Přejít k hlavnímu obsahu

Jízdní kolo versus elektrokolo: 5 důvodů, proč dát přednost elektrickému pohonu

Info ikona
jízdní kola

Cyklistika se stává fenoménem dnešní doby, a není se co divit. Pobyt na čerstvém vzduchu, s dávkou adrenalinu či dobrodružství dle libosti, a benefity pro zdravé tělo i mysl – to je jízda na kole, jak ji známe už od dětství.

Když se však na startovní čáru postaví klasické jízdní kolo a dámské elektrokolo, pak je fér představit vám bonusy, které vám našlapané elektrokolo s nadšením přiveze.

1. Zdravá radost z pohybu

Psychika i fyzička v pohodě – to je to, čím je cyklistika tak atraktivní. A v případě elektrokola to platí dvojnásob. Ať už jste profíci, nadšenci nebo cyklisté začátečníci, jedno je jisté. V každém věku, s každou váhou i kondičkou se z vás díky elektrokolu stanou nadšení sportovci. Ať už při každodenní jízdě do práce, při obstarávání nákupů nebo při relaxačních výletech po cyklostezce či adrenalinových a dobrodružných výpravách o víkendech – jízda na elektrokole uklidní vaši mysl a vylepší vaše zdraví.

Posiluje svalstvo, zlepšuje kardiovaskulární systém, pomůže zhubnout přebytečné faldíky a zbaví vás stresu a napětí. I s nějakým tím kilem navíc můžete bez ztráty kytičky vyskočit do sedla a vyjet vstříc své zdravější budoucnosti bez těžkých a demotivujících začátků dřiny, jakou byste zažívali na běžném jízdním kole.

2. Rozdíly ve výkonnosti jsou ty tam

Na klasickém jízdním kole jste byla už od dětství za outsidera? Všude jste byla poslední a k posměchu ostatních taky řádně propocená a zadýchaná? Dost možná vás to dovedlo až k tomu, že jste na jízdní kolo zanevřela. Stačí však jedna jízda v sedle moderního elektrokola a lásku k cyklistice v sobě opět objevíte a probudíte. Vyrazit tak i v dospělosti můžete už bez obav s partou přátel a být v cíli jako první.

Elektrokolo srovná fyzičku i tempo a můžete tak i s partnerem objevit nový společný koníček bez ohledu na to, jestli je jeden vrcholový sportovec a druhý do včerejška seriálový pecivál. Asistence elektromotoru vám pomůže pracovat na vaší fyzičce a zvyšovat zátěž postupně a nenásilně bez toho, abyste vypustili po každém výletě duši.

3. Vyšší tréninkový efekt

Ano, pro mnohé překvapení, ale je to tak. V sedle elektrokola se mnohem snadněji a radostněji dostanete do toho správného tréninkového tempa a zapřáhnete své tělo do pořádné práce. Jen si vezměte takový kopec. Na klasickém jízdním kole jej dobrá polovina lidí ani nevyjede, ale poslušně vyšlape vedle svého kola.

Druhá polovina zkusí pokořit své limity, ale většina z nich v pomalém tempu, za to s vysokou tepovou frekvencí. Ovšem na elektrokole, to je jiná. I když si do kopce zvolíte vhodnou přípomoc, stejně vás bude lákat vyjet kopec a zdolat převýšení švihem a s intenzivní zátěží, čímž se zvýší efekt intervalového tréninku.

4. Na elektrokole pokoříte delší vzdálenosti

A zažijete tak dobrodružství mnohem dál od domova, než jste byli doposud zvyklí. Elektrokolo pokoří vaše limity a s pořádnou zásobárnou energie vám otevře nové cesty i obzory. Zatímco dřív jste si troufli tak maximálně na polničku za město, dnes s elektrokolem můžete vyrazit i na celodenní výlet a dojet mnohem dál i výš než dosud.

Na plně nabitou baterii můžete ujet desítky kilometrů, nejlepší modely udávají i hodnoty blížící se 170 km. Zde je však nutno podotknout, že záleží na vašem jízdním stylu i povětrnostních podmínkách a intenzitě využívané dopomoci. Ovšem i přesto dnes, díky bohaté síti dobíjecích stanic, není nemožné tyto vzdálenosti v sedle elektrokola ujet. A jste-li skutečnými milovníky cyklistiky, přibalit si s sebou na cesty můžete i náhradní baterii.

5. Elektrokolo zvládá výšky na jedničku a šetří i váš čas

Nejste zrovna milovníkem kopců a převýšení? Plánujete každou trasu tak, abyste se stoupání obloukem vyhnuli? S elektrokolem se už žádného kopečku bát nemusíte! A dokonce jej budete s radostí vyhlížet!

Vyskočíte do sedla a objeví-li se nějaké to převýšení jen si vyberete vhodnou asistenci motoru dle vaší aktuální fyzické kondice či chuti tak, jak moc si chcete dát do těla. Díky tolik zmiňované dopomoci, která vás však rozhodně nezbaví povinnosti pořádně se opřít do pedálů, dojedete také na svých cyklotoulkách i každodenních cestách do práce či za povinnostmi do cíle mnohem rychleji. Asistence elektromotoru urychlí vaše rozjezdy, jízdu do kopce i po rovince a nasazené tempo pomůže také udržet. Tím se rychlost jízdy v průměru zvýší.

I přes všechny tyto schopnosti je elektrokolo stále kolem, a tak nevypouští do ovzduší žádné zplodiny a přírodu neobtěžuje nepřiměřeným hlukem. Jízda na elektrokole je tak ekologickou záležitostí, která nezatěžuje životní prostředí a samotné elektrokolo může posloužit jako skvělý dárek pro ženu, babičku ale vlastně i kohokoliv jiného.