Přejít k hlavnímu obsahu

Balíte si na dovolenou? Víte, jak na nic nezapomenout a zda mohou do letadla i cigarety?

Info ikona
Balíte si na dovolenou? Víte, jak na nic nezapomenout a zda mohou do letadla i cigarety?

Těšíte se na dovolenou, ale zároveň vás děsí balení? Koho ne… Příprava na cestu dokáže být pořádným oříškem, zvlášť pokud se chystáte letět letadlem. Navíc, když si chcete s sebou vzít i svou elektronickou cigaretu či přístroj na zahřívaný tabák, jako je třeba Ploom. Poradíme vám, jak na to, abyste nic důležitého nezapomněli doma a zároveň předešli případným potížím při kontrole na letišti.

Štěstí přeje připraveným. Seznam pište s předstihem

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout tomu, že na něco zapomenete, je sepsat si podrobný seznam všeho, co si chcete vzít s sebou. Nenechávejte to ale na poslední chvíli. Ideální je začít si seznam psát už zhruba týden před plánovaným odjezdem. Postupně ho pak můžete doplňovat o věci, které vás napadnou.

Dobrým tipem je také projít si v hlavě celý program dovolené a představit si, co všechno budete potřebovat. Vezměte v úvahu i různé situace a typy počasí, které mohou nastat. Do kufru si pak jako první sbalte:

* oblečení a obuv pro různé příležitosti,

* plavky, opalovací krém, klobouk a další nezbytnosti k vodě,

* kartáček na zuby, pastu, šampon, sprchový gel, holicí strojek,

* léky, které pravidelně užíváte,

* nabíječky a adaptéry k elektronickým zařízením,

* cestovní doklady jako je pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, pojištění,

* a samozřejmě peníze a platební karty.

Pokud jedete s dětmi, nezapomeňte ani na jejich specifické potřeby – oblíbené hračky, dudlíky, pleny apod. Seznam si ještě jednou projděte den před odjezdem a odškrtněte si vše, co už máte sbaleno. Hned se vám bude lépe usínat.

Přemýšlejte nad způsobem dopravy

Před balením je také potřeba zvážit, jakým způsobem se na místo dostanete. Pokud jedete autem, limity pro převážené věci nejsou tak přísné. Při cestě letadlem je však třeba dbát na řadu omezení, a to především u příručního zavazadla.

Jak správně balit elektronické cigarety a přístroje na zahřívaný tabák?

Chcete si s sebou svůj Ploom vzít do letadla? Myslete na to, že je nutné ho přepravovat výhradně v příručním zavazadle, nikoliv v tom, které si odbavujete. Baterie totiž představují bezpečnostní riziko, proto je potřeba mít je vždy pod dohledem. Stejná pravidla platí i pro powerbanky, notebooky a další elektroniku.

Pozor také na množství Camel náplní či cigaret, které si berete s sebou. V rámci EU si lze sebou zabalit až 250 gramů zahřívaných tabákových výrobků. Pokud je v jedné krabičce 6 gramů tabáku, můžete si tak sebou vzít až 4 kartony náplní.

Pokud cestujete mimo země EU, vždy si raději předem ověřte, jaké množství zahřívaných tabákových výrobků lze dovážet. Aby vás u kontroly nečekalo nemilé překvapení. Protože každá země má jiná pravidla pro dovoz tabáku.

Pro jistotu si vždy předem nastudujte aktuální bezpečnostní pravidla pro převoz věcí konkrétní letecké společnosti. Předejdete tak nemilým překvapením a zdržením při bezpečnostní kontrole.

A jak je to s kouřením v letadle? To raději ani nezkoušejte. Na palubě nesmíte používat ani přístroje na zahřívaný tabák. Počkejte si raději na přistání. Za porušení tohoto zákazu totiž hrozí vysoké pokuty.

Opakování je matka moudrosti. Takže ještě jednou…

I když máte vše důležité zabaleno, je dobré si těsně před odjezdem projít ještě jednou váš seznam a ujistit se, že jste na nic nezapomněli. Zvlášť důležité je to v případě věcí, bez kterých se na cestu vůbec nemůžete vydat – cestovní doklady, peníze, letenky či pojištění a víza. Také je vhodné překontrolovat, zda máte vypnuté všechny spotřebiče a zavřená okna.

Pak už nezbývá než vyrazit vstříc novým zážitkům! Ploom vám bude dělat věrného společníka, s kterým si každý okamžik vychutnáte až do dna.