Přejít k hlavnímu obsahu

Helen Stanku: Na Hromnice o hodinu více, ale to není všechno

Druhý únorový den slavíme Hromnice. Víte co tento svátek znamená? Hromnice mají spoustu podob. Jsou především začátkem pohanského roku. A jistě vás nepřekvapí, že rok začínal právě proto, že přibylo světlo. V únoru se taktéž začínají rodit mláďata a příroda se pomalu probouzí k novému ročnímu koloběhu života.

Symboly svátku Imbolc 

Začněme u toho, co je nám blízké – jak slavili staří Slované. Jejich božstvům vládl Perun, který vládl bleskům a hromům. A právě první zahřmění a zablesknutí mělo symbolicky ukončit vládu zimy. Po něm se lidé dali do úklidu, vyhánění zlých duchů a péče o půdu.  

Keltové slavili Hromnice celé dva dny a svátek nazívali Imbolc. Prakticky šlo ale o stejný důvod – začátek. A jejich oslavy byly opravdu působivé. Zaprvé trvaly dva dny, protože se zahajovaly už prvního února a zadruhé byly jejich součástí zasvěcovací rituály pro nové adepty čarodějnictví. Patronkou Imbolcu je bohyně Brigid. Její jméno znamená Vznešená. Tato Irská bohyně pečuje o kovářství, plodnost, dobytek, úrodu, věštění i básnictví.  

U katolíků se slaví Hromnice jako svátek Očištění panny Marie. Právě v tento den prý ukončila šestinedělí po porodu Ježíše Krista. Proto 2. února zapalujeme svíčky posvěcené v kostele. Na počest příchodu světla, jak ve spirituálním, tak v praktickém slova smyslu. Svíčky hromničky by nás měly ochránit před nebezpečím přírodních živlů a jejich rozmarů. 

Rituály na Hromnice

Ve všech kulturách vždycky měl při oslavách Hromnic významnou úlohu oheň. Ať už v jakékoliv podobě, od největších hranice, přes krby až po svíčky. A spalovalo se to, co už bylo nepotřebné, jako symbol toho, že do nového období vstupujeme očištění. S Hromnicemi jsou svázané i další rituály. Víte, proč se říká, že bychom si měli zamést před vlastním prahem? Právě proto, abychom se očistili. Ostatně vymetáním zimní špíny bychom měli nejen uklidit, ale i zbavit se zlých duchů, kteří nám berou energii a škodí. Takže se na začátku února nastartujeme k lepším časům.  

Kariérní horoskop 2021: Jak se vašemu znamení povede v práci podle hvězd

Kdy byste měla v práci zabart a kdy si budete moci v práci odpočinout, protože získáte přirozený respekt kolegů? Všimnou si letos lidé na správných místech ve správnou chvíli, kolik energie do svého zaměstnání vkládáte?
svetzeny.cz

A jaké Hromnice máme čekat letos dle výkladu karet?

Výklad z mariášek na sedm na Hromnice 2021:

Osmička žaludská ukazuje na počáteční dobré energie a příznivou auru dne. Spodek žaludský a sedmička s osmičkou listovou věští dobře postavenou komunikaci. Nebude tedy problém si zjistit vše, co potřebujete. Devítka kulová ukazuje menší cesty pro zajištění spokojenosti a harmonie(sedmička a desítka srdcová), třeba půjde o nějaký nákup aby vašim miláčkům nic nechybělo, závěr ukazuje sedmička žaludská jistou pachuť a rozladění a to může být způsobeno tím, že si spojíte jisté informace, které vám dala sedmička listová a začnete moc kombinovat se sedmičkou žaludskou a možná budete střežit nějaké své osobní milostné tajemství a na oko budete házet pozornost na jiné aspekty dnešní doby, které mohou leckdy iritovat?

Nicméně podle astrologie nám pomohou harmonické trigony Luny s Jupiterem a Sluncem zachovat rovnováhu i tam, kde člověk obvykle ztrácí rozum. Když už je ta Luna v harmonických Vahách a Slunce stále ve svobodomyslném Vodnáři.


O autorce:

Kartářka a vědma Helen Stanku pocházím z rodu ve kterém nebyla nouze o mágy a vědmy, ale také o loutkaře a akrobaty. Helen je z rodiny, kde se dědí řemeslo, ale především otevřená 7. a 6. čakra, díky které může nejen vykládat osud, ale otevírat lidem širší intuici čili aktivovat třetí oko. „S kartami je dobré se spřátelit, karty potom oplácejí s láskou a ukazují okolnosti, které se později stanou“, vysvětluje Helen Stanku. www.dobrakartarka.cz

Čakry: Bolí vás záda, máte střevní potíže, deprese? Takto vypadá zablokovaná kořenová čakra. Uvolnit si ji můžete sami

První, tedy základní kořenová čakra je součástí 7 čaker, tedy energetických center našeho těla. Jsou to jakési rotující víry a mají za úkol udržovat v harmonii celý náš organismus. Jsou tu ovšem určité vnější vlivy, které je blokují a pak se nám mohou projevit jako různé duševní i fyzické choroby. První čakře se ne nadarmo říká kořenová nebo základní, přes ní totiž proudí energie do ostatních čaker a má tak naprosto zásadní vliv na jejich správné fungování.
svetzeny.cz

Čínský horoskop 2021: Rok kovového Buvola s sebou přináší řád a ozkouší naši píli

Co si pro nás připravil na tento rok kovový Buvol, který přebírá vedení v Čínském horoskopu? Připravte se na to, že letošní rok, bude zkouška.
svetzeny.cz