Přejít k hlavnímu obsahu

Pomoc Ukrajině: Kam je možné poslat finanční příspěvek a kde nabídnout ubytování uprchlíkům

Info ikona
Žena Ukrajina

Není snad nikdo, kdo by ještě nečetl o válečném konfliktu, který se rozhořel na Ukrajině. Bohužel jeho dopady nejvíce pociťuje civilní obyvatelstvo. Je třeba Ukrajině pomoci. V článku naleznete přehled organizací, které vyhlásily sbírky na pomoc Ukrajině.

Ukrajina potřebuje naši pomoc

Není snad nikdo, kdo by ještě neslyšel o eskalaci konfliktu na Ukrajině. Ve čtvrtek 24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Jedná se o plnohodnotnou invazi, v řadě měst se ozývají výbuchy, pod palbou se ocitly vojenské objekty i letiště. Válečným konfliktem zpravidla nejvíce trpí ti nejzranitelnější – civilní obyvatelstvo. Obyvatelé Ukrajiny potřebují naši pomoc. Je pravděpodobné, že konflikt bude nadále eskalovat, a řada lidí se z Ukrajiny pokusí uprchnout. Pokud vám jejich osud není lhostejný, níže naleznete sbírky, kam je možné finančně přispět. Uprchlíkům můžete nabídnout i přístřeší.

Kam je možné poslat finanční příspěvek?

Sbírku na pomoc Ukrajině pořádá hned několik neziskových organizací. Asi nejznámější českou neziskovou nevládní organizací je Člověk v tísni. Tato organizace již před dvěma dny uvolnila milion korun na pomoc Ukrajině. Byla vyhlášena sbírka SOS Ukrajina. Všechny prostředky z této sbírky budou použity na pomoc lidem postiženým válečným konfliktem na Ukrajině. „Schopný a silný team Člověka v tísni působí na východě Ukrajiny dlouhodobě a pomáhá lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem . Jsme tedy přímo na místě. Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS UKRAJINA. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců, říká Šimon Pánek, ředitel neziskové organizace Člověk v tísni. Níže najdete příspěvek s žádostí o pomoc.

Na aktuální vývoj na Ukrajině reaguje i Český červený kříž. Níže naleznete číslo účtu a variabilní symbol sbírky Českého červeného kříže určené pro pomoc Ukrajině. Český červený kříž momentálně pokračuje v zajišťování zdravotnického materiálu, připravuje mobilní ambulance, zdravotnické stany, chirurgické sety a další nezbytné zdravotnické prostředky. Na území České republiky se také připravuje na možný příchod uprchlíků z Ukrajiny. Na svých stránkách také hodlá informovat v případě, že nastane potřeba sehnat dobrovolníky.

Do pomoci se zapojila i organizace Post Bellum. Ta již s ukrajinskými novináři a dokumentaristy v minulosti pracovala na projektu Paměť Ukrajiny, nyní se obrací na veřejnost s prosbou o finanční příspěvek, který poputuje na nákup zdravotnické pomoci a obranných prostředků. Podpořit sbírku můžete po kliknutí na tento odkaz.

Ve spolupráci s dlouhodobým partnerem, Charitou Ukrajina, pomáhá i Charita ČR. Peníze vybrané ve sbírce půjdou na bezprostřední pomoc obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou. Přispět můžete po kliknutí na tento odkaz.

Ubytování pro uprchlíky

Pokud byste chtěli pomoci uprchlíkům z Ukrajiny tím, že jim nabídnete ubytování, je třeba kontaktovat Správu uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Informace a kontaktní e-mail naleznete na stránkách Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.


Zdroje: Člověk v tísni, iDnes, Český červený kříž, Post Bellum, Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra