Přejít k hlavnímu obsahu

Neodolatelný Paul Newman: Hollywoodský idol se slovenskými předky mohl mít každou, byl však ukázkově věrný. Syn mu zemřel na předávkování

Jeho pronikavý pohled krásných modrých očí a charismatický úsměv si podmanily miliony diváků. Ale Paul Newman nebyl jen hollywoodskou hvězdou, byl to muž s hlubokým smyslem pro spravedlnost, vášní pro závodění a srdcem otevřeným pro pomoc druhým. Jak se obyčejný kluk z Ohia dostal na stříbrné plátno?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Paul Leonard Newman se narodil 26. ledna 1925 v dobře situovaném předměstí Clevelandu Shaker Heights v Ohiu. Jeho otec Arthur byl židovského původu a vlastnil obchod se sportovními potřebami, zatímco matka Theresa pocházela z katolické maďarské rodiny, jejíž kořeny sahaly až na Slovensko. Její záliba v umění a divadle zřejmě sehrála důležitou roli v Paulově prvním kontaktu s jevištěm, už jako malý kluk účinkoval ve školních představeních a divadlo ho fascinovalo.

Neschopný voják Paul Newman

Jeho dětství nebylo poznamenáno žádným dramatickým zvratem, ale už tehdy se formovala Newmanova povaha, plachá, přemýšlivá, s ironickým nadhledem a nedůvěrou vůči autoritám. Byl to typický „hezoun z plakátu“, ale s duší outsidera, což ho později odlišovalo od jiných hollywoodských krasavců. Raději než lumpárny s kamarády měl čtení knih a i když ho matka nutila chodit ven, vždy se raději někde schoval s knihou. A tak ho maminka přivedla k divadlu.

Ve škole se nijak zvlášť neprojevoval. Na Ohio University studoval krátce, než přišla válka a Paul byl povolán do armády. Tak trochu se mu splnil sen o létání, po kterém toužil odmalička. Nakonec mu ale zabránila barvoslepost, kvůli které nebyl přijat do pilotního výcviku, místo toho působil jako radista na torpédových bombardérech v Pacifiku. Sám ale přiznával, že byl neschopný a hloupý voják, který byl ve válce úplně k ničemu. Proto ho v roce 1946 raději armáda s pěti vyznamenáními poslala do výslužby. Druhá světová válka Newmana nepoznamenala traumatem, ale naučila ho pokoře. Po návratu domů se zapsal na Kenyon College, kde studoval drama.

Mohlo by se vám líbit

Neodolatelný Steve McQueen: Jako dítě válčil s pouličními gangy, skončil v pasťáku. Miloval ženy, auta a kokain, kolegové ho nesnášeli. S Paulem Newmanem se poprali

Miláček žen a idol mužů Steve McQueen byl mužem plným rozporů. Jeho životní cesta vedla od problematického dětství přes vojenskou službu až po hollywoodskou slávu a tragický konec v mexické nemocnici. Jeho životní příběh měl řadu vroubků, přesto si hvězdný herec získal uznání veřejnosti a jeho jméno je známé i pětačtyřicet let po jeho smrti.
svetzeny.cz

Zpět na jeviště

Po smrti otce v roce 1950 zkoušel na chvíli převzít rodinný obchod, ale velmi brzy pochopil, že obchodování není jeho cesta. Vydal se proto do Yale School of Drama, kde získal pevnější herecký základ, a následně zamířil do samotného epicentra americké herecké tvorby, do Actors Studio v New Yorku. Tam studoval pod vedením Lee Strasberga a Elie Kazana a právě zde se naučil chápat herectví jako psychologickou sondu, ne jako povrchní předvádění.

