Promotion
Promotion

George Karbus: „Ve fotce musí být něco hlubšího.“

Promotion

Sám říkáte, že v obřích vlnách Atlantiku a v Irsku jste našel sám sebe. Odjížděl jste z Čech s tím, že něco ve vašem životě chybí?
Já si myslím, že určitě. Vždycky jsem byl dobrodružná povaha. Mým teenagerským snem byl život u oceánu a za tím snem jsem si šel. Když mi bylo dvacet, odjel jsem na Mallorku. Tam jsem asi pět let pracoval, žil u moře a také potkal svou přítelkyni Káťu. Společně jsme se pak přestěhovali do Irska. Poprvé jsem poznal sílu severního Atlantiku, která mě okouzlila.

Jaké bylo setkání s delfínem, který změnil váš život?
Začátek života v Irsku byl divoký. Trvalo nám docela dlouho, než jsme našli práci a chvíli jsme dokonce bydleli ve stanu... Pak jsme se ale usadili a začali objevovat západní pobřeží této krásné země. Při jednom z výletů jsme se dozvěděli, že v nedalekém zálivu žije přátelský delfín, který se nebojí lidí. Vydali jsme se do zátoky, a když jsme s delfínicí šli do vody, bylo to nepopsatelné. Ten zážitek byl tak výjimečný, že jsme se sem vraceli pokaždé, když to jen trochu šlo.

Jaké je plavat v blízkosti kosatek a keporkaků?
Je to něco, co dělám posledních 15 let neustále. Zkušenost s irskou delfínicí nás poznamenala natolik, že jsme později začali cestovat po celém světě, abychom viděli různé druhy delfínů a velryb. Ať už to bylo pod ledem v Rusku nebo v tmavých norských vodách s lovícími kosatkami a keporkaky, každé setkání od Severního pólu po Jižní Pacifik bylo naprosto úžasné a unikátní.

Co je pro fotografa nejdůležitější pro pořízení opravdu dobrého a silného snímku?
S příchodem digitální techniky se fotografie zjednodušila a zpřístupnila všem. Dobrý snímek už tedy dávno není o dobré expozici nebo ostrosti, protože v dnešní době už ostrý a dobře exponovaný snímek dokáže vytvořit téměř každý lepší foťák. Do toho zapadá volba objektivu. Já osobně pracuji celý život s kvalitní zrdcadlovkou NIKON. Momentálně jsem nadšený z bezzrcadlovky Nikon Z7, která je technicky úžasná a dokonce i lehká, skladná, skvěle se s ní cestuje. Dobrá fotka je o kompozici a o rámování. Hlavně je to ale výběrem momentu. Kromě toho je pro každého fotografa nesmírně důležité, aby fotil to, k čemu má osobní vztah. Jedině tak je možné, aby zachytil něco unikátního. Ve fotce musí být něco hlubšího – cit, láska.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

@svetzeny

Promotion
Promotion
Promotion