Přejít k hlavnímu obsahu

Jeskynní lidé: Jak pečovali o vztahy naši předkové. Některé z metod bychom měli praktikovat i dnes

Vztahy poslední roky hodně poznamenaly technologie a především sociální sítě. Lidé na nich tráví někdy až nezdravě mnoho času, navíc sledováním mnohdy nekvalitního obsahu. Porovnávají se s druhými nebo hledají nové přátele. A samozřejmě zcela jinak, než tomu bylo u našich pra- prapředků. Jak se seznamovali jeskynní lidé a co bychom se od nich mohli naučit i my?

Rozptýlení a odloučení mezi páry jsou velmi rozšířené a mnozí za viníky označují moderní technologie a sociální média. Například Facebook se uvádí jako příčina jedné třetiny rozvodů. Textové zprávy nahradily flirtování, emotikony vyjadřují naše emoce a soukromé okamžiky se stávají veřejnými aktualizacemi na Instagramu a Twitteru.

Stále častěji se stahujeme do svých notebooků a hledáme potvrzení od "přátel", zatímco naši partneři sedí vedle nás a jsou opomíjeni. Pokud takto vypadá pokrok, není divu, že se cítíme osamělejší než kdykoli předtím a že tolik vztahů selhává. Právě díky sociálním sítím je dnes seznámení se s lidmi prakticky z celého světa snadno dostupné. Jenže mnohdy můžeme naletět a neosobní konverzace či lživé profily vybízejí k tomu, že to prostě nevyjde a my budeme zklamaní.

Možná je na čase ustoupit od technologií a vzít si příklad z našich lovecko-sběračských předků, kteří měli překvapivě pokrokové způsoby, jak pěstovat šťastné vztahy.

Chránili se a bránili

Při udržování zdravých vztahů mohou být moderní technologie spíše na škodu. Možná je načase je odložit a sáhnout do dob našich předků. Jak pečovat o vztahy a co si odnést z doby jeskynních mužů?

Základním kamenem kultury našich předků, lovců a sběračů, byla vzájemná ochrana. Žili obvykle v tlupách a kmenech, kde měl každý člen své místo a svou práci. Podle potřeby se zapojil do činnosti kmene a měl k němu i svou odpovědnost. Navzdory všeobecnému přesvědčení jeskynní lidé netahali ženy za vlasy. Místo toho se soustředili na vzájemnou ochranu v rámci svých kmenů. Tato touha po bezpečí se nezměnila; zůstává základní potřebou vztahů i dnes.

Touha cítit se bezpečně je stále jednou ze základních potřeb. Dát partnerce nebo partnerovi pocit, že je o něj skutečně postaráno, umí udělat ve vztahu divy.

Kdy vám naposledy dal váš partner najevo, že o vás pečuje a chrání vás? Není to jen věc fyzické ochrany - důležitá je také péče o emoce a zranitelnost partnera. Dávejte na sebe vzájemně pozor.

Prožívali daný okamžik

Sociální sítě mají schopnost dát lidem na celém světě vědět, co se u vás momentálně děje, jak se cítíte a co prožíváte. A lidé se tak naučili životní okamžiky sdílet veřejně, mnohdy i takové, které by si měli nechat pro sebe. 

Naši předkové sdíleli svůj život s mírou. I když byli možná původními uživateli sociálních médií se svými jeskynními malbami, většinu svých zážitků prožívali v daném okamžiku a sdíleli je pouze se svými nejbližšími společníky. Možná je na čase zamyslet se, jestli si jeden večer neužijete jen spolu, bez sdílení, živého vysílání a lajkování fotek dalších lidí. Navrátí se ona intimita, vzájemné sdílení, a hlavně si budete s partnerem mnohem blíže, přítomni v daném okamžiku. Tady a teď.

Mohlo by se vám líbit

Co muži miluji na ženách? Zaměřte se na tyto 3 věci, které je okamžitě upoutají

Pokud si myslíte, že muže na ženách zajímá jen jejich krása, správné míry a dokonalé vlasy, pak jste na omylu. Prvoplánově krásné ženy sice na první pohled upoutají mužskou pozornost, ale ve skutečnosti je přitahuje úplně něco jiného.
svetzeny.cz

Dělali vše společně

Partneři se mohou ve vztahu vzájemně cítit nedoceněně, protože jeden má pocit, že dělá víc než ten druhý. Život je plný těžkostí a zodpovědnosti, dnes se lidé nemusejí na společném vztahu a domácnosti podílet stejně. Předkové věděli, že o úkoly a život se musejí podělit. Neměli nejspíš žádné pevně rozdělené povinnosti, v té době možná ani role, a přesto každý věděl, co má dělat.

Je důležité na společných cílech a snech pracovat, neusnout na vavřínech. Dejte partnerovi vědět, že si vážíte jeho snahy, úsilí a práce, všeho, co pro vás dělá. Mnohdy stačí druhému vyslovit uznání.

Trávili čas venku

Naši předkové trávili hodně času venku. Skoro celé dny pobývali blízko přírody a také blízko sebe. Komunikovali spolu napřímo, trávili společně čas při práci. To je na hony vzdáleno dnešním moderním zvykům a neustálému sledování mobilního telefonu, kdy partneři sice sedí vedle sebe, ale sledují obrazovku nebo zírají do mobilu. Naši předci spolu jedli, vařili, pracovali, trávili společně spoustu času, a navíc venku, na vzduchu a v přírodě.

Mohlo by se vám líbit

Věci, které muži na ženách nesnášejí: Možná je děláte také a nevíte o tom

Snad každý člověk má nějaký ten zlozvyk nebo věc, kterou na sobě sami nemají rádi. Někdo si kouše nehty, jiný zase cvaká propiskou nebo vrže zuby. Je spousta zlozvyků a maličkostí, které vás na rodině, kamarádech nebo partnerovi štvou. Ženám u mužů vadí například poházené oblečení, ponožky všude, kam se podíváte nebo neustálé přepínání programů v televizi. Co vadí mužům na ženách?
svetzeny.cz

Intimní chvilky

Ani intimitě se naši předci samozřejmě nevyhýbali. jejich intimní schůzky určitě nezačínali sushi, kaviárem a šumivým vínem, ale byly méně divoké, násilné a nepřátelské, než jsme si mysleli. Zajímavé je i to, že jeskynní ženy iniciovaly intimní styk stejně často jako muži a díky jejich zostřeným smyslům byl smyslnějším zážitkem. Přeneste to i do své moderní ložnice tím, že se naladíte na partnerovy zvuky, vůně a pohyby. Intimita vzkvétá, když se dostaneme z hlavy do těla. Naši předkové navíc sdíleli každodenní úkoly společně, což posilovalo jejich vazby.

Christopher Ryan a Cacilda Jethá ve své knize Sex at Dawn (Sex za úsvitu civilizace) odhalují, že naši předkové byli rozhodně promiskuitní a polyamorní, ale kooperativní. Navíc měli zostřené smysly a jednotlivé věci více prožívali. Pomáhalo jim to přežít v drsném a neustále se měnícím prostředí, a rovněž ovlivňovalo jejich intimní chvilky: stal se z nich smyslovější zážitek.

GALERIE: Od pravěkých jeskynních lidí se můžeme mnohé naučit
Zdroj článku