Přejít k hlavnímu obsahu

Trpíte sennou rýmou? Zde je 5 potravin, které podle odborníka na výživu mohou pomoci v boji proti alergiím

Info ikona
Senná rýma

Pokud jste někdy trpěli sennou rýmou, víte, jak těžké může být se s ní vypořádat, zvláště letos v létě. Přišlo varování před velmi vysokými hladinami pylu, přičemž mnozí hlásili horší příznaky než obvykle. Tyto sezónní příznaky zahrnují rýmu, lechtivé patro a svědění, slzení a lze je snadno zaměnit za běžné nachlazení. Podle nutriční terapeutky Hannah Braye je senná rýma „zkreslená reakce imunitního systému, kdy postižení reagují na vdechovaný pyl uvolněný z místních stromů, trav a květin“.

Ačkoli je těžké se se sennou rýmou vypořádat, existuje několik způsobů, jak zmírnit její příznaky, jedním z nich je jídlo. Aby se zabránilo zánětlivým příznakům pomocí jídla, Braye doporučuje snížit příjem prozánětlivých potravin, jako je cukr, rafinované sacharidy, rostlinné a slunečnicové oleje a trans-tuky, které se nacházejí ve zpracovaných potravinách, a zároveň dodržovat protizánětlivou dietu s vysokým obsahem antioxidantů a fytonutrienty z barevného ovoce a zeleniny."

Probiotika

Podle Braye "přibližně 70 procent našich imunitních buněk sídlí ve výstelce trávicího traktu a jsou podporovány a ovlivňovány rozmanitou škálou střevních bakterií." Vzhledem k tomu, že senná rýma podráždí imunitní systém, může být konzumace probiotik – která přispívají ke zdraví střev – snadným způsobem, jak posílit váš imunitní systém v boji proti senné rýmě.

Esenciální mastné kyseliny

Dobré tuky z potravin, jako je avokádo, losos a chia semínka, mají skvělé protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit účinek zánětlivých příznaků, jako je rýma a slzení, svědění očí.

Zázvor a kurkuma

Zázvor a kurkuma nejsou jen silným lékem na nachlazení; v kombinaci s dalšími protizánětlivými složkami mohou být také proměněny v silné tonikum, které zabraňuje senné rýmě.

Potraviny bohaté na vitamín C

Potraviny jako pomeranče, citrony a kiwi, které obsahují vysoké množství vitamínu C, obsahují také další silný antioxidant zvaný kvercetin. Společně kvercetin a vitamín C poskytují imunitu posilující a antialergenní vlastnosti.

Jablka

Jablka nejsou jen plná vlákniny, jsou také plná antioxidantů a polyfenolů, jako je kvercetin, který má antialergenní vlastnosti, které vám mohou pomoci v boji proti senné rýmě.

Zdroj: Popsugar