Přejít k hlavnímu obsahu

Rodič za mřížemi: Jak může uvěznění jednoho z rodičů dlouhodobě ovlivnit život dětí a celé rodiny

Do pořadu Na kafeečko webu Lifee.cz tentokrát zavítala modelka Lucie Křížková spolu se svým manželem Davidem. Ten se v pořadu Miluše Bittnerové Na kafeečko rozpovídal mimo jiné o tom, jak vypadaly dva roky jeho života ve výkonu trestu. Ač byl tento případ hojně medializován, jsou věci, které před kamerou neřeknete. Absence jednoho rodiče, který si odpykává trest, je pro celou rodinu neskutečně náročná.

"Já teď k tomu přistupuji tak, že si věci mnohem víc užívám a mám se nejlépe z celého svého dosavadního života," svěřila se Davidova manželka Lucie v pořadu Na kafeečko moderátorce Milušce Bittnerové. Pro Lucii jako pro manželku a matku jejich dvou dětí byla celá situace opravdu náročná. Přesto ji dnes bere s humorem, a dokonce by si přála třetí dítě. "Já bych moc chtěla, ale David už se na to moc necítí. Už si přijde jako velký kluk. Moc velký. No, je to ožehavé téma. Ale v pohodě! Je to otázka, již řeší lidé, kteří už mají starší děti – že je vlastně fajn, když jsou ty děti starší," uvedla Lucie. 

Mohlo by se vám líbit

5 výchovných zásad jak se stát úspěšným rodičem

Moderní výchova vyžaduje od rodičů, aby byli nejen učiteli, ale i průvodci a podporovateli svých dětí. Víte, jak mohou rodiče tuto roli efektivně zastávat? Psychoterapeutka představuje několik klíčových zásad, které mohou formovat úspěšnou výchovu.
svetzeny.cz

Mnoho emocí naráz

Pokud se jeden z rodičů nečekaně ocitne ve výkonu trestu, trpí tím po emoční stránce celá jeho rodina. "Člověk, který má za sebou skvělou práci, rodinu a děti, ví, jak chutná dobré víno a jídlo, cestuje a užívá si svobodu, tak ten tam trpí. A potom samozřejmě sejde," uvedl v pořadu na Kafeečko, Luciin manžel, David Křížek. Takový stav emočně semele všechny, kteří jsou součástí celé situace. Největší dopad pak tato zkušenost má samozřejmě na děti, které kromě toho, že postrádají milovaného tatínka nebo maminku, nemusí plně chápat, o co jde a proč zrovna oni najednou žijí pouze s jedním z rodičů. Tyto negativní emoce je mohou silně ovlivnit v jejich dalším životě. 

 

Jak to sdělit dětem

Fakt, že se jeden z rodičů z nenadání ocitne ve vězení, je sám o sobě náročný. Přesto je nutné situaci, která vznikla, správným způsobem vysvětlit dětem. V tomto ohledu se Lucie Křížková příliš nezapojovala a vysvětlení nechala na Davidovi. "Určitě to nebylo jednoduché. S Lolou jsme jednali jinak než s Davčou, protože ten už byl velký. Ale já to nechala na Davidovi. Nechtěla jsem to řešit sama."

Své tehdy čtyřleté dceři situaci vysvětlili tak, že tatínek je pryč kvůli práci a domů tak může jezdit pouze jednou měsíčně. Sdělení je podle odborníků tím nejvíce důležitým aspektem této situace. Je nutné být citliví a empatičtí, abychom jako rodiče dítě po emoční a psychické stránce nijak neohrozili. 

S tím souhlasí také Marcella Moslow, certifikovaná terapeutka na trauma, která uvedla: 

"Nejlepší je začít s dítětem rozhovorem přiměřeným jeho věku. Mlčení nebo lhaní o situaci může poškodit schopnost dítěte vyrovnat se se ztrátou. Pokud dítěti, které máte v péči, neřeknete pravdu, může se to dozvědět od někoho jiného, ze zpráv nebo ze sociálních médií, což by zase mohlo poškodit důvěru, kterou k vám má, a mohlo by ho to přimět k tomu, aby se od vás distancovalo."

 

Mohlo by se vám líbit

Syn slavných rodičů Jáchym Kraus: Vyrostl v pořádného fešáka a místo maminky Ivany Chýlkové se o něho stará exotická krasavice

Jako malý kluk si Jáchym Kraus (26) pořádně vychutnával světla kamer a pozornost dospívajících slečen. Po rodičích totiž podědil herecký talent a hned se uchytil na televizních obrazovkách. Nakonec však mladému muži učarovala svoboda cestování a dobrodružství. Maminku Ivanu Chýlkovou (60) s tatínkem Janem Krausem (71) vídá párkrát do roka, ale už jim stihl představit svou exotickou partnerku, která pochází až z Indonésie. S Jáchymem sdílí stejnou vášeň pro kočovný život po krásách všech koutů světa.
svetzeny.cz

Jaké hrozí následky

Pokud se jeden z rodičů ocitne za mřížemi, podle studií je tento fakt ohrožením především v emoční a sociální rovině. Laicky řečeno to může znamenat, že se dítě izoluje od svého okolí a v budoucnu bude mít problémy s navazováním vztahů. Může být také špatným rodičem. 

V některých případech si děti mohou vytvořit negativní názor na autority, tedy i rodiče, který s nimi zůstal doma a dělá vše proto, aby byly co nejvíce spokojené. I z tohoto důvodu je s dítětem nutné mluvit. Pokud to není ve vašich silách, nemějte strach oslovit odborníka, který vám s tím pomůže. Je třeba myslet i na to, že dítě, jehož rodič je ve vězení, má vyšší pravděpodobnost být jako plnoletý na stejném místě. 

Mohlo by se vám líbit

Špitál neviňátek. Dospělosti se dožilo minimum odložených dětí, rodiče se s nimi už nikdy nesetkali

Život opuštěných dětí býval vždy obvykle plný utrpení. Ve středověku často sirotci i v útlém věku končili na ulici, v lepším případě se dostali pod ochranu církve, která hrála v péči o opuštěné děti zásadní roli. Ani za zdmi klášterů však nečekal opuštěné děti žádný med. Dospělosti se jich dožívala sotva polovina. Jak vypadal jejich život?
svetzeny.cz

Dostatek lásky

Co tedy v takové situaci máme dělat? Dítěti nejvíce pomůže, když od obou rodičů a zbytku rodiny bude dostávat co nejvíce lásky. Jakmile se dítě cítí milované, všechny problémy snáší lépe. Rodič, který zůstane doma, by se měl také postarat o to, aby docházelo k pravidelnému kontaktu s uvězněným rodičem, například prostřednictvím telefonátů, dopisů nebo návštěv. To nejenže pomůže i nadále budovat pouto mezi rodičem a dítětem, zároveň poskytne dítěti pocit stability. Uvěznění rodiče může mít na život jeho dětí zničující dopad, ovlivnit jejich emocionální pohodu, každodenní život a vyhlídky do budoucna. Nejdůležitější je v tomto směru komunikace a dostatečné množství lásky. 

Záleží vám na zdraví těch nejmenších? Pak si rozhodně nenechte ujít článek: Úzkost a deprese sužují i školáky: Odbornice radí, jak poznat, že dítě něco trápí

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: