Přejít k hlavnímu obsahu

Senná rýma? Předcházejte jí!

Jaro je v plném proudu a značné množství lidí trápí senná rýma nebo zarudlé a slzavé oči. U dětí se podle Státního zdravotního ústavu vyskytuje alergická rýma aktuálně u 17 %, nějakou formou alergie trpí v ČR více než 2 miliony lidí a celkově alergie trápí každého pátého Čecha. Predispozice pro alergickou reakci má třetina z nás. Co dělat když nás alergie potká a jaká je vhodná prevence?

Nynější období nás přímo láká na vycházky po lese, venčení našich mazlíčků v parku nebo na louce, nemluvě o krásných stezkách, kde můžeme bruslit nebo se projet na kole. Méně příjemné už je s sebou neustále nosit kapesníky, kapky do očí a nepříjemného pocitu se stejně úplně nezbavíme. Nejlepší, co můžeme pro sebe udělat, je alergiím předcházet, provádět takzvaná režimová opatření, jako je výměna ložního prádla za antialergické, omezení textilií v domě, mokré vytírání podlah a povrchů, čistička vzduchu a praní prádla nad 60 stupňů. Pomoci nám může také se po příchodu domů okamžitě osprchovat – zbavíme se tak prachu a pylu, který se nám zachytil na pokožce, ale také ve vlasech nebo třeba na řasách.

Jak se projevuje alergická rýma?

Jde v zásadě o autoimunitní onemocnění – alergii, kdy člověk reaguje přehnaně na běžné látky (alergeny) – v tomto případě ze vzduchu. Projevuje se jako symptomatický zánět nosní sliznice řízený imunoglobuliny typu E. Nejčastějšími projevy jsou vodnatý výtok z nosu, svědění v nose, ucpaný nos, kýchání a svědění v krku a svědění a slzení očí. Mohou být ale i celkové projevy jako je únava, poruchy spánku a zhoršená koncentrace. Podle výzkumu v Americe, jsou za nejvíce obtěžující považovány právě ucpaný nos, výtok z nosu a zatékání hlenu z nosu do krku.

Právě nos je naší prvotní ochranou, protože představuje vstupní bránu pro alergeny, nečistoty a patogeny. Zachování neporušeného a funkčního nosního epitelu je zásadní pro udržení slizniční rovnováhy, aby neumožnila vznik zánětu a rozvoj symptomů alergické rýmy.

Sinulan Forte Allergy lze užívat při projevech alergie, ale i preventivně

Poměrně novým přístupem jsou nosní bariérové spreje Sinulan forte Allergy sprej. Jde o zdravotnický prostředek, který vytváří ochranný film na nosní sliznici, a omezuje nebo zabraňuje tak přímému kontaktu alergenů a patogenů se sliznicí. Tím předchází nebo minimalizuje projevy rýmy a zánětu dutin, zejména alergického původu. Sinulan Forte Allergy ulevuje od projevů alergií způsobených pyly, prachem nebo domácími mazlíčky vytvořením bariéry pro pronikání vzdušných alergenů na nosní sliznici.

Sinulan Forte Allergy lze užívat i preventivně v době, kdy předpokládáme pobyt v prostředí se zvýšeným obsahem vzdušných alergenů (práce na zahradě, domácí úklid, návštěva místa s chovem mazlíčků apod.), jelikož jeho působení přináší ochranu již v raném stádiu; ještě před propuknutím prvních projevů. 

Lék proti senné rýmě by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Sinulan Forte Alergy sežene v každé dobré lékárně.

2 slides, created on 16/Apr/2020 - 09:27:56