Jeho začátky na Broadwayi nebyly snadné, ale zlom přišel s inscenací Picnic v roce 1953. Publikum si okamžitě všimlo jeho přirozeného šarmu, ale kolegové si ho vážili hlavně kvůli jeho profesionalitě. Neopíjel se po premiérách, nepomlouval, neintrikoval. Byl „ten tichý typ“, který si šel svou cestou. Ač měl vizáž hollywoodského idolu, nikdy si nepotrpěl na večírky a slávu.

Mohlo by se vám líbit

Krásná Geneviève Grad: Mohla z ní být Angelika, skončila po boku monstra. Co dnes dělá dcera četníka Cruchota ze Saint Tropez?

Rozpustilá série komedií o francouzských četnících ze Saint Tropez baví diváky už šedesát let. Hlavní hvězdou je pochopitelně četník Cruchot v podání Louise de Funese, málokdo ale zapomene na jeho rozpustilou dceru Nicole v podání herečky Geneviève Grad, která dokonce nazpívala i průvodní píseň Douliou Douliou Saint Tropez. Proč utekla před světem?
svetzeny.cz

Hollywoodský debut a Newmanův rychlý vzestup

Jeho filmový debut Stříbrný kalich (1954) byl podle jeho vlastních slov „nejhorší film 50. let“. Newman se za něj celý život styděl, dokonce se v novinách omlouval lidem, kteří ho museli vidět. Ale následné role už ho stavěly mezi elitu: Někdo tam nahoře mě má rád, Kočka na rozpálené plechové střeše, Kolt pro leváka, Hud nebo kultovní Frajer Luke byly důkazem, že má nejen charisma, ale i hloubku.

Newman dokázal vytvořit postavy mužů na pokraji zhroucení, osamělých a vzdorujících systému, sám říkal, že má slabost pro „ztracence s hlavou plnou vzteku a smutku“. Byl skvělým hercem, kterého chtěli obsadit všichni v Hollywoodu a k tomu disponoval vzhledem, jemuž podléhaly tisíce žen, nebylo proto divu, že mu sláva na čas vlezla do hlavy. Je to k nevíře, ale modrooký sympaťák byl svého času mezi kolegy považován za arogantního namyšlence, se kterým neradi spolupracovali. Naštěstí šlo jen o přechodnou fázi.

Mohlo by se vám líbit

Charismatický Jiří Bartoška: Barťák „nabaloval” svou ženu společně s Bolkem Polívkou. Na uměleckou školu ho přihlásily dvě známé herečky

V našem uměleckém rybníčku najdeme herce, kteří s věkem zrají jako víno. Prim rozhodně drží Jiří Bartoška (78). Prezidentovi karlovarského filmového festivalu šediny sluší a přidávají mu na charismatu. Nebýt dvou známých hereček, filmový svět by o Barťákovi (jak mu všichni říkají) nevěděl, a to by byla velká škoda. Ozdobou po jeho boku je pak bezmála padesát let neméně elegantní dáma, kterou kdysi okouzlovali i s parťákem Bolkem Polívkou.
svetzeny.cz

Životní láska Joanne Woodward

Paul Newman byl skvělá partie. Pohledný, urostlý, chytrý, budoucí hvězda. Ženy mu padaly k nohám a on si mohl užívat, dopadlo to ale tak, že se záhy zamiloval a oženil. Jeho první manželka Jackie Witte byla přesný opak jeho fanynek. Neuháněla ho, naopak, nechala ho, ať se snaží on. A to Paula dostalo natolik, že se do vysoké blondýnky zamiloval. Brali se v roce 1949 a krátce po sobě si pořídili tři děti.

Ještě během působení na Broadwayi se však Paul seznámil s herečkou Joanne Woodward. Ačkoliv to mezi nimi po počáteční averzi už tehdy jiskřilo, slíbili si, že zůstanou přáteli a těmi také několik let byli. Svého času se téměř neviděli, když se ale při natáčení setkali znovu, vášeň a přitažlivost, které mezi nimi panovaly, už nešlo zastavit. Pochopila to i Paulova manželka Jackie, která poznala, že herec už není takový, jaký býval.

