Přejít k hlavnímu obsahu

Mentální zdraví v době karantény

Že situace, v které se nyní nacházíme, není jednoduchá, už jsme slyšeli ze všech stran. Jedna věc je přijmout fakt, co se děje, druhá je se s ní umět vypořádat. Těchto sedm bodů vám pomůže pečovat o své mentální zdraví v době karantény.

1. Sledujte ověřené zdroje

Nerozklikávejte každý odkaz, který vám internet nabídne. Najděte si dva věrohodné zdroje, kde jsou nejnovější informace a ty sledujte. Není třeba jednu informaci číst opakovaně, akorát jinými slovy.

2. Limitujte příjem informací o koronaviru

Nenechte se strhnout neustálým sledováním, co se kde děje. Vyhraňte si čas, kdy si přečtete z ověřených zdrojů informace. Při telefonování s kamarády a kolegy se nebavte jenom o koronaviru, ale řešte běžné nebo soukromé věci. Neomezujme svoji konverzaci pouze na koronavir. Ačkoli je to těžké, určitě se vám uleví, když se pobavíte o novém filmu nebo si navzájem doporučíte knihu, kterou jste právě přečetli.

3. Pečujte o sebe

I v době karantény o sebe pečujte, a to nejen o svůj zevnějšek. Zacvičte si jógu, meditujte nebo chvíli jen ležte a prostě nic nedělejte. Vše, co vám pomůže uklidnit vaše vnitřní myšlení je v této době velice důležité.

4. Podporujte ostatní

Někteří šijí roušky, někteří propagují objednávání jídel z místní restaurace. Ať už pochvalou nebo zapojením se, udržujte ostatní v povědomí, že jim fandíte a že se vše zvládne.

5. Udržujte si pozitivní myšlení

Toto je asi nejtěžší bod. Zavření doma se cítíme pod tlakem a zakázané ovoce nejlépe chutná. Víc než kdy dřív byste rádi šli s přáteli na pivo nebo trávili čas venku. Zaměřte se na své já a využijte čas ke vzdělávání se. Využijte k tomu knihy, videa nebo podcasty, kterými se to teď po internetu jenom hemží.

6. Nebraňte se svým pocitům

Není možné se pořád cítit skvěle a rozdávám dobrou náladu. Dovolte si cítit se pod psa. Špatná nálada je součást našeho života stejně jako ta dobrá. Zjistěte, co vám náladu zlepší a dopřejte si to. Ochutnejte čokoládu, něco dobrého uvařte nebo si dejte horkou koupel. Nebojte se asi vašemu protějšku říct, jak se cítíte. Třeba vám právě on zvedne náladu.

7. Nebojte se pořádat o pomoc

Je toho na vás moc a máte pocit, že karanténa nikdy neskončí? Bojíte se o práci nebo o vaše nejbližší? I to je přirozené. Zavolejte kamarádce, s kterou jste nemluvily roky a proberte život. Ne koronavirus, ale vaše úspěchy a neúspěchy. Zavzpomínejte na staré dobré časy. Pokud se cítíte pod tlakem, že nezvládáte homeoffice a péči o domácnost, požádejte svoji rodinu, aby vám pomohli. Nejste roboti, požádat o pomoc není ostuda.