Přejít k hlavnímu obsahu

Nábytek na splátky? Bydlíte pohodlně a vyzrajete na inflaci

Info ikona
Nábytek

Vybavení domácnosti novým nábytkem může být finančně náročné. To ale neznamená, že musíte obětovat pohodlí, kvalitu a styl. Nákup nábytku na splátky či s pomocí běžné půjčky, nabízí dostupné řešení, jak si zařídit domov kvalitně, bez čekání, a ještě se ubránit inflaci.

Proč zvážit také nákup nábytku na splátky?

Důvodů pro nákup na splátky, a nikoliv za hotové, je hned několik. Níže uvádíme čtyři nejdůležitější:

1. Nakoupit můžete ihned, a za nižší cenu

Nejprve si našetřit? Jak jistě známo všem, úspory nám neustále požírá inflace. Tomu se lze bránit jen tím, že budeme investovat. Jenže když se chystáme v blízkém období pořizovat nový nábytek, investování peněz určených k tomuto nákupu nedává smysl. Investice, abyste minimalizovali jejich rizika, musejí být dlouhodobé.

Proto nezbývá, než nechat peníze ve spoření, kde ovšem zhodnocení zdaleka nedosahuje tempa inflace. Navíc ceny v obchodech neustále rostou. Takže než našetříte, už může být vysněný nábytek jednak doprodaný, jednak stát o tisíce korun víc. Když ho koupíte teď, pořídíte ho za nižší částku než v budoucnu.

Výhodnějším se tak může stát okamžitý nákup na splátky. Jednak nemusíte na nic čekat, jednak se dají úspory investovat, a o výnosy z investic si snížit náklady na půjčku. Plus teď nakoupit za cenu, která je nižší, než kolik bude nábytek stát v budoucnosti.

2. Netřeba ustupovat od požadované kvality a stylu

Když nejprve spoříte, musíte výběr nábytku přizpůsobit částce, jakou jste dokázali „dát dohromady“. To často znamená slevit z kvality, z provedení, ze stylu. Když sáhnete po nákupu na splátky, netřeba z kvality nijak slevovat. Kvalitnější nábytek vám i déle vydrží, čímž si ušetříte další výdaje v budoucnu.

3. Nepřipravujete se o finanční rezervu

Velkým jednorázovým výdajem (při nákupu za hotové) se připravíte o značnou část své finanční rezervy. Náklady na pořízení nábytku ponesete celé najednou, vaše úspory se nebezpečně sníží. Při využití možnosti splátek je tomu naopak: cenu nábytku rozložíte do delšího období, takže si každý měsíc odkrojíte ze své „kasičky“ jen drobný díl.

4. Půjčka se dá přizpůsobit, v čase ji měnit ve svůj prospěch

Nákup na splátky (vázaný úvěr), ale i nákup s využitím běžného úvěru (půjčky) se dají přizpůsobit vašim aktuálním možnostem. Můžete uhradit akontaci (část ceny), ale nemusíte. Splátky si můžete nechat nastavit podle toho, jaké tempo zvládnete bezpečně „utáhnout“. A v čase je měnit.

Mnohé půjčky nabízejí bezplatnou změnu tempa splácení, a to jak v podobě vyšší mimořádné splátky (předčasné splacení), tak třeba snížení splátek, a tím i rozložení půjčky do delšího období.

Když splácení úvěru klesne tržní úroková míra, a půjčky se tedy budou poskytovat levněji, můžete výhodně refinancovat. Tím si snížíte celková náklady na úvěr i měsíční splátku.

Ti nejvstřícnější poskytovatelé dovolují jednou až dvakrát v roce bezplatný odklad splátky. Tato možnost se hodí, když se vám sejde víc výdajů najednou, a vy se nechcete zcela vyčerpat z finanční rezervy (jen pozor, odklad splátky se eviduje v úvěrových registrech, ovlivní vaši platební historii).

 

Info ikona
Nábytek

Na splátky se dnes dá nakoupit dvěma cestami

Abychom ale nezůstávali jen u obecností, podívejme se detailněji na obě cesty, kterými se dá nábytek na splátky pořídit. Tou první je vázaný úvěr: nákup na splátky, s kompletním vyřízením přímo u obchodníka. Druhou cestou je běžná půjčka, kterou si online sjednáte (nejlépe) na účet, a z níž pak v obchodě nábytek zaplatíte.

První cesta: nákup na splátky, aneb účelový a vázaný spotřebitelský úvěr

Nákup na splátky vám zprostředkují přímo v obchodě s nábytkem. Zde mají připravenou smlouvu s poskytovatelem úvěru, a tu s vámi uzavřou. Na základě smlouvy si nechají od poskytovatele úvěru zaplatit za vámi vybraný nábytek, a vy následně budete poskytovateli splácet. Na první pohled snadné, ale často málo flexibilní.

Vázané úvěry bývají už dopředu nastavené, s minimální možností odchylky. Navíc musíte projít více obchodů s nábytkem a zjistit, jaké jsou u nich možnosti nákupu na splátky. A to vás dost zdrží. Podmínky vázaného úvěru jsou u některého prodejce zveřejněny s dostatečnými podrobnosti, někde nikoliv, což ještě komplikuje výběr. To vše stojí čas, který není každý ochoten obětovat.

Druhá cesta: běžná neúčelová půjčka

Naproti vázanému úvěru (k nákupu na splátky) je běžná půjčka jednak flexibilnější (více se vám přizpůsobí), jednak si nabídku jednoduše a rychle porovnáte. Stačí využít online srovnávače půjček, například Bezvamoney.cz.

Proč právě tento srovnávač? Důvody jsou minimálně dva:

  • Bezvamoney.cz jednak nabízí možnost porovnat si na jednom místě pestrou paletu bankovních i nebankovních úvěrů, a to podle jasných kritérií a parametrů.
  • Jednak si tu můžete projít odborné a detailní recenze jednotlivých půjček, z nichž se snadno a rychle dozvíte, co od půjčky čekat, kolik vás bude stát, ale i jak se poskytovatel postaví k nestandardním situacím.

Půjčka se tu dá rovnou vyřídit online, s výplatou do několika minut; u bankovních úvěrů do jednoho pracovního dne. V případě vyšších bankovních půjček počítejte s výplatou peněz zhruba do jednoho týdne. Peníze z půjčky můžete použít jakkoliv, doplatit z nich třeba ještě i domácí textil, dekorace a další drobnosti.

 

Info ikona
Nábytek

Pamatujte: zadlužení za každou cenu není dobrý nápad. Podle čeho se rozhodnout?

Ne vždy je dobrá doba na zadlužení se pro nákup nábytku, či čehokoliv jiného. Například když už vyhovující nábytek máte, takže by šlo jen o pořízení většího luxusu. Nepůjčujte si ani v situaci, kdy si nejste jisti stabilitou svých příjmů, nebo když předem víte, že váš aktuální příjem na splátku nevystačí.

Dalším varovným signálem proti zadlužení je nedostatečně vysoká finanční rezerva na případné další (a nutné) výdaje. Otázkou, kdy má půjčka smysl, a kdy naopak ne, se dopodrobna zabývá tento článek. Jistě vám v konkrétním rozhodování může dost pomoci.