím srovnáme. Navíc není vyloučeno, že s dotyčným vás ještě někdy v budoucnu svede osud dohromady a pak se zamilování může zopakovat, a třeba i s lepším koncem.

* Středně velké zamilovanosti

Trvají pár týdnů až měsíců a nejčastější jsou v mládí (i když ani starší lidé vůči nim nejsou imunní). Někdy jsou to zamilování platonická nebo dočista vysněná (třeba zaměřená na hvězdy šoubyznysu či na spolužáka, který ani netuší, že ho milujete). Jindy jde o normální milostný poměr, jemuž však dojde „palivo“, takže skončí. Jsou krásná, byť z nich někdy bolí srdce.

* Malé a ještě menší zamilovanosti

Krátké vášnivé vztahy dané většinou nějakými mimořádnými podmínkami (sněhová kalamita vás odřízne od zbytku světa, ztroskotáte na pustém ostrově nebo – prozaicky – se sblížíte na týden trvajícím pracovním školení). Jsou krásné a život je má připraveny pro každého – jen je třeba umět využít šance. Ale nedoporučuje se slibovat si od nich něco víc nebo se je snažit uměle prodlužovat.

* Kratinké neboli bleskové zamilovanosti

To jsou takové, jichž se můžete dočkat třeba každý den. Stačí se jen dívat kolem sebe a reagovat na pohledy, mimiku, gesta či slova atraktivních objektů. Na těchto jiskřeních je nejkrásnější právě to, že se z nich naprosto nic dalšího vyvinout nemusí a taky většinou nevyvine. Jsou to jen chviličky štěstí, které nám rozjasňují den, zlepšují náladu a dodávají pocit sebedůvěry.

Foto: Depositphotos (1)