Paul se tedy rozvedl, nikdy si ale nepřestal vyčítat, co svojí první rodině provedl. Přesto však s Joanne prožil krásných padesát let. Ačkoliv o něm kolovala spousta historek o jeho nevěrách jak se ženami, tak s muži, on miloval jen svoji ženu. Spolu tvořili jeden z nejstabilnějších párů Hollywoodu, bez skandálů, bez rozchodů, bez hysterických titulků. Měli tři dcery a Paul měl další tři děti z prvního manželství s Jackie Witte. Syn Scott zemřel na předávkování drogami v roce 1978, což Paula hluboce zasáhlo a přimělo ho založit nadaci na pomoc mladým lidem závislým na drogách. Smrt svého syna si do smrti vyčítal a ptal se sám sebe, proč pro něj neudělal něco víc.

Mohlo by se vám líbit

Urostlý Jean-Claude Van Damme: Krom karate trénoval balet, angličtinu se učil z kreslených seriálů. Zlomily ho drogy a bipolární porucha

Na konci osmdesátých a počátku devadesátých let patřil mezi přední akční idoly. Stallone se Schwarzeneggerem už začínali mít svůj věk a Jean-Claude Van Damme byl na počátku kariéry, navíc pohlednější než jeho starší kolegové. A tak se mu od počátku dařilo, přesto v jeho kariéře nastal zlom, který ho na pár let z Hollywoodu vyřadil. Co dělá dnes?
svetzeny.cz

Dobré srdce na prvním místě

Málokdo ví, že Paul Newman byl také vášnivý automobilový závodník. V 70. letech se účastnil závodů série Le Mans a ve své kategorii dokonce několikrát zvítězil. Řízení aut považoval za terapii, způsob, jak se zbavit stresu a frustrace. A pak je tu Newman’s Own, značka potravin, kterou založil v roce 1982. Všechny zisky do posledního centu šly na charitu. Za svého života daroval více než 500 milionů dolarů na projekty spojené s dětmi, zdravím a vzděláváním. Jeho letní tábor pro vážně nemocné děti Hole in the Wall Gang Camp funguje dodnes. Podporoval veřejně homosexuály i manželství stejnopohlavních párů, angažoval se i v politice.

Bylo mu už přes osmdesát, když veřejnost začala pozorovat, že vždy urostlý herec hubne a začíná vypadat nezdravě. Brzy vyšla na povrch zpráva, že Paul Newman jakožto celoživotní kuřák bojuje s rakovinou plic. Podstoupil drastickou léčbu i operaci, během které mu byl odstraněn nádor i část plíce, nakonec si ale řekl, že jeho čas už vypršel. Oslavils manželkou zlatou svatbu a poté byl odvezen na ranč do Connecticutu, kde ve společnosti své milované Joanne a dětí ve věku třiaosmdesáti let 26. září 2008 zemřel.

Zajímají vás slavné osobnosti? Přečtěte si, jak se hollywoodská princezna Grace Kelly stala monackou kněžnou.

Modrooký Paul Newman byl idolem žen:
Mohlo by se vám líbit

Cholerický Louis de Funès: Chodil v přestrojení do kina sledovat diváky, kolegové ho nesnášeli. S prvním synem se stýkal tajně

V Česku neexistuje snad nikdo, kdo by alespoň jednou neviděl oblíbenou francouzskou sérii komedií o četníkovi ze Saint-Tropez. Obzvlášť v období totality byla na českých obrazovkách k vidění pravidelně. Četníka pak bravurně ztvárnil herec Louis de Funès, malý vzteklý mužíček, jehož povaha se v roli, která ho zviditelnila, dokonale zrcadlila. Co stálo za jeho vztekem a proč se proslavil až v padesáti letech?
svetzeny.cz
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + KOSMETIKA PURE HARMONY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + KOSMETIKA PURE HARMONY